Robinson Crusoe Kitap Özeti ve Kahramanları

Robinson Crusoe Kitap Özeti ve Kahramanları

Batı Edebiyatı’nın en önemli eserlerinden biri olan Robinson Crusoe, Daniel Defoe tarafından yazılmıştır. 18. yüzyılda yazılan eser ıssız bir adada mahsur kalan denizcinin geçirdiği yılları edebi bir şekilde anlatmaktadır. İngiliz Edebiyatı’nın ilk romanı olarak kabul edilmektedir. Dünyada çok okunanlar arasında yer almaktadır. Klasiklerdendir.

Özet

Robinson Crusoe, bir deniz tutkunu olarak maceraya atılmayı çok seven bir insandır. İki kere geçirdiği deniz kazalarından sonra deniz maceralarına ara verir. Kısa bir aranın ardından içindeki tutkuya engel olamaz ve yeniden denizlere atılır.

Denizde büyük bir kaza geçirir. Bir adaya düşer. Issız bir adada yalnız başına yaşamak zorunda kalır. Hayatta kalma mücadelesi verir. Ada şartlarını inceler. Barınak yapar, tarım yapar, su arıtır ve hayatına devam etmeye çalışır.

Ada hayatında günlükler tutar. Yirmi dört yıl kaldığı adada yalnız yaşamayı ve hayatla mücadele etmeyi öğrenmiştir. Adaya beklenmedik misafirler gelir. Onlarla mücadele etmek zorunda kalır. Birini esir olarak elde eder. Ona, onu yakaladığı günün ismini verir ve Cuma diye seslenir. Cuma, Robinson’un yardımcısı olmuştur. Hayata birlikte devam ederler.

Ada bir gemi tarafından saldırıya uğrar. Robinson, gemiyi ele geçirir. Yıllardır gidemediği memleketi İngiltere’ye yolculuk yapar. Macera tutkusu hiç azalmaz ve hayatına kaldığı yerden devam eder.

Kahramanlar

Robinson Crusoe: Adaya düşen ve yalnız yaşayan bir adamdır.

Cuma: Robinson’un esir ettiği bir adamdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol