EBA neden puan vermiyor? Eba artık puan vermeyecek mi

Yapılan; proje, ödev ve raporlarla öğrencilere ve öğretmenlere puanlar veren sistemde bugünlerde birtakım sıkıntılar yaşanıyor. Her zamanki uygulamaları yapan öğretmenler ve öğrenciler, bazı gruplarda EBA’nın puan vermediğini, yaptıkları görevler karşılığında alınan puanların sisteme düşmediğini söylüyor. Peki, EBA neden puan vermiyor. Öğrenciler ve öğretmenler neler düşünüyor?

30 Mayıs akşamına kadar Eba'da mesleki gelişim gruplarında öğretmenler yaptıkları paylaşımlar beğeni alınca, yorum yapılınca , anketlerine oy kullanılınca, açtıkları tartışma konularına beğeni ve yorum yapılınca ve etkinliklerine Eba tarafından puan verilmekteydi. Ancak 31 Mayısa geçilen saatlerde Eba sadece belli çalışmalara puan verip özellikle öğretmenlerin en çok vakit geçirdiği gruplarda yapılan hiçbir çalışmaya puan vermemeye başladı. Daha önceleri de Eba'da yaşanan yoğunluk ve teknik sıkıntılardan dolayı puanlar daha sonra yükleniyordu. Ama bu defa öğretmenler yaptıkları çalışmalardani öğrenci raporlarından, sınav ve soru hazırlamaktan, çalışma göndermekten, sınav göndermekten puanları hemen yüklenirken gruplarda yapılan paylaşımlara hiçbir şekilde puan vermiyor. Bununla ilgili herhangi bir bilgi yok. Bu şekilde yapılmasının nedenini ve sebebini tüm öğretmenler merakla beklemektedir.

Şuan için sadece soru ve sınav hazırlama, öğrenci raporlarını kontrol etme vb gibi şeylere puan vermeye devam ediyor. Puanlama sistemini gelecekte nasıl olacağı ile ilgili herhangi bir bilgi yok

Yetkililerin bu konuda bir açıklama yapması bekleniyor.

EBA NEDEN PUAN VERMİYOR?
Bugüne kadar EBA’daki yapılan her çalışmanın puanlanmasında öğretmenler ve öğrenciler çeşitli sıkıntılar yaşıyor. Kimi zaman yaşanan teknik sıkıntılar ve yoğunluk nedeniyle puanların verilemediği ya da geç yansıyabileceği yetkililer tarafından açıklanıyordu. Günümüze kadar geçen sürede EBA tarafından meslek gruplarında paylaşımlar yapan öğretmenler belirli kriterlere göre puanlanıyordu. Ancak son günlerde EBA, sadece belirli çalışma ve projelere puanlar verip en çok puan verdiği çalışmalarda puan vermemeye başladı.

Öğretmenlerin, sınav hazırlama, öğrencilere çalışmalar gönderme, öğrenci raporları hazırlama gibi görevlerinden puan vermiyor. Şu anda sadece sınav ve soru hazırlama, öğrenci raporlarını kontrol etme gibi görevlere puan veren EBA puanlama sistemi hakkında bir açıklama yapılmadı. Bu konuda yaşanan sıkıntıların sebebi öğretmenler ve öğrenciler tarafından merakla bekleniyor.

ÖĞRENCİLER PUAN ALAMAMA KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYOR?
Öğrenciler, yaptıkları çalışmaların karşılığını alamamaktan son derece üzgün durumda. Attıkları ve yayınladıkları birçok mesajda dile getiren öğrenciler neler dedi? İşte, yapılan son yorumlardan bazıları;

“Her gün düzenli bir şekilde sınav, ders ve kütüphaneden video izliyorum. EBA puan vermiyor neden bilmiyorum. Arkadaşlarıma soruyorum onlarda aynı şekilde puan alamıyorlarmış. Bir an önce bu sıkıntının çözülmesini istiyorum. İlgilenilirse sevinirim. Çünkü puan alınca daha zevkli bir çalışma yapıyorum…”

“Sınav yapıyorum, ders videosu, kütüphane videoları, etkileşim yapıyorum, PDF, çizgi film ne yaparsam yapayım 2 gündür puan alamadım. Ve şu an genel bir şikayet var. Çünkü puan aldıkça daha güzel oluyor. Arkadaşlarıma soruyorum onlarda puan alamıyor. İnşallah bu sorun bir an önce düzelir.”

“EBA yayına başladığından bu Yana çocuğum düzenli olarak giriyordu hatta puan vermemesine rağmen çalışmalarını yapmaya gayret ediyordu. Hala ebada günlük çalışmalarını yapıyor olmasına rağmen bugüne kadar hiç puanı olmayan düzenli girmeyen öğrencilerin puanları bir anda çok yüksek rakamlara çıktı. Sistemdeki bu açığın çocukların gelişimi açısından uygun bulmuyorum. Haksız bir rekabet söz konusu. Zaten artık girmekte istemiyor. Hevesi de kırıldı. Amacı dürüst çocuklar yetiştirmek olan veliler maalesef bu aşamada çocukları ile birlikte kaybetmeye mahkum edilmiş oluyor”

“EBA’da videoları izlediğim halde puan vermiyor. Videodan sonra tamamlandı diye tik işareti olmuyor. Puanımda hiçbir artış olmuyor. Dersleri de seyrediyorum fakat tamamlandı olarak görülmüyor. Ne yaparsam yapayım 2 3 kere de seyretsem tamamlanmıyor. Puan vermiyor.”

“3 gündür EBA da raporlardan puan alamıyorum. Üstelik aynı okuldan üç arkadaşım nasıl oluyor da bir günde 2000 puan kazanıyorlar anlamıyorum. Bana raporlardan puan gelmiyorsa onlara gelmemesi gerek miyor mu? Ben 24 saatte bir raporlara bakıyorum ama bakıyorum diğerleri sabah ayrı akşam ayrı puan kazanıyorlar. Bu işten hiçbir şey anlamıyorum en kısa zamanda çözülmesini rica ediyorum”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
A.n.s 8 ay önce

Iki gündür ebada yaptığım etkinliklerden puan almiyorum. Içeriği bitirince puanın yansıması motivasyon artıyordu ve isteklendiriyordu. Fakat artık bu olmuyor. Lütfen buna bir çare bulur musunuz?

Avatar
Alev 8 ay önce

Oğlumda 30 Mayistan beri ayni sıkıntıyı çekiyor Çok üzgün.okul 1.si kendisi ama 2.olan kişi puan almaya devam ediyor

Avatar
Meltem 8 ay önce

Bende ebadan puan kazanamıyorum.Neden puan kazanamadığımı merak ediyorum.Artık ebaya girmekte istemiyorum.Çünkü eba puan verince mutlu oluyordum.Puanımı arttırarak okul birincisi olmak istiyordum.Ama artık eba puan vermiyor. Lütfen buna bir çare bulun.

Avatar
Nazlıcan 8 ay önce

Bende dört gündür puan alamıyorum ne yaptıysam puan vermiyor.Bu durumdan sikayetçiyim .İnşAllah bu sorun çözülür.
Bende bir öğrenciyim.

Avatar
Nazlıcan 8 ay önce

Ben dördüncü gidiyorum ama 5,inci altıncı kişiler puanını yukseltiyor

Avatar
Nazlıcan 8 ay önce

Ben dördüncü gidiyorum ama 5,inci altıncı kişiler puanını yukseltiyor

Avatar
Halil ibrahim. 8 ay önce

Pazar günü 10 saat çalıştım aralıksız ve iki gündür puan alamıyorum. Bu da beni çok üzüyor ebaya girme hevesim kapandı. Sınıf arkadaşım 1 saat giriyi ve bi anda 670 puan kazanıyor. Hak adalet bu değil lütfen bu sorun bir an önce çözülsün.

Avatar
Eylül 8 ay önce

Ben de 5 gündür yaptıklarımdan puan alamıyorum çok üzülüyorum lütfen çözülsün bu sorun