Sigara ve Alkol Zararları Hakkında Proje Ödevi

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Nikotin ve alkol en çok kötüye kullanılan yasal maddelerden ikisidir. Ağır içki ve sigara tek başına önemli sağlık tehlikesidir. Bununla birlikte, ikisinin kombinasyonu, özellikle çeşitli kanserlerin (örn. yemek borusu ve akciğer kanseri vb) vakalarında sinerjistik yan etkilere neden olabilir. Sigara içmenin zararlı sonuçları iyi bilinmesine rağmen, nikotin tek başına pozitif ve hatta terapötik potansiyele sahip olabilir. 
Dünya sağlığına yönelik en büyük tehditlerden ikisi, tütün ve alkol kullanımının olumsuz etkilerinden kaynaklanmaktadır. Son birkaç on yılda, yoğun tütün ve/veya alkol kullanımının kalp ve damar hastalıkları, mide ülserleri, başta baş, boyun, yemek borusu olmak üzere çeşitli kanserler gibi ciddi sağlık sonuçlarına yol açtığı anlaşılmıştır. 
Epidemiyolojik araştırmalar, ergenlerde ve yetişkinlerde yüksek sigara içme oranlarının alkol kullanımıyla büyük ölçüde ilişkili olduğunu, alkoliklerde sigara içme oranlarının genel popülasyondan en az iki kat daha yüksek olduğu tahmin edildiğini göstermiştir.

SİGARA ve ALKOL KULLANIMININ ZARARLARI

Ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar.
Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur. Hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan yada tütün çiğneyenlerde de ağız için kanserleri görülür.
Dilde, tat alma duyusunda bozulmalar olur.
Beyin hücrelerinin ölümüne yol açar. Öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunama görülür.
Göz merceğinin saydamlığının azalmasına yani katarakta sebep olur.
Cildin yapısının bozulmasına neden olur. Leke ve kırışıklık oluşur. Selülitlere sebep olur.
Burunda koku alma duyusu azalır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al