Yeni Doğan Bebekle Hiç Konuşulmazsa, Bebek Büyüdüğünde Hangi Konuşur?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Doğuştan bir bebek onunla hiç konuşmadan ya da insan dilsel iletişiminin herhangi bir biçimini dinlemesine izin vermeden büyütülmüş olsaydı, doğal olarak hiç konuşabilir miydi?
Bununla ilgili çalışmalar yapıldı - hatırladığım kadarıyla deneyin bir parçası olarak çocukların insan dilini deneyimlemelerinin kasıtlı olarak engellendiği hiçbir şey yok (böyle bir şeyi bir etik kuruldan geçmek imkansız olurdu), ama kesinlikle vaka çalışmaları yapıldı. vahşi çocuklar bulunduğunda.

Bakın, bu vahşi çocukların çoğu, normal şartlar altında oldukça etkili bir şekilde iletişim kurabilecek kadar büyüdüklerinde bulundu. Belki bazı durumlarda tam bir kelime bilgisi olmayabilir, ancak ihtiyaçlarını kelimeler veya jestlerle netleştirebilmeli ve diğer insanların iletişim çabalarını anladığını gösteren bazı işaretler gösterebilmelidirler.

Sorun şu ki, neredeyse hiçbiri konuşamıyor. Bu yüzden onlara nasıl iletişim kuracaklarını öğretmek için çaba sarf edildi ve çoğu zaman işe yaramadı ve işe yaradığı durumlarda, vahşi çocuğun hiçbir zaman aynı yaştaki bir topluluk kadar akıcı ve yetkin konuşabildiğini görmedi. normal bir eğitim aldı. Böylece araştırmacılar bunun neden olduğunu incelemeye başladılar.

Görünen o ki, bebek gelişiminde bir nokta var ki, çocuk herhangi bir dile veya iletişim biçimine maruz kalmazsa, diğer bireylerle iletişim kurma yeteneğini geliştirmeyecektir. Daha sonraki yaşamda dile maruz kalsa bile. Ve dile maruz kalsalar bile, iletişim kurma çabalarına yanıt veren - ve olumlu yanıt veren - birine ihtiyaçları vardır.

Kendi yavrusunu yetiştiren veya herhangi bir düzeyde sosyal etkileşime sahip olan hemen hemen her hayvan iletişimseldir. Ebeveynlerin yavrularını diğer yetişkinlerle veya yavrularıyla iletişim kurmak için herhangi bir ses çıkarmadan yetiştirdiği bir tür düşünemiyorum. Ve bunun nedeni, bir boşlukta iletişim kurmayı öğrenemememizdir; varsayımsal olarak, bazı türlerin beyninin bu şekilde çalışması mümkündür, ancak insanlarda kesinlikle bu şekilde çalışmaz. Çevremizden öğrenmeliyiz ve çabalarımız için gerçekten öğretilmeli ve ödüllendirilmeliyiz

 Benzer deneyi ilk olarak Mısır firavunu da yapmış

Deney sonucu bebekler kendi aralarında bir dil geliştirmişler ve icat ettikleri bu yeni dilde ilk söyledikleri kelime “becos” olmuş. Bu kelime Mısırlıların dilinde yokmuş.

O yıllardan çok daha önce Anadolu topraklarında yaşamış olan Friglerin konuştuğu dildeki “ekmek” kelimesiymiş.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı