Astroloji Bilim midir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Astroloji: Bilimsel mi?
Astroloji bazı yönlerden bilimsel görünebilir. Gök cisimleri hakkındaki bilimsel bilgilerin yanı sıra yıldız haritaları gibi bilimsel sondaj araçlarını kullanır.  Bilimsel fikirlerin beklentiler üretmesi gibi, bazı insanlar da gelecekteki olaylar ve insanların kişilikleri hakkında beklentiler . Ve bazıları astrolojinin kanıtlarla  - astrolojinin kendileri için çalıştığını hisseden insanların deneyimleri. Ancak bu bilim , astroloji gerçekten soruları cevaplamanın bilimsel bir yolu mu?
Astroloji neden bir bilimdir?
Astroloji bazı yönlerden bilimsel görünebilir. Gök cisimleri hakkındaki bilimsel bilgilerin yanı sıra yıldız haritaları gibi bilimsel sondaj araçlarını kullanır . Bilimsel fikirlerin beklentiler üretmesi gibi, bazı insanlar da gelecekteki olaylar ve insanların kişilikleri hakkında beklentiler oluşturmak için astrolojiyi kullanır.

Burada astrolojinin yaygın olarak kullanıldığı bir yolu değerlendirmek için Bilim Kontrol Listesini kullanacağız. Bakalım bilimsel olarak nitelendirilebilir mi?


Doğal dünyaya mı odaklanıyorsunuz?
Astrolojinin temel önermesi, göksel cisimlerin - güneş, ay, gezegenler ve takımyıldızların - dünyevi olaylar üzerinde etkiye sahip olduğu veya bunlarla ilişkili olduğudur.

Doğal dünyayı açıklamayı amaçlar mı?  Astroloji , Dünya'daki olaylar ve insan kişilik özellikleri için tahminler
ve açıklamalar oluşturmak için gök cisimlerinin göreceli konumları ve hareketleri hakkında bir dizi kural kullanır . Örneğin, bazı astroloji türleri, bahar ekinoksundan hemen sonra doğan bir kişinin özellikle girişimci olma olasılığının yüksek olduğunu öngörür.

Test edilebilir fikirler kullanıyor mu?
Astroloji tarafından üretilen bazı beklentiler o kadar geneldir ki,  herhangi bir  sonuç beklentilere uygun olarak yorumlanabilir; bu şekilde tedavi edilirse, astroloji test edilebilir . Ancak bazıları astrolojiyi, doğal . Örneğin, astrolojiye göre, kişinin burcu, kişinin saygı ve otorite sahibi olma yeteneğini etkiler. Bu özellikler siyasette önemli olduğundan, astroloji gerçekten insanların kişiliklerini açıklasaydı, bilim adamlarının astrologların bilime karşı "olumlu" olarak tanımladıkları burçlara sahip olma olasılıklarının daha yüksek olacağını bekleyebiliriz.  Bunun gibi belirli beklentiler oluşturmak için kullanılırsa, astrolojik fikirler test edilebilir.

Kanıtlara mı dayanıyor?
Astrolojinin test edilebilir beklentiler oluşturmak için kullanıldığı ve sonuçların dikkatli bir çalışmada incelendiği birkaç durumda, kanıtlar astrolojik fikirlerin geçerliliğini desteklemedi.  Bu deneyim bilimde yaygındır - bilim adamları genellikle yanlış olduğu ortaya çıkan fikirleri test ederler. Bununla birlikte, bilimin ayırt edici özelliklerinden biri, kanıtlarla garanti edildiğinde fikirlerin değiştirilmesidir. Astroloji, çelişkili kanıtlara yanıt olarak fikirlerini değiştirmedi.


Pek çok astrolojik tahmin gazetelerde yayınlanır - bilimsel topluluk tarafından incelenecekleri yerlerde değil. Fotoğrafın sahibi: Flickr kullanıcısı Peta Hopkins .
Bilimsel topluluğu içerir mi?
Bulguları paylaşmak ve başkalarının sonuçlarını eleştirel bir şekilde değerlendirmek, astroloji uygulamasının ayrılmaz bir parçası değildir. Bir astrolog tüm kariyerini sürdürebilir ve bulgularını bilimsel  veya tek bir makale yayınlayamaz. Astrologlar  yayınladıklarında  , bu makaleler genellikle hakem denetiminden geçmez veya bilimsel topluluk tarafından eleştirel bir şekilde incelenecekleri yerlerde yayınlanmaz.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol