Lafla Peynir Gemisi Yürümez Sözü İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bazı insanlar konuşmayı çok severler. Bu kişilerden kimileri ise çok konuştukları halde hiçbir iş yapmazlar. Bu tarz insanlar sürekli ne yaptıklarından ya da ne yapacaklarından bahsederler ama konuşmaktan bu işleri yapmaya fırsat bulamazlar.

Hayatta önemli olan sürekli konuşmak ve yapılacaklardan bahsetmek değil, çok çalışarak güzel şeyler ortaya koymaktır. Bir insan ne kadar konuşursa konuşsun herhangi bir icraatı yoksa hiçbir şey yapamaz. Bazı kişiler de ne kadar çalışkan olsalar da bunları anlatmayı sevmezler. Aslında toplumda sevilen ve takdir edilen bu tarz insanlardır.

Eğer bir iş yapılmak isteniyorsa çok konuşmayı bırakıp o işi gerçekleştirmeye çalışmak gerekmektedir. Hayat emek verene karşılığını verir. Sadece konuşmakla ise hiçbir şey gerçek olmaz. Bu nedenle lafı bırakıp bir an önce işe koyulmak gerekmektedir.

***************

Bir insanın gerçek kimliğini yüzünü görmek ve öğrenmek için, o kişinin konuştuklarına değil, yaptığı işlere bakmak gerekir.Hayal ve hafızası çok geniş Ufuk’larda olabilir, imkânsız şeyleri bile hayal edebilir.Bu bakımdan düşünmek ile, gerçekleştirmek arasında çok uzun mesafeler bulunmaktadır.

Bir şeyi düşünmek ve hayal edebilmek güzel olsa da, o düşünceleri gerçekleştirebilmek sonuç olarak daha da güzeldir.İnsan bilmediği konularda fikir ve düşünceler üretebilir.Bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişileri de fikir ve düşünceleriyle etkileyebilir.Fakat düşünce ile gerçek arasında, bazen çok uzak mesafeler olabilir.Bu mesafeler zor ve sıkıntılı yollardan meydana gelebilir.Sadece söz ve düşüncelerle bir işi gerçekleştirebilmek imkânsızdır.Her işin oluşumunda maddi bir güce ihtiyaç vardır.Maddiyat olmadan bir işin gerçekleşmesi olanaksızdır.O bakımdan kişileri değerlendirirken, ifade ettikleri söz ve düşüncelerden ziyade, o kimsenin yaptıkları işleri değerlendirmek, daha gerçekçi ve sağlıklı olur.

Her işin meydana gelmesine fikir ve düşüncelerle birlikte, parasal bir ihtiyacında olabileceği göz önüne alınmalıdır.Maddi güç olmadan, bir iş meydana getirmek hayal ile eş değer durumdur.

“Sinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.”Atasözünde olduğu gibi, kişinin aynası ve yansıttığı gerçek, yaptığı işlerdir, söylediği sözler değil.

********

Konuşarak icraat olmayacağını anlatan en güzel atasözüdür. Söylenen sözler yerine getirilerek yapılması gereklidir. İnsanlar konuşmaya gelince herkesten çok konuşurlar ama icraat konusunda sıfır çekerler. Atalarımız bununla ilgili “lafla peynir gemisi yürümez” diyerek toplumlara nasihat vermiştir. Atasözleri tarihte olanları ve yaşananlardan ders alınarak söylenerek doğru olduğunda yüzlerce yıllık ömürleri olduğunu görüyoruz.

Önemli paşalardan birisinin söylediği sözde şöyle “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” diyerek bizlere yapılanlar icraatlardır lafa bakılmaz demiştir. Lafla olmayacağı gibi bir şeyler yapma çabasına girilmesi gereklidir. Birilerine bir şeyler anlatıyorsanız yapın öyle anlatın ama yapmadan anlatmayın o zaman bu atasözünden bir farkınız kalmaz. Kişinin nasıl karaktere sahip olduğu da atasözünde anlatılmış olunur.

İşlerinizi lafla yaparız hallederiz diyerek geçiştirilmemeli. İnsanlar sözlerle sadece o anlık geçiştirme yapar ilerde tekrardan karşısına çıkacağından dolayı olan itibarını ve önemini de kaybetmiş olacaktır. O yüzden kişinin ayinesi iş olduğundan dolayı herkes yaptığı işle konuşmalıdır. Bunu şunu yapacağım demekle olmadığı gibi yapılıp da konuşulması gerektiğini gösterir.

************

”Hele bir şöyle olsun da şunu yapacağım; böyle olsun da bunu edeceğim” demekle hiçbir iş yapılamaz. Sadece söyleyerek, lafını ederek, vaat ederek bir şeylerin gerçekleşmesi mümkün değildir.

Kişi gerçekten bir şeyler yapma, başarma niyetindeyse lafı bırakıp icraata geçmelidir. İlk adımı atılmayan hiçbir iş başlanmış değildir. Bu atasözünün güzel bir hikayesi vardır. Derler ki ”Zengin ama pinti bir peynir tüccarı falan yerden aldığı peynirleri gemisine yükleyip büyük şehirlerde satarmış. Bu adamın gemisinde çalışan bir kaptan ve tayfaları varmış. Ancak adam bunların ücretini sürekli erteler, ödemeye yanaşmazmış. Kaptanın onca diremelerine rağmen tüccar ”Şu peynirler bir satılsın, paranızı hemen vereceğim.” der işin içinden sıyrılırmış. Ancak kaptan için artık gına gelmiş. ”Efendi, efendi! Lafla peynir gemisi yürümez, bu gemi yakıtla çalışır, lafla değil!” demiş. Mecbur kalan tüccar, paralarını ödemiş ama gün boyu ”Lafla peynir gemisi yürümez.” demekten de kendini alamamış.

Aklı başında insanlar, sürekli söylemek yerine, düşündüklerini hemen icraata geçirirler; böylece gerçek başarıyı yakalarlar. Sadece söz ile iş yürütmeye çalışanlar ise en ufak bir işi bile başaramazlar.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Anahtar Kelimeler:
Lafla Peynir Gemisi Yürümez Ile Ilgili Kompozisyon Yazınız?Lafla Peynir Gemisi Yürümez İle İlgili KompozisyonLafla Peynir Gemisi YürümezLaf İle Peynir Gemisi YürümezIle İlgili KompozisyonLafla Peynir Gemisi Yürümez İle İlgili Kompozisyon Örnekleriİle İlgili Kompozisyon Örnekleriİlgili Kompozisyon ÖrnekleriKOMPOZİSYON ÖRNEKLERİIle IlgiliLafla Peynir Gemisi Yürümez Atasözünün Anlamı Ve örnekLafla Peynir Gemisi Yürümez Atasözünün AnlamıLafla Peynir Gemisi Yürümez Atasözünün Anlamı NedirAtasözünün Anlamı NedirLafla Peynir Gemisi Yürümez Atasözü İle İlgili CümleLafla Peynir Gemisi Yürümez Deyimi İle İlgili KompozisyonLafla Peynir Gemisi Yürümez DeyimiLafla Peynir Gemisi Yürümez Kompozisyon ÖrneğiLafla Peynir Gemisi Yürümez KompozisyonLaf Peynir Gemisi Yürümez İle İlgili Kompozisyon ÖrnekleriLafla Peynir Gemisi Yürümez Deyimini AçıklayanLafla Peynir Gemisi Yürümez Sözü İle İlgili Kompozisyon ÖrnekleriSözü İle İlgili Kompozisyon ÖrnekleriDeyimi İle İlgili Kompozisyon ÖrnekleriAtasözü İle İlgili Kompozisyon ÖrnekleriPeynir Gemisi Yürümez KompozisyonLaf İle Peynir Gemisi Yürümez İle İlgili KompozisyonLAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ KOMPOZİSYON VE ANLAMI ACİLLaf İle Peynir Gemisi Yürümez KompozisyonLaf İla Peynir Gemisi Yürümez KompozisyonLafla Peynirli Gemisi Yürümez KompozisyonLafla Peynir Gemisi Yürümez Kompozisyon Giriş Gelişme SonuçGiriş Gelişme Sonuç Lafla Peynir Gemisi Yürümez Kompozisyonİçinde Atasözü Ve Deyim Geçen KompozisyonlarAtasözleri Ile Ilgili ParagraflarKompozisyon Konusu AtasözleriAyinesi Iştir Kişinin Lafa Bakılmaz Ile Ilgili Kompozisyon

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı