Kiralık Konak Kitap Özeti ve Kahramanları

 

Eserin özeti şu şekildedir:

 

Naim Efendi, II. Abdülhamid zamanında bakanlık yapmış bir zattır. Emekliliği nedeniyle evine çekilmiş, büyükçe bir konakta hanımı, çocukları ve torunlarıyla birlikte yaşamaktadır. Naim Efendi, yaşlı biri olarak gelenek ve göreneklerine son derece bağlı bir zattır. Hanımı Nefise Hanım da onun gibidir.

 

Nefise Hanım vefat eder ve Naim Efendi derinden sarsılır. Kızı Sakine ve damadı Servet Bey ile birlikte torunları Seniha ve Cemil bir arada yaşamaktadırlar. Seniha serbest yetişmiş bir kız çocuğu olarak geleneklerin dışında modern bir hayatın peşinde olarak sürekli sivri çıkışlar yapan biridir.

 

Konağa sürekli girip çıkmakta olan o yılların şairlerinden Hakkı Celis Bey, Seniha ile bir ilişki yaşar. Bu ilişki Naim Efendi’yi derinden sarsar çünkü torunu hamile kalmıştır. Hakkı Celis Bey, Cihan Harbi sebebiyle cepheye gider. Seniha zengin adamlarla düşüp kalkmaya başlar. Bir ara Avrupa’ya gider ve gelir. Orada da aynı huy ve davranışlarına devam eder.

 

Bu sırada Servet ve Sakine daha iyi bir hayat için apartman dairesine çıkarlar. Naim Efendi, konağı satmaya karar verip kız kardeşinin yanına taşınmayı düşünür. Fakat konağı kimse kiralamaz. Hakkı Celis’in cephede öldüğü haberi gelir, Seniha buna aldırış etmez ve bohem hayatına devam eder.

 

Naim Efendi hızla değişen hayatındaki bütün olumsuzluklarla beraber konağında tek başına bir hayat sürmeye devam eder.

 

Kahramanlar:

 

Naim Efendi: Gelenekçi eski bir nazırdır.

 

Sakine Hanım: Naim Efendi’nin kızıdır.

 

Servet Bey: Yenilikçi bir zat olarak Naim Efendi’nin damadır.

 

Cemil: Naim Efendi’nin torunudur.

 

Seniha: Uçarı kaçarı bir tip olarak kız torunudur.

 

Hakkı Celis: Modern bir şairdir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol