İnternetten Dini Sohbet Dinlemek Günah mı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İslamiyet’in yaygınlaşmasında sohbetin ehemmiyeti çok büyüktür. Sohbet kalplerin şifası gönüllerin dermanıdır Her kim ki sohbet kapısından içeri girerse huzurun kaynağından doymadan çıkmaz ettiğindendir. Sohbet dini anlamda olursa kutsallığı ifade eden tüm düşünsel algılar mükemmel bir odaklanmaya sahne olur. Herkes kendinden bir şeyler bulur. Günahların ve sevapların adeta ahirete göçmeden önceki hatırlatması gibidir. Bu sayede insan ölmeden önce ölmeyi düşünür ve hatalarını telafi imkanının olduğunu algılar ve tövbe etme gayretine girer.

Günümüzün en çok kullanılan ortamı neredeyse sanal ortamlar desek yanılmış sayılmayız. Birey olarak yalnızlığa sürüklenen insan sosyal ortamdan soyutluyor kendini. İnsanlar arasındaki muhabbet yerini sanal gırgır dediğimiz ortamlara bıraktı kendini. Bu anlamda dini boşlukta olan kişiler bu din eksikliğini internet ortamlarında aramaya başladı. İnternet ortamı yeni akımlarla dini arayışlara şevk eder. Tabi buna karşılık sanal hocalarda türedi. Kendini İslamiyet’in savunucuları olarak ortaya atan bu kişiler ana temadan uzaklaşmışlardır. Mesela dinin kesin olarak yasakladığı ama halkın isteği doğrultusunda da fetva vermeye başlaması büyük sıkıntılara gebe bırakacaktır.

Dinlediğimiz hocaların güvenilirliği saygınlığı çok önemlidir. Bizler sohbet esnasında adaba uygun oturma şekli ile oturuyor muyuz? İnternetten veya televizyonda takip ettiğimiz dini sohbet esnasında okunan ayetler bizleri saygıya davet ettiğinde icabet ediyor muyuz? Hadisi şerif okunduğunda salavat getiriyor muyuz Yatarak mı dini sohbet dinliyoruz. Kutsallarımıza yapılacak en büyük saygısızlık, sanal ortamdaki reyting kuşkusu taşıyan seyirciyi küstürmeme adına verilen tavizli sohbetlerdir. Kaygıyla izlenen bu sohbetleri denetim yapmayan bir anlayış hakimdir


Din Olgusu
Dini sohbetler içerik olarak tasavvufi önem taşıdığından dinleyicilerin ruhuna da hitap etmelidir. Çoğu dinleme konusunda zorluk çeker. Sohbetlerin en verimle olanı sohbet edilen mevkiye gidip yerinde dinlemek evla olandır. Dini sohbetlerde adap konuşmacıyı uygun oturma usulüyle oturarak dinlemektir. Sanal ortamdaki sohbetler İslam dinine olan saygıyı çürütür. Yerini saygısızlık ciddiyetten uzak sıradanlaşmış bir hal alır. Önce dinle sonra hareket et. Oysaki Kur-an’ı Kerim en büyük saygıyı hak eder. Yattığımız yerden Kur-an dinlenmez kutsaldır. Sohbetlerdeki samimiyet kişiyi olgunlaştır. Allah kelamı okunan her evde bol bereket vardır.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol