1. Sınıflara Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Çocuklarda okuma alışkanlığını teşvik etmek, onlara hayal gücü, bilgi ve yaratıcılık dünyasının kapılarını açabilecek harika bir çabadır. IPad'lerin ve PlayStation'ların onları tüm gün eğlendirmeye yettiği, ancak dikkatlerini kitaplara ve okumaya çekmenin zor olduğu dijital çağımızda çocukları okumaya teşvik etmek çok önemli. Eldeki görev zor olsa da, daha iyi öğrenmeyi teşvik etmek ve yaratıcı olanaklarını şekillendirmelerine yardımcı olmak için çocuklarda okuma alışkanlıklarını teşvik etmenin bazı yolları vardır.

Birlikte okuyun

Çocuklarınızı daha fazla kitap okumaya teşvik etmek için okumayı bir aile meselesi haline getirmeniz tavsiye edilir. Çocuklar ebeveynlerinin veya büyük kardeşlerinin yaptıklarını taklit etme eğilimindedirler ve sizi bir kitaba dalmış halde gördüklerinde doğal olarak meraklanırlar ve davranışınızı taklit etmek isteyebilirler. Herkesin birlikte kitap okuduğu belirlenmiş aile okuma saatlerini bir kenara ayırın. Bu kahvaltı sırasında, yatmadan önce veya tembel öğleden sonraları olabilir. Evde türlere ve ilgi alanlarına göre tüm kitapları saklayacağınız bir oda veya köşe yapmayı deneyebilirsiniz. Alanda iyi aydınlatmanın yanı sıra rahat armut koltuklar veya sandalyeler bulunabilir.

İnteraktif hikaye anlatımı

Ayrıca etkileşimli hikaye anlatımı yoluyla çocuklarının hayal gücünü ve meraklarını harekete geçirmeyi deneyebilirsiniz. Onlara sadece yüksek sesle kitap okumak yerine sorular sormalı ve onları daha sonra ne olacağını tahmin etmeye teşvik etmelisiniz. Bu aktif katılım, okumayı daha etkileşimli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda anlama ve eleştirel düşünme becerilerini de geliştirir.

Hikayeleri ve gerçek dünyayı birbirine bağlayın

Bu yalnızca ara sıra yapılabilse de, hayvanat bahçesine veya müzeye gezi gibi bir aile gezisi planlıyorsanız, gidilecek yerle ilgili kitaplar bulmaya çalışın. Bebekler ve küçük çocuklar için hayvanlı resimli kitaplar gerçekten faydalı olabilir. Yer hakkında önceden bilgi edinmek heyecan ve merak uyandırarak ziyareti daha da zenginleştirebilir. Ayrıca çocuğunuzu okuduktan ve ziyaret ettikten sonra düşüncelerini ve fikirlerini paylaşmaya teşvik edin.

Onları ilgilendiren konular

Küçük çocuğunuz arabalardan çok dinozorlarla ilgileniyorsa, onların ilgi alanlarına uygun kitaplar satın almayı deneyin. Okuma materyalini çocuğunuzun ilgi alanlarına göre uyarlamak önemlidir. Çocuğunuzu yakındaki bir kitapçıya veya kütüphaneye götürmek ve her bir veya iki ayda bir okumak istediği bir kitabı seçmesine izin vermek de faydalı olabilir. Bir çocuk okuduğu şeyle gerçekten ilgilendiğinde kalıcı bir okuma alışkanlığı geliştirme olasılığı daha yüksektir.

E-kitap platformlarını kullanın

Çocuğunuzun yalnızca Cocomelon veya Peppa pig bağlamında 'I-Pad çocuğu' olmasına izin vermeyin. Bunun yerine, eğitim uygulamalarını ve e-kitapları entegre ederek teknolojiyi akıllıca kullanın. Çocuklar için okumayı ilgi çekici bir deneyim haline getirmek amacıyla animasyonlar, ses efektleri ve oyunlar içeren çok sayıda etkileşimli e-kitap bulunmaktadır. Ancak dijital ve fiziksel kitaplar arasında bir denge kurduğunuzdan ve ekran başında geçirilen zamanın geleneksel okumaya üstün gelmediğinden emin olun.

Onların rol modeli olun

Okuma alışkanlığını teşvik ederken okuma ve ilgi konusunda onlara rol model olmak da çok önemlidir. Çocuğunuzun sizi düzenli olarak roman, gazete veya yemek kitabı okurken görmesini sağlayın. Ayrıca okuduklarınızı tartışabilir, ilginç olayları onlarla paylaşabilir ve onları sizinle birlikte kitap seçmeye teşvik edebilirsiniz. Çocuklar hayatlarında yetişkinlerin davranışlarını takip etme eğilimindedirler ve okumaya karşı gerçek bir sevgi göstermenin kendi okuma alışkanlıkları üzerinde derin bir etkisi olabilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al