Don Kişot Kitap Özeti ve Kahramanları

Kendine bir eş arar. Dulcinea adında çirkin birini dünyalar güzeli diye eş olarak alır. Bir handa mola verir. Han sahibini kral olarak görür ve kendini şövalye ilan ettirir. Bir de uşak bulması gerekir. Yolda birine teklif eder ve sonunda dayak yer. İki koyun sürüsünü savaş eden ordular olarak görür ve zayıfların anında yer alır.

Gittiği yerlerde şarapları kan zanneder ve ortalığı ayağa kaldırır. Kimse ona laf anlatamaz. Yel değirmenleriyle düşman gibi savaşmaya başlar. Dulcinea ile birlikte diyar diyar dolaşır. En sonunda bir eve varırlar. Burada arkadaşlarıyla vakit geçirir. İlk defa ona gerçek bir şövalye gibi davranırlar.

Dük ve Düşes ev sahibi olarak Don Kişot’a şövalye gibi davranır. Don Kişot arkadaşıyla iddiaya girer. Kaybedince şövalyeliği bırakır. Köyüne döner ve Alonso olarak yaşamaya başlar. Aklı başına gelir. Hayallerden vaz geçer. Bütün mal varlığını fakirlere bırakır ve ölür.

Kahramanlar

Don Kişot: Alonso isimli aklını kaybetmiş biridir.

Dulcinea: Don Kişot’un kendine eş seçtiği kadındır.

Dük ve Düşes: Don Kişot’un ev sahipleridir.

Sancho Panza: Don Kişot’un uşağıdır.

DON KİŞOT (1605) (Cervantes)

İspanyol edebiyatının en ünlü romanlarından biri olan Don Kişot, hemen hemen bütün dünya dillerine çevrilmiştir. İlk cildi 1605′te, ikinci cildi 1614′te yayımlanmış olan Don Kişot, o dönemde İspanya’da çok yaygın olan şövalye romanlarını yermek amacıyla yazılmıştır. Eserin yazarı Cervantes, Don Kişot romanıyla modern romanın kurucusu olmuştur. Roman, işlevini tamamlamış bir toplum düzenini geri getirmenin imkansızlığını vurgulamaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol