Dostyoveski Budala kitap özeti

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başlık, romanın ana karakteri Prens Lev Nikolayevich Myshkin'e ironik bir göndermedir ; iyiliği, açık yürekli sadeliği ve kurnazlığı, karşılaştığı daha dünyevi karakterlerin birçoğunun yanlışlıkla onun zeka ve içgörüden yoksun olduğunu varsaymasına neden olan genç bir adamdır. Prens Myshkin'in karakterinde, Dostoyevski kendisine "olumlu iyi ve güzel adamı" tasvir etme görevini verdi.  Roman, böyle tekil bir bireyi dünya toplumunun çatışmalarının, arzularının, tutkularının ve bencilliğinin merkezine yerleştirmenin hem insanın kendisi hem de dahil olduğu kişiler için sonuçlarını inceler.

Joseph Frank , The Idiot'u "Dostoyevski'nin tüm önemli yapıtlarının en kişiseli, onun en mahrem, aziz ve kutsal inançlarını somutlaştırdığı kitap" olarak tanımlar.  Epilepsi ve sahte infaz gibi en yoğun kişisel sınavlarından bazılarının tanımlarını içerir ve bunların sonucunda ortaya çıkan ahlaki, manevi ve felsefi temaları araştırır. Romanı yazarken başlıca motivasyonu, kendi en yüksek ideali olan gerçek Hıristiyan sevgisini çağdaş Rus toplumunun potasına tabi tutmaktı.

Ana fikrini vicdani bir şekilde test etmenin sanatsal yöntemi, yazarın yazarken olay örgüsünün nereye gittiğini her zaman tahmin edememesi anlamına geliyordu. Romanın garip bir yapısı var ve birçok eleştirmen, görünüşte kaotik organizasyonu hakkında yorum yaptı. Gary Saul Morson'a göre , " Aptal her kritik normu ihlal ediyor ve yine de bir şekilde gerçek büyüklüğe ulaşmayı başarıyor."  Dostoyevski'nin kendisi, deneyin tamamen başarılı olmadığı görüşündeydi, ancak roman, eserleri arasında favorisi olarak kaldı. Strakhov'a bir mektuptaşöyle yazdı: "Romandaki çoğu şey aceleyle yazılmış, çok fazla dağınık ve iyi sonuçlanmadı, ama bazıları iyi çıktı. Romanın arkasında değilim ama fikrin arkasındayım." 

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı