Muhabbet Kuşları Hakkında Yanlış Bilinenler

Hayvan almak büyük sorumluluk gerektirse de hayvan besleyenlerin çoğu kulaktan dolma bilgilerle veya daha da kötüsü hayvan satıcılarının verdiği yanlış bilgilerle evcil hayvan bakımına başlıyor. Muhabbet kuşlarının bakımı hakkında da bildiğimiz birçok yanlış bilgi var.

Muhabbet Kuşlarında Ayna Zararlı mı

Muhabbet kuşu kafesleri için çeşit çeşit ayna satılır, oysa ayna onlar için zararlı. Neden mi? Çünkü muhabbet kuşları kendilerini aynada tanımıyorlar, aynadakini başka bir kuş zannediyorlar. Onunla konuşuyorlar, ona belki de kur yapıyorlar, ama doğal olarak hiçbir cevap alamıyorlar. Daha da kötüsü, erkek kuşlar aynadaki görüntülerini potansiyel bir eş olarak değerlendirip onlara yem vermek istiyorlar. Böylece aynaya kusuyorlar, daha sonra bunları geri yuttukları için de "kursak iltihabı" oluşabiliyor. 

Peki uzun yıllardır ayna ile yaşayan bir kuşunuz varsa ne yapılmalı? Burda önerilen şey aynayı çıkarmanız ve kuşunuza uygun bir eş almanız. Aynası çıkarılan kuş, arkadaşını kaybettiği için bunalıma girebilir, ama yapacağınız en doğru şey ona uygun bir eş seçmektir.

Muhabbet Kuşlarında Eş Seçimi
Kuşunuz 1 yaşını geçmeden ona bir eş almanız öneriliyor. Birçok kuş sahibi, kuş satan bir dükkana gidip karşı cinsten herhangi bir kuş alıp eve geldiğinde iki kuşun anlaşacağını ve çiftleşeceğini düşünüyor, ancak bu doğru değil. Kuşunuz için bir arkadaş seçmenizin en iyi yolu kuşunuzla birlikte kuşçuya gitmek. 

Muhabbet Kuşlarında Beslenme

Kuşçularda ve marketlerde satılan meyveli-ballı krakerler önerilmiyor, çünkü yapıştırıcı olarak bal yerine zararlı maddelerin kullanılmış olabileceği söyleniyor. Kuşlarınızı insan yiyeceklerinden bazılarından uzak tutmanız gerekiyor; örneğin asitli, tuzlu, şekerli, yağlı, alkollü gıdalar zararlı. Ayrıntı için lütfen şuraya bakın. Her gün taze sebze ve meyve verebilirsiniz, hangilerini vermeniz ve hangilerinden kaçınmanız gerektiğini ise bu adreste özetledim.

Muhabbet Kuşlarında Eğitim

Kuşu aç bırakıp ele alıştırma kuş sahipleri tarafından uygulanan bir yöntem ama bu çok acımasız ve buna ihtiyacınız yok. Elinize alıştırmak için biraz sabırlı olun, öncelikle elinize alışmasını ve ondan korkmamasını sağlamanız lazım.

Muhabbet Kuşlarında Sosyallik
Son olarak bahsetmek istediğim nokta, muhabbet kuşlarının doğada kalabalık sürüler halinde yaşadıkları. O yüzden eve yalnız bir kuş almamız ve tamamen kendimize bağlı hale getirmemiz bizim bencilliğimiz. Onları sosyal hayatlarından mahrum bırakmamalıyız.

Anahtar Kelimeler:
Muhabbet Kuşları Hakkında Yanlış BilinenlerMuhabbet KuşlarıHakkında Yanlış BilinenlerMuhabbet Kuşlarında Ayna Zararlı MıMuhabbet Kuşlarında Eş SeçimiMuhabbet Kuşlarında BeslenmeMuhabbet Kuşlarında EğitimMuhabbet Kuşları Hakkında Yanlış Bilinenler Ve Yavruların Son DurumuMuhabbet Kuşu Hakkında Yanlış BilinenlerMuhabbet Kuşları Için Mama Nasıl Hazırlanır?Muhabbet Kuşunun Yaşı Nasıl Anlaşılır ?Muhabbet Kuşu TürleriırklarıçeşitleriMuhabbet Kuşu Cinsiyet AyrımıMuhabbet Kuşu ısırması Nasıl önlenir?Muhabbet Kuşu Hakkında BilgilerMuhabbet Kuşu Ayna ZararlımıMuhabbet Kuşu Ayna Zararlı MıMuhabbet Kuşları Için Hakkında BilgilerKuşlar Neyden Korkar -Kuşlarda Kursak MantarıMuhabbet Kuşu Arkadaş Ister MiMuhabbet Kuşu Vişne YermiMuhabbet Kuşu Vişne Yer MiMuhabbet Kuşu AynalarıMuhabbet Kuşu Kabak FaydalarıMuhabbet Kuşu Balkabağı YermiMuhabbet Kuşu Balkabağı Yer MiMuhabbet Kuşu YermiMuhabbet Kuşu Yer MiKuşum Aynaya GidiyorMuhabbet Kuşu Süt IcermiMuhabbet Kuşu Süt Icer MiMuhabbet Kuşu IcermiMuhabbet Kuşu Icer MiKonuşan Kuşun Yanına Eş AlınırmıKonuşan Kuşun Yanına Eş Alınır MıMUHABBET KUŞLARI HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARMuhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?Muhabbet Kuşları Neden Kusar ?MUHABBET KUŞLARI NEDEN TİTRER?Muhabbet Kuşları Hangi Sıcaklıkta BakılmalıMuhabbet Kuşu Dışkıda Renk BozukluğuMuhabbet Kuşlarında Ayak İncinmesine Ne Yapılır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol