Allah Şeytanı Neden Lanetledi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Önceki iki ayette, Tanrı doğrudan Adem'e ve ardından Havva'ya, emrine karşı gelip gelmediklerini ve yasak ağaçtan yemek yiyip yemediklerini sordu. Adam esasen, "Evet, ama onu bana kadın verdi ve sen de bana kadını verdin" dedi. Havva, yılan tarafından aldatıldığını ve meyveyi yediğini itiraf etti.

Şimdi Tanrı yılana dönüyor, ancak önemli bir farkla: Yılana ne yaptığını sormuyor. Bir itiraf ya da yılanla tartışmaya girmez. Daha önce tartışıldığı gibi, bu yılan muhafazakar İncil bilginleri tarafından sürekli olarak Şeytan'ın kendisi olarak anlaşılır. Görünüşe göre Şeytan ya Tanrı'nın yarattığı bir yılana sahipti ya da bir yılan şeklini aldı. İsa'nın bundan yüzyıllar sonra söyleyeceği gibi, Şeytan bir yalancıdır (Yuhanna 8:44). Tanrı, yalancıya şu anda konuşma şansı vermemeyi seçer.

Bunun yerine, Tanrı yılana, erkeğe ve kadına bir dizi lanet okumaya başlar. Her durumda, lanet onların her biri ve sonraki nesiller içindir. Bu ayette Tanrı, yılana ve onun ardından gelen tüm türlerine ve ayrıca Şeytan'ın kendisine lanet etmeye başlar. Şeytan kötülüğünü yapmak için sadece bu formu veya bedeni kullanıyorsa neden yılanları lanetlesin? Görünüşe göre Tanrı, yılanın hem İblis'in kim olduğu hem de Tanrı'nın onun üzerindeki gücü hakkında gelecek nesillerin tümüne bir hatırlatma olarak hizmet etmesini amaçlamıştı.

Yılan, dünyadaki diğer tüm hayvanlara kıyasla benzersiz bir şekilde lanetlenirdi. O yılan ve peşinden gelenler, o andan itibaren toprağın tozunu yemekten kendini alamayarak yerde sürünürlerdi. Bu, tüm yılanların veya bu yılan türünün bu zamandan önce bacakları olduğu anlamına mı geliyor? Bu mümkündür, ancak düşüşten sonra dünyanın doğasının değişmesi de bu lanetin bir parçası olabilir.

Şeytan neden lanete uğramıştır? Açıklayınız.
“Hani biz meleklere (ve cinlere) ‘Adem’e secde edin’ demiştik. İblis hariç hepsi secde ettiler. O, yüz çevirdi ve büyüklük tasladı; böylece kâfirlerden oldu.”
Ayetten de anlaşıldığı gibi Allah’a (c.c) itaat ve ibadet edip melekler arasına katılan İblis, asabiyet duygusuyla hareket edip, kendisinin ateşten Adem’in ise topraktan yaratıldığını ileri sürerek Allah’ın (c.c) emrine karşı gelmiştir. Gurur ve kibre kapılıp kâfirlerden olmuştur. Hatasını anlayıp tevbe ederek suçunu affettirme yoluna da gitmeyince, itaatsizliği ve kibri yüzündenAlla h’ın (c.c) lânetine uğrayarak katından kovulmuştur.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol