AYM'nin Yüzde 2 Sendika Aidatını İptali Ne Anlama Geliyor?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Anayasa Mahkemesi, toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanılan yüzde 2 barajını iptal etti. 
Tüm kamu Çalışanlarını yakından ilgilendiren bu karar ne anlama geliyor? Yüzde 2 barajın iptali nedir ve anlama gelmektedir?
Anayasa Mahkemesinin, kamu görevlilerinin toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanabilmesi için “yüzde 2 barajını aşan sendikalara üye olma” şartı getiren düzenlemeyi iptal kararının gerekçesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

İptal kararı 5 Mart 2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi ve 707 gösterge rakamının aylık katsayı ile çarpımı tutarındaki (538 TL) ödeme iptal edilmiş oldu. Özetlersek %2 üye sayısı üzeri sendikalara üye olanlara ödenen aylık 538 TL olarak ödenen toplu sözleşme ikramiyesi Mart ayında toplu sözleşme desteği adı altında 190 TL olarak ödenecek.

Yeni bir düzenlemeye gidilmediği sürece üye oldukları sendikaya bakılmaksızın sendika üyesi olan kamu görevlilerinin tamamına 250 gösterge rakamının aylık katsayı ile çarpımı tutarında olan 190 TL toplu sözleşme desteği ödenecek.

Gerekçeli karar 5 Mart 2024 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. AYM kararında sendikalaşma önünde engel olabileceği, büyük sendikalar ile rekabet etmenin engelleneceği gerekçesine dayanan iptal kararı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al