Muhabbet Kuşu Kanat İncinmesinde Ne Yapılır?

Muhabbet Kuşlarında Ayak ve Kanat İncinmesine Ne Yapılır

Muhabbet Kuşlarında ayak ve kanat incinmesi durumunda genellikle kuş incinen ayağını ve kanadını dinlendirerek tedavi etmeye çalışır. Bunu incinen ayağını karnına çekip tek ayak üstünde durarak yapar. Ancak böyle bir durumu fark ettiğinizde bir veterinere başvurmanız en doğru karar olacaktır. Çünkü durum sadece basit bir incinme olmayabilir.

Bir çoğumuz kuşlarını evinde besliyor ve salıyor kuşları fakat bazen küçük hatalar oluyor ve kuşlarımızın ayakları incinebiliyor ve hatta kırılabiliyor öncelikle herkes gibi elinizdeyse veterinere gitmelisiniz elinizde değil ise gidebileceğiniz güne kadar ilk yardım amaçlı tedavi etmelisiniz

Ayak kanat vs yaralanmalarda muhabbet kuşları sakatlanan organlarını kullanmayarak kendi kendilerini tedavi etmeye çalışırlar. Bunu bilin bilgi olsun :)

Mesela ayağı incinen bir muhabbet kuşu günün çoğunu tek ayak üzerinde geçirir ve incinen ayağını karnına doğru çeker.

İncinmeye Tanı Koyun

Öncelikle kuşu elinize alın ve incinen ayağını oynatın yavaş yavaş oynatın kuş bağırmıyor ise büyük ihtimalle incinmiştir ve aşağıda saydığım malzemeleri temin edin.

Malzemeler:

  • terramycin krem yada avipom merhem
  • sargı için ince bez (pamuk da olur)
  • kağıt bant
  • pamuk veya pamuklu kulak çubuğu
  • pamuk veya pamuklu kulak çubuğunu alın ve terramycin krem sürün kuşun ayağını hareket ettiremeyeceği şekilde tutun ve her yerine terramycini sürün ve bezi sarın fazla sıkı olmasın ve kağıt bant ile bantlayın ilk yardım bitti.

Kafes Düzenini Değiştirin

Küçük kafes veya tek kalacağı bir kafesin tüneklerini çıkarın kafesin tabanına yem ve su koyun kuş tüneğe tellere çıkıp ayağını daha kötü hale getirmesin yemleri yakın olsun ki yesin tabana serpin. 1 gün bu şekilde dayansın 1 gün sonra veterinere götürün hemen veteriner baksın veteriner daha güzel sarar ve tedavi eder.

Not: Eğer ayağında morarma ve ayağını oynattığında bağırısa kırılmıştır büyük ihtimalle ve fazla oynamayın canı çok yanıyordur yapabilirseniz bu şekilde çok az zaman için yapın fazla unuz durursa kemiler yanlış kaynar ve ayakları hep öyle olur.
Not: Bu Yöntem Sadece İncinme İçindir.
Not: Bu Yöntemi Yapabileceğinize inanıyorsanız yapın yapamazsanız en yakın anlayan petshop yada üretimci yapsın saten kuşu görünce o da bu yöntemi yapacaktır bazı yerlerde el sabununu rendeden geçirip alçı yapmış ben o yöntemi hiç denemedim.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol