12 İmamlar Orucunda Neler Yapılmaz?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

"Şehrullahi'l-Muharrem" olarak bilinen yani "Allah'ın ayı Muharrem" İlahi bereket ve feyzin, bolluğun ayıdır. Bu ay aynı zamanda Alevilerin matem ayı olarak bilinir. Bütün Aleviler için yas ayıdır. Aleviler, Muharrem ayında kimi yerlerde 10, kimi yerlerde de 12 gün oruç tutarlar. 680'de Kerbela'da Yezit tarafından katledilen İmam Hüseyin ve 71 kişi için tutulan oruç aslında bir yas ibadetidir ve İmam Hüseyin şahsında bütün mazlumlara adanır.
ORUÇ SÜRESİNCE NELER YAPILMAZ
-Su içilmez (Ancak hoşaf, ayran vb. sulu gıdalar alınabilir ama bardakla, tasla kafaya dikilerek içilmez, kaşık kullanılarak içilir.)
-Çamaşır yıkanmaz.
-Sac ve sakal tıraşı olunmaz. (Günümüz şehir koşullarında bu kural esnetilmiştir ancak uygun koşullarda olanlar kurala riayet edebilirler.)
-Sigara, içki içilmez.
-Hayvan kesilmez, et yenilmez.
-Soğan-sarımsak-yumurta yenilmez
-Ağaç kesilmez.
-Hiç bir hayvan türü öldürülmez.
-Kokulu maddeler koklanmaz.
-Cinsel ilişki olmaz. (Oruç açıldıktan sonra da)
-Süslenilmez.
-Türkü söylenmez.
-Oyun oynanmaz.
-Düğün olmaz.
-Cem yapılmaz. (Cemlerin 48 Perşembe yapılmasının nedeni de budur)
SAHUR YAPILMAZ, İFTAR GÜNEŞE GÖRE AYARLANIR
Alevilerde sahur olmadığı gibi oruç açarken belirlenmiş bir iftar vakti de yoktur. Ne yenirse gece yarısından önce yenir. Saat gece yarısını geçince niyet edilir ve vücut mühürlenir. Aleviler oruç açarken top sesi, ezan sesi gibi işaretler beklemezler. Güneş batınca oruçlarını açarlar. Kallavi iftar sofraları kurulmaz. Sofrada basit yiyecekler olur.
Muharrem orucu niyet duası.
Rahman ve Rahim Allah'ın adıyla...
Alemlerin rabbi olan Allaha´a hamd olsun.
Bütün Peygamberlerine salat ve selam olsun.
Ehli Beyt soyunda ve yolunda şehit olanların ruhlari şad olsun. Ey yüce Allah`ım ! Bana bu Muharrem orucunu,
Kerbela matemini, nasip ettigin için sana şükürler olsun. Allah'ım niyet ettim senin rizan için bugünkü Muharrem orucunu tutmaya, sen beni sabır edenlerden eyle Ya Rabbim. Gercege Hüü.....
Orucu açma duası.
Rahman ve Rahim Allah'ın adıyla...
Ey yüce Allah´ım ! Bize bu Muharrem orucunu, Kerbela matemini tutmayı nasip ettigin için sana hamdü senalar olsun. Bütün peygamberlerine salat ve selam olsun. Kerbela sehitlerinin ruhlari ilahi nurun ile şad olsun: Kerbela şehitlerinin, erenlerin, evliyalarin yüzü suyu hürmetine, tuttugumuz oruclari yaptigimiz ibatetleri, dergah-i izzetinle kabul eyle.
Selamullah ya Hüseyin! Selamullah ya Kerbela`da susuz sehit düsen şühedalar!
Bismisah Allah, Allah diyelim, hak lokmasi yiyelim gercege Hüü...."

Anahtar Kelimeler:
12 İmamlar Orucunda Neler Yapılmaz?12 İmamlar Orucunda Neler Yapılmaz12 Imamlar Orucu12 Imamlar Orucu Ne Zaman Tutulur12 Imamlar Orucu Ne Zaman Açılır12 Imamlar Orucu Hangi TarihteMuharrem Orucu Hangi Tarihte12 Imamlar Orucunda Yapılmaması Gerekenler12 Imamlar Orucunda Neler Yapılır12 Imamlar Orucunda Neler Yenmez12 Imamlar Orucunda Cinsel Ilişkiye GirilirmiMuharrem Orucunda Cinsel Ilişkiye GirilirmiMuharrem Orucunda Su Neden IçilmezMuharrem Orucunda Neler YenmezMuharrem Orucu Ne Zaman AçılırMuharrem Orucunda Sahura Kalkılırmı12 ImamlarMuharrem Orucu NedirNasıl Tutulur12 Imamlar Orucu Nasıl Tutulur Neler Yapılmaz?12 Imamlar Orucu Nasıl Tutulur Neler Yapılmaz12 Imamlar Orucu Nasıl Tutulur12 Imamlar Orucu Nedir12 Imam Orucunda Sahura Kalkılır Mı?12 Imam Orucunda Sahura Kalkılır Mı12 Imamlar Orucunda Neden Su Içilmez?12 Imamlar Orucunda Neden Su IçilmezAlevilerde 12 Imam Orucu Nasıl Tutulur?Alevilerde 12 Imam Orucu Nasıl TutulurMuharrem Orucunda Cinsellik Olur Mu?Muharrem Orucunda Cinsellik Olur Mu1338 Yıldır Süren Yas12 İmamlar Orucu Nasıl Tutulur?12 Imamlar Orucu Nasıl TutulurMuharrem Orucu Nasıl TutulurNasıl Niyet EdilirMuharrem Orucu Nasıl TutulurMuharrem Orucuna Nasıl Niyet Edilir12 İmam Orucu Nasıl TutulurAlevi Orucu Nasıl Tutulur12 İmamlar Orucu Ne Zaman 2023Alevilikte Orucu Bozan şeyler12 Imamlar Orucunda Neler Yasak12 Imamlar Orucu Ne Zaman Bitiyor12 İmam Orucu şartlarıOruçMuharrem Orucu Açma Duası12 Imam Orucu Açma DuasıHangi Günler Cem YapılmazCem Yapmak NedirKimler Cem Yapar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak