Trenin İçinde Zıplayınca Aynı Yere Düşerken Üstünde Zıplayınca Farklı Yere Düşeriz?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Neden bir trenin içine zıpladığınızda "aynı yere" düşüyorsunuz da,  trenin üstüne atlarsanız trenin farklı bir yerine iniyorsunuz? Trenin içinde zıplayınca aynı yere düşerken, üstünde zıplayınca farklı yere düşülür?

Trenle birlikte hareket ederken, trenin hızı sizin hızınızdır. Aynı atalet çerçevesindesiniz. Trene atladığınızda, hava direnciyle karşılaşmazsınız ve genellikle çok az kuvvetle veya hiç kuvvetle karşılaşmazsınız ve hızınızda herhangi bir değişiklik olmaz . Bu yüzden zıpladığınızda aynı yere düşüyorsunuz.

Trenin içinde olduğun için doğal olarak trenle aynı hızla gittiğin için yani tren seni taşıdığı için olduğun yere inersin ! Fakat trenin üstü açık olduğunu ve zıplayınca hava direncine maruz kaldığını düşün tren aynı hızla devam edecek fakat sen hava direncine maruz kalacaksın hızın yavaşlayacak geriye düşmek zorunda kalacaksın.

Çünkü trende ileri doğru hızla götürecek motor var sende böyle bir düzenek yok .özet olarak trenin üstünde iken aynı hızda seni itebilecek bir motor takarsan kendine olduğun yerde kalabilirsin
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

Dolar Yorum