Su İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Su Vazgeçilmezdir

Su hayattır, yaşamın döngüsü içinde vazgeçilmez bir kaynaktır.

Su, nefes almak gibidir. Onun sayesinde hücrelerimiz yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilir, toplumlar ihtiyaçlarını karşılayabilir. Suyun varlığı; insan, bitki ve hayvan yaşamının ön koşuludur. İçtiğimiz her su damlası kutsaldır çünkü o damlalar sayesinde canlıların, toprağın varlığı devam eder. Yeryüzünde irili ufaklı farklı derinliklerde pek çok su kütlesi vardır. Ancak su kütlelerinin bulunduğu topraklarda yerleşik düzen ve sağlıklı bir yaşam oluşabilir. Tarihte nice savaşların su uğruna yapıldığını da unutmamak gerekir.

İnsan besin almadan haftalarca fakat susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. Su yeryüzünde en çok bulunan maddelerden biridir ve yaşamın temelidir. Su olmasaydı, yaşam da olmazdı; suyun yokluğunda canlılar varlığını sürdüremezdi. Bu nedenle günümüzde farklı gezegenlerde yaşam olup olmadığını araştıran bilim adamları haklı olarak ilk önce suyun olup olmadığını araştırmaktadır. İnsanlara “Su nedir?” diye sorduğumuzda pek çok farklı yanıt alırız. Kimi olaya nesnel açıdan bakarak “İki hidrojenle bir oksijen atomundan oluşan, normal sıcaklıkta sıvı durumunda bulunan, renksiz, kokusuz, tatsız madde.” derken, kimisi de kendi iç sesindeki tanımı yaparak “Çirkinliklerden, kirden arındıran en değerli nimettir.” der. Peki, su gerçekten ne demek? Bu soruyu tek bir cevapla karşılayamayız. Bence su, canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için olmazsa olmaz, bir hazinedir. Bizim kendimize sormamız gereken asıl soru suyun ne olduğu değil, suyun nasıl tüketildiğidir.

Suyun bilinçsizce tüketimi en değerli varlığımız olan toprağın yok olmasına, ekosistemin bozulmasına sebep olur. Nüfus artışı ile birlikte kişi başına düşen temiz su ihtiyacı artıyor. Nüfus artıyor ama dünya üzerindeki temiz su miktarı artmıyor. Gelişmiş ülkelerde toplanan verilere göre, suyun % 35’i banyoda, % 30’u tuvalette, % 20’si çamaşır ve bulaşık yıkamada, % 10’u yemek pişirmede ve içmede, % 5’i ise temizlikte kullanılmaktadır. Tüketilen suyun bilinçsizce kullanılması sonucunda yapılan su israfı ekonomiye, doğaya zarar vermektedir.

Atık su olarak adlandırdığımız sular, evsel, endüstriyel, tarımsal ve diğer kullanımlar sonucunda kirlenmiş sulardır. Atık suların çoğu, bu suların yeniden kazanılmasına yönelik çalışma yapılmamasından dolayı doğaya karışmakta ve çevre kirliliğine neden olmaktadır. Yetkililer atık su arıtma tesisleri kurulmasını sağlamalı ve atık su üretimine sebep olan fabrikaların bu suları filtre etmeden doğaya vermesini engellemelidir. Aynı Ergene Nehri örneğinde olduğu gibi, fabrikaların sebep olduğu atık sular birçok temiz su kaynağını kirletmekte ve orada yaşayan canlılarının ölümüne sebep olmaktadır. Oysa, bu atık sularla neler yapılmaz ki…

Atık su arıtım tesisleri, suların yitirdikleri fiziksel ve kimyasal özelliklerin bir kısmının veya tamamının geri kazandırıldığı yerlerdir. Yapılacak bir yatırımla günümüz için son derece değerli olan suya, bu tesislerde yeniden temiz su özelliği kazandırılabilir. Her su damlasının insanlık için vazgeçilmez olduğunu unutmayalım. Dünyanın pek çok kıtasında bir damla suya hasret pek çok ülke olduğunu düşünerek bireysel ve toplumsal sorumluluklarımıza sahip çıkmalıyız. Bilinçsizce tüketilen her damla; kuraklık, kıtlık ve yokluk olarak bize geri dönecektir. Su arınmadır, berekettir; alınan nefes kadar vazgeçilmezdir.

Duru Çağla Yeşilyurt (7 D)

*********************


Su hem insan hayatı hem de diğer canlıların hayatı için oldukça önemlidir. Su olmadan canlı yaşamı mümkün olmaz. İnsan susuz kaldığında ancak birkaç gün yaşayabilir.

Bu derece önemli olan suyun korunması da oldukça önemlidir. Bir gün su kaynaklarımız tükenebilir ve susuz kalabiliriz. Günümüzde gelişen küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi nedenlerle kuraklık ve suların kirlenmesi gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Bu da içilebilir su kaynaklarımızı azaltmaktadır. Dünyadaki canlı yaşamının devamlılığı için su kaynakları kuraklıktan korunmalıdır ve temiz tutulmalıdır.

Su rezervlerinin çabuk bitmemesi için su tasarrufu yapmak her vatandaşın görevidir. Evlerde kullanılan suyu boşa harcamamak da su tasarrufunun en önemli ilkesidir. Denizleri, su kaynaklarını ve diğer çevresel faktörleri korumak, temiz tutmak gerekmektedir. Ayrıca evlerde kullanıldıktan sonra lavabolara dökülen yağlar da suları kirletmekte ve içilmez hale getirmektedir. Bu nedenle atık yağlar lavaboya dökülmemelidir.

*****************

Su Nedir

Şu Günlük Hayatta İhtiyaç Duyduğumuz bir maddedir . Su Bizim vücudumuz için çok gerekli bir maddedir .

Su İle İlgili Kompozisyon

Suyun Hayatımızdaki Önemi ;

Su şu dünyada en önemli şeydir bana göre . vücudumuzda çok fazla yer kaplar . Ayrıca Su çok önemlidir .

Şimdi Günümüzde su sıkıntımız var . İnsanlar Boş yere su akıtıp Suyumuzu bitiriyor ve mevsimler . İnsanlar Artık ne kadar kirlettiyse doğayı Yağmur Yağmıyor , Kar Yağmıyor . Baksanıza Doğru düzgün mevsim yaşayamıyoruz . İşte Bu Yüzünden su kaynaklarımızda tehlikeye giriyor . Barajlarımız boş kalıyor . İnsanlara Bir Önerim var Kendilerine Belli bir miktar su alsınlar ve o su ile idare etmeye çalışsınlar . Çünkü Yakında Kuraklık Olacak . Suyumuz kalmayacak gibi gözüküyor . Bu yüzden şimdiden tedbirimizi alıp , Suyu az kullanmaya alışmalıyız , aslında az dediğim yeteri kadar . Çünkü Susuzluk çok kötü bir şey . Birde şu örneği vereyim ; İnsanların bir ihtiyacı da yemek yemektir . Açlıktan Ölen insanlar çok o kişilerin hayatını göz önünde bulundurmalıyız . Çünkü Susuzlukta buna çok benzer bir şeydir .

**************

SU VE YAŞAM

     Su, yaşamın kaynağıdır. Suyun olmadığı yerde yaşam olması imkansızdır. Çünkü tüm canlılar yaşamak için suya ihtiyaç duyarlar. 

     Dünya üzerinde kullanılabilir yer altı ve yer üstü su kaynakları mevcuttur. Bu su kaynakları canlıların yaşamı için önemlidir ve her geçen gün azalmaktadır. Bu azalmanın temel nedeni ise insanoğludur. İnsanoğlu hem kullanılabilir suyu israf ediyor hem de kullanılabilir su kaynaklarını kirleterek suyu kullanılamaz hale getiriyor. Tabi ki su yalnızca insanlar için değil; hayvanlar, bitkiler ve hatta mikroorganizmalar için de olmazsa olmazdır. Bu canlıların da aynı insanoğlu gibi su olmadan yaşamaları imkansızdır.

      Özetle su, her canlının yaşam kaynağıdır. Suyun olmadığı bir gezegende yaşam olması imkansızdır. İnsanlar suyun canlılar için önemini bilmelerine rağmen suyu gereğinden fazla kullanıyor veya su kaynaklarını kirletiyorlar. Bu şekilde su kaynakları azalıyor ve bir gün su kaynakları yok olduğunda yaşam da son bulacak.

Anahtar Kelimeler:
Su İle İlgili Kompozisyon YazınızSu İle İlgili Kompozisyon ÖrneğiIle Ilgili Kompozisyon örneğiİlgili Kompozisyon ÖrneğiKompozisyon örneğiSu İle Kompozisyon ÖrneğiSu Konulu Kompozisyon ÖrneğiSu-tasarrufu-su-kirliliği-suyun-önemi-ile-ilgili-kompozisyon-yazıSu Tasarrufu Su Kirliliği Suyun önemi Ile Ilgili Kompozisyon YazıSu TasarrufuSu KirliliğiSuyun önemi Ile Ilgili Kompozisyon YazıSuyun önemi Ile Ilgili KompozisyonSu Tasarruf Ile Ilgili Kompozisyon YazıSu Kirliliği Ile Ilgili Kompozisyon YazıSuyun Hayatımızdaki Önemi - KompozisyonSuyun Hayatımızdaki Önemi KompozisyonSuyun Hayatımızdaki ÖnemiSuya Dair Her Şey Konulu KompozisyonYaşamın Kaynağı Su Ile İlgili KompozisyonSu Ile Ilgili KompozisyonSu VazgeçilmezdirDünya Su Günü Ile Ilgili KompozisyonSu Günü Ile Ilgili KompozisyonSuyun önemi Ile Ilgili Kompozisyon EodevSuyun önemi Ile Ilgili Kompozisyon ödevEodevSu Tasarrufu Ile Ilgili KompozisyonSu Ile Ilgili Kompozisyon KısaSu Ile Ilgili Kompozisyon UZUNSu Ile Ilgili Kompozisyon Giriş Gelişme SonuçGiriş Gelişme Sonuç Su Ile Ilgili KompozisyonSu Ile İlgili Kompozisyon BaşlıklarıSu Tasarrufu Ile Ilgili MakalelerSu Israfı Ile Ilgili BilgilerHayat Kaynağımız Su Ile Ilgili KompozisyonSuyun önemi Ile Ilgili Kompozisyon Hakkında Bilgi KısacaSuyun önemi Ile Ilgili Kompozisyon Hakkında BilgiSuyun önemi Ile Ilgili Kompozisyon HakkındaBilgi KısacaBilgiKısacaSu NedirSuyun Hayatımızda ÖnemiSU VE YAŞAMSU İLE İLGİLİ KOMPOZİSYON ÖRNEKLERİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol