Akdeniz ( Panait İstrati ) Kitap Özeti ve Kahramanları

Adrien, gemide Musa ile tanışır. Musa, Mısır’a kızının yanına gitmektedir. Kızının çok zengin olduğunu bilmektedir. Adrien, Musa’nın hikayesini dinler, onunla beraber kalmayı ve ona yardım etmeyi amaçlar. Birlikte Mısır’a giderler.

Musa’nın kızı Sara’yı pejmürde bir halde fakirlik içinde bulurlar. Sara iflas ettiklerini söyler, Adrien ve Musa inanmaz. Sara’nın sevgilisi Titel gelir. Para biriktirmek için otelde badana yaparlar. Paralarını alamazlar. Titel, bar açacağız diye Musa ve Adrien’e teklifte bulunur, kabul ederler.

Titel ve ortağı zengin iş adamı Falconi birliktedir. Falconi dolandırıcıdır, Sara ile birlikte olmak isteyen bir tiptir. Bar işi olmaz. Paralar boşa gider. Adrien, Mihail ile karşılaşır, o da dolandırıcı olmuştur, Adrien’in hoşuna gitmez.

Musa ve Adrien, Beyrut’tan iş teklifi alırlar. Çok para kazanırlar. Patronları bunlara parayı eksik verir. Dolandırmış olur. O sırada Titel ve Sara gelir. Patron hepsini sınır dışı eder. Musa memleketine döner. Kızını evlendirmek ister, ama düğün bozulur. Musa kısa bir süre sonra ölür.

Adrien yıllar sonra İskenderiye’de bir pazarda Sara’yı çirkin ve bitmiş bir halde görür. Şam’da Simon isimli biriyle tabela işi yapar. İsrail yakınlarında Mihail ile ortak bir iş yapar. .Memleketini özlemeye başlar. Mihail ölür, Adrien de Paris’e giderek başka bir hayata başlar.

Kahramanlar

Adrien: Zengin olmak isteyen bir gençtir.

Mihail: Adrien’in yakın arkadaşıdır.

Musa: Adrien’in gemide tanıştığı bir adamdır.

Sara: Musa’nın kızıdır.

Titel: Sara’nın sevgilisidir.

Falconi: Sahtekar iş adamıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol