Linux Ağ Kurulumu ve Bağlantı Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!Bu yazıda, kablolu ( Ethernet ) internet bağlantısını kablosuz bir hotspot üzerinden nasıl paylaşacağınızı ve ayrıca bir Linux masaüstünde kablolu bir bağlantı üzerinden kablosuz internet bağlantısını nasıl paylaşacağınızı öğreneceksiniz.

Bu makale en az iki bilgisayara sahip olmanızı gerektirir: kablosuz kartlı ve Ethernet bağlantı noktasına sahip bir Linux masaüstü/dizüstü bilgisayar, ardından kablosuz kartı ve/veya Ethernet bağlantı noktasına sahip başka bir bilgisayar (Linux çalıştırması gerekmeyebilir).

Wi-Fi Hotspot Üzerinden Kablolu (Ethernet) İnternet Bağlantısını Paylaşma
İlk olarak, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi bir Ethernet kablosu kullanarak bilgisayarınızı bir internet kaynağına bağlayın .

Ardından, Kablosuz bağlantıları etkinleştirin , ardından aşağıdaki ekran görüntüsünde vurgulandığı gibi Ağ Ayarları'na gidin .

Kablosuz Bağlantıyı Etkinleştir
Ardından , aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi Hotspot Olarak Kullan'ı tıklayın.

Hotspot Özelliği olarak kullan


Ardından, kablosuz erişim noktasını etkinleştirmek için açılır pencereden Aç'a tıklayın .

Hotspot'u Aç
Şimdi, örneğin tecmint gibi ana bilgisayar adına varsayılan bir adla bir kablosuz erişim noktası oluşturulmalıdır .

Kablosuz Bağlantı Noktası Oluşturuldu
Artık başka bir bilgisayarı veya cihazı etkin nokta üzerinden internete bağlayabilirsiniz.

Wi-Fi İnternet Bağlantısını Kablolu(Ethernet) Bağlantısı ile Paylaşma
Test ortamında, örneğin HackerNet gibi internet erişimi olan bir kablosuz bağlantıya bilgisayarınızı bağlayarak başlayın . Ardından buna bir Ethernet kablosu bağlayın ve Ağ Bağlantıları'na gidin .

Kablosuza Bağlan ve Ethernet'i Etkinleştir
Açılır pencereden Kablolu/Ethernet bağlantısını seçin, ardından aşağıdaki ekran görüntüsünde açıklandığı gibi ayarlarına gidin .

Ağ Bağlantısı Arayüzünü Seçin

Bağlantı ayarları altında IPv4 Ayarları'na gidin.

IPv4 Ayarlarını Seçin
IPv4 ayarları altında, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi Yöntemi Diğer bilgisayarlarla Paylaşıldı olarak ayarlayın. İsteğe bağlı olarak, kullanılacak ağı tanımlamak için IP adresini ekleyebilirsiniz. Ardından Kaydet'i tıklayın .

Diğer Bilgisayarlarla Paylaş'ı seçin
Ardından, bir kez daha etkinleştirmek için kablolu bağlantıyı kapatıp açın . Ardından Ağ Bağlantıları altında açın , şimdi bu ekran görüntüsünde gösterildiği gibi paylaşım için (varsayılan IP adresi 10.42.0.1 olarak) yapılandırılmalıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol