Yatırım Yapmak Kumar Oynamak mı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yatırım Yapmak Kumar Oynamak mı? 
Son zamanlarda yatırım ve kar amacıyla para yatırma olayı geniş çapta popüler olmuş durumda.
Doğru, yatırım ve kumar hem risk hem de seçim içerir - özellikle, gelecekteki kâr umuduyla sermaye riski. Ancak kumar genellikle kısa ömürlü bir faaliyettir, hisse senedi yatırımı ise bir ömür boyu sürebilir. Ayrıca, kumarbazlar için ortalama ve uzun vadede olumsuz bir beklenen getiri vardır.
 

Yatırım yapmak bir kumar mı?
 

Sonuç olarak, hem yatırımın hem de kumarın risk ve kazanç olasılığı vardır, ancak yatırımın size fonlarınıza ne olacağı konusunda bir seçim yapma olanağı tanıdığı durumlarda, kumar bir şans oyunudur. Bu nedenle, şansa dayanan bir seçenek bir nevi kumardır.
 

Dinimiz kumar için şu açıklamayı yapmakta!
 

"Nasıl sonuçlanacağı önceden belli olmayan ihtimalli bir şeye bağlı kalarak mal vermek veya almak. Adı ne olursa olsun bu özelliği taşıyan para veya mal karşılığı oynanan her oyun ve ortak bahis kumardır. Kolaylıkla mal çarpmak veya çarptırmak olduğu için Kur’an’da "meysir" denilen kumar, kolaylık anlamındaki "yûsr" kökünden gelmektedir.

Kumar, insana yaratıcısını unutturan, namaz kılmaktan alıkoyan, tembelliğe sürükleyen, çalışma gücünü yokedip insanlar arasına kin ve düşmanlık saçan haksız bir kazanç yoludur. Fert ve toplum hayatında unutulmaz yaralar açan kumarın her türlüsü islâm dininde haram kılınmıştır".

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol