Yılkı Atı Kitap Özeti ve Kahramanları

Büyük oğlu Mustafa’ya haber verir. Mustafa kardeşi Hasan ile birlikte Dorukısrak’ı çiftlikten uzaklaştırmak ister. Dorukısrak’ın tayı vardır, gitmek istemez. Kardeşler onu gündüzleri taşlayarak uzaklaştırırlar. Ata eziyet ederler. İbrahim işe yaramadığını düşündüğü için ondan vazgeçmiştir.

Dorukısrak geceleri köye iner, tayını sever, gündüzleri Mustafa ve Hasan’ın taşlamalarından kaçar. Dorukısrak, iyice uzaklaşmak zorunda kalır. Dağlarda yeni atlar tanır. Arkadaşlıklar kurar. Farklı gruplara katılır. Köylü Dorukısrak’a acır. İbrahim de pişman olmuşlar. Atını arar durur.

Dorukısrak, bazı köylüler tarafından bakılır, beslenir, sıcak tutulur. Tayını özler. Tek derdi tayına kavuşmak olur. Bu arada arkadaş grubundan bazı at arkadaşlarının öldüğünün haberini alır. Dağlar zorludur, çetindir, kış bastırmaktadır.

İbrahim, atını ararken, Dorukısrak çıkagelir. İbrahim, tayıyla onu buluşturur. Çok mutlu olurlar. İbrahim pişmanlığından atlara bakar. Fakat Dorukısrak ve tayı kaçarlar. İbrahim’i istemezler. Yeni bir hayat kurarlar, çok mutlu olmak isterler. Sonunda mutluluğa kavuşarak, ovalarda diğer atlarla yaşamaya devam ederler.

Kahramanlar

İbrahim: Köylü bir çiftçidir.

Mustafa: İbrahim’in büyük oğludur.

Hasan: İbrahim’in küçük oğludur.

Dorukısrak: Orta yaşlı bir attır.

Kaşifinoğlu: Dorukısrak’ı alıp dağlara salan biridir.

Çilkır: Dorukısrak’ın arkadaşıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol