Ölürken Hayatımız Film Şeridi Gibi Geçiyor mu?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Popüler kültürde ölümün eşiği defalarca görüldü. Film sahneleri sıklıkla, ruhları bedenlerinin dışına çıkan ya da gerçekte bilinçsiz yatarken hayatlarını yeniden yaşarken kendilerini izliyormuş gibi görünen insanları gösterir . Manga ve anime Black Butler'ın hayranıysanız , bir azrail onu sonsuza dek kesmeden hemen önce birinin hayatının bir film şeridinin nasıl ortaya çıkacağını bilirsiniz (Grell'in elektrikli testeresi özellikle hastadır). Ancak bunların herhangi biri gerçeğe dayanıyor mu ?

Hamlet'in meşhur sözü şöyledir: "Ama bu ölüm uykusunda ne rüyalar gelebilir?" Uyku ve ölüm aslında bir bakıma birbirinin aynasıdır. Ölmek üzere olan bir hastayı tedavi eden sinirbilimciler, insan beyninde yaşamın son anlarında yaşananların rüya görmeye , meditasyona ve anıları hatırlamaya tüyler ürpertici derecede benzediğini buldular. Ölüm üzerine bir çalışma olması bile tasarlanmamıştı. 87 yaşındaki hasta epilepsi hastasıydı ve nöbetleri tespit etmek için elektroensefalografi (EEG) ile takip ediliyordu ancak bu süreçte hayatını kaybetti.

Bu hastanın ölümü çok beklenmedik bir şekilde gerçekleştiği ve beyin dalgaları aracılığıyla kaydedildiği için, bilim insanları ilk kez insan beyninde ölümden hemen önce neler olduğunu görebildiler. Bu kayıtları, o son anlarda, özellikle de kalbin durmasından önceki ve sonraki 30 saniyedeki beyin aktivitesini anlamak için kullandılar. O son dakikaya ait verilerde beklenmedik bir şey ortaya çıktı. Gama salınımları olarak da bilinen ve hafızanın geri getirilmesiyle ilişkili beyin dalgaları (salınımları) üretiliyordu.

Bu, son nefesinizi vermeden önce tüm hayatınızın tekrarını izlemenin paranormal bir dramatizasyondan daha fazlası olduğu anlamına gelebilir mi?

Bilim adamları yakın zamanda Frontiers in Aging Neuroscience dergisinde yayınlanan bir çalışmada "Bu fenomenin nörofizyolojik imzası belirsiz" dedi . "Beynin bu 'bilinçdışı' aşamada salınım aktivitesinde artışla birlikte bir hafıza tekrarı oluşturabileceği varsayılıyor."

Bu fenomen daha önce farelerde gözlenmişti ancak insanlarda asla gözlemlenmemişti. Ölüme yakın deneyimlerden sağ kurtulanlar tarafından da rapor edilmiştir , ancak bu anlatımlardan bazıları ne kadar tüyler ürpertici olsa da, hatırlananın dışında hiçbir kanıt yoktur. Birçoğu hayatlarındaki en önemli olayları sahne sahne izledi. Bazıları kendilerini beyaz bir ışığın alevine bakarken ya da şeytanlardan kaçarken bulduklarına yemin etti. Tüm bunlar, kişinin bunu anlatacak kadar yaşamasına rağmen beynin hâlâ ölüme yakın bir durumda sinyaller gönderdiğinin işaretleri.

Ölmekte olan hastanın beyni tarafından ortaya çıkarılan şey, beynin ölümden hemen önce hipoaktif bir duruma girdiği, nihayet kapanmadan önce yavaşladığı şeklindeki önceki düşünceye aykırıdır. Hastanın, yaşamının sonunda yaşanacağı söylenen anıların saldırısını yaşıyor olması muhtemel. Bununla birlikte, bu hasta yakın zamanda ciddi bir beyin travması geçirmişti, halihazırda epileptik nöbetler geçirmişti ve psikozu tetiklediği bilinen ilaçlarla yoğun bir şekilde tedavi görüyordu, dolayısıyla bu faktörlerden herhangi biri sonlara doğru beyin aktivitesini bozmuş olabilir.

Ölümden hemen önce ve sonra beyin dalgalarındaki dalgalanmanın gerçekten kendi kendine olup olmadığı bilinmiyor. Bunu karşılaştıracak hiçbir şey yok ve sorular hala bilim adamlarının aklını kurcalıyor. Birinin ölmesini öylece bekleyemezsin. Ölümcül hastalar bir şeydir, peki ya uykularında geçip giden insanlar?

Belki bir gün ötelerden bir cevap gelecektir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al