Şahmeran Evlilik Duası Kaç Defa Okunur?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

“Yılanların Hükümdarı” anlamına gelen Şahmeran figürü İslam öncesi dönemlere kadar gitmektedir. Yüzü vücudunun üst yarısında taçlı, belden aşağısı yılan şeklinde tasvir edilen güzel kadın, birçok halk masalının merkezinde yer alır .

Detaylar farklılık gösterse de birçok efsane, güzeller güzeli Şahmeran'a aşık olan Jamasp veya Jamisav adlı bir gencin hikayesini anlatır. Bir kralın aynı zamanda bir sihirbaz olan kötü danışmanı tarafından zorlanan Jamasp, bu efsanevi yaratığın saklandığı yeri ortaya çıkarmak zorunda kalır.

Ancak Şahmeran'ın öldürüldüğünü görünce işkence görür ve kendini öldürmek için onun zehirli etini yer. Bunun yerine Şahmeran, bilgeliğini ona aktarırken, zehiri kralın danışmanını öldürür. Bu nedenle hikayenin sonu, bir güven ihlali için potansiyel bir kefaret olduğunu gösteriyor.

Hem Türkçe hem de Kürtçe masalcılar tarafından okunan bu masallar, Şahmeran'ın hastalıkları iyileştirme, uzun ömür sağlama ve akıl verme yeteneğini aktarıyor.

Efsaneleri özellikle Türkiye'nin Doğu Anadolu bölgesinde ve Türkiye nüfusunun yaklaşık %15 ila %20'sini oluşturan etnik bir azınlık olan Kürtler arasında popülerdir. Kürtler ve Araplardan oluşan çeşitli bir nüfusun yaşadığı güneydoğu Türkiye'nin Mardin kentinde, sanatçıların özellikle Şahmeran'ın resimlerini ürettikleri atölyeler var. Bu görüntüler, birkaç yıl önce şehri ziyaretim sırasında fark ettiğim gibi, ahşap panolarda, metal tabaklarda ve aynalarda karşımıza çıkıyor.

Peki Şahmeran Evlilik Duası nedir ve nasıl okunur?

Allah nazaгında makbul olan dualaгdan vaгdıг. İçeгisinde Allah’ın isimleгi olduğundan heг tüгlü dilek için okunabiliг. Şahmeran duası da bunlaгdan biгi.

Çoğumuz Şahmeran’ı biliгiz ve Şahmeran hakkında efsaneleг duyaгız. Şahmeran duası, Allah nazaгında makbul olan dualaгdan biгidiг. Peki, Şahmaran duası nediг? Şahmeran Duası hangi duгumlaгda okunmalıdıг? İşte, Şahmeran Duası ve okunma nedenleгi…

Tüm dileklerin kabulü için 41 kez okunmalıdır.
Sevgi ve muhabbet istiyorsanız 3 gün boyunca 61 kez okunmalıdır.
Hayırlı bir kısmet için 21 gün boyunca, her gün 7 kez ikindi namazının ardından okunmalıdır.
Geceleri rahatça uyuyabilmek için 3 kez okunmalıdır.
Nazardan korunmak için 7 kez okunmalıdır.
Elinizde kalan ve satamadığınız mallar için 11 gün süresince, her gün 7 kez ikindi namazı ardından okunmalıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak