Advert

Evde KPSS’ye Nasıl Hazırlanılır?

KPSS’YE EVDE NASIL HAZIRLANILIR?

Ders Çalışma Programınızı Hazırlamalısınız
Hangi sınava hazırlanırsanız hazırlanın veya hangi alanda çalışma yapmak istiyorsanız isteyin plansız asla olmaz. Kendinizi bir plan içerisine oturtmak daima sizlere başarıyı getirecektir. Dolayısıyla evde çalışmaya karar verdiyseniz bile planınızı yapmalısınız. Kendinizi gerçekçi bir şekilde değerlendirip dışarıda geçireceğiniz vakte kadar plana yazınız. Ders çalışma saatiniz, televizyon izleme veya mola saatiniz ve daha fazla bu planın içerisinde yer almalıdır. Yapmış olduğunuz plana da mazeretsiz uyum sağlamak sizlere istediğiniz kapıyı açacaktır. Böylelikle evde KPSS’ye hazırlanmak konusunda en önemli adımı atmış olacaksınız.

Not Alarak Ders Çalışmalısınız
Derslere çalışırken mutlaka not almalısınız. Çünkü yazarak çalışma tekniğinin akılda daha fazla yer ettiği yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Dolayısıyla çalışmaya başladığınız andan itibaren kaleminizi elinizden düşürmemelisiniz. Nasıl notlar tutmanız gerektiği hakkında da bilgi vermek gerekirse, konuyla ilgili ayırt edici bilgilerin notun almalısınız. Yani uzu uzadı notlar almanın da sizlere vakit kaybettireceğini unutmamalısınız.

Odanızı Kendinizi Rahat Hissedeceğiniz Şekilde Ayarlamalısınız
Şüphesiz evde çalışmaya başladığınız andan itibaren gelen giden misafirlerin odanızı tıklatması veya sizi görme istediğiyle seslenmesi yaşayacağınız en önemli sorunlardan biridir. Odanızı mutlaka evde ki diğer insanların rahatsız etmeyeceği şekilde dizayn etmelisiniz. Örnek verecek olursak kapıya yazılar asıp rahatsız edilmek istemediğinizi belirtmelisiniz. Bunun yanı sıra çalışma ortamınızı kendinize göre şekillendirilmelisiniz. Kendinizi rahat hissetmeniz için yapacağınız ufak değişiklikler sizlere başarıyı getirecektir. Karanlık ve ışığı az oda da uykunuz geleceği için mutlaka daha aydınlık bir odayı tercih etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Molaları Uzun Tutmaktan Kaçınmalısınız
Derslere belirttiğimiz şekilde çalışıp olması gerekenden daha uzun molalar veriyorsanız bu sizler için iyi olmayacaktır. Çünkü masadan kalktığınız her dakika ve uzun tuttuğunuz her mola sizlerin başarısını etkileyecektir. Dolayısıyla kendinize verdiğiniz molalar kararında olmalıdır. Maksimum üç kere yirmişer dakika olacak kendinizi ayarlamalısınız. Aksi takdirde sürekli dikkatinizin dağılması öğrenmeye çalıştığınız bilgilerin aklınızdan çıkmasını sağlayacaktır.

Başarabileceğinize İnanmalısınız
Çalışma programı yaptınız ve sizlere önerdiğimiz şekilde çalışmalarınızı yapıyorsunuz ama istediğiniz kadar başarılı olamıyorsunuz, öyle değil mi? Kendinize güvenmediğiniz her dakika başarısızlığa doğru sürükleneceksiniz. Kalemi elinize aldığınız andan itibaren aklınıza sadece başarabileceğiniz gerçeğini getirmelisiniz. Çünkü ancak kendinize inandığınız zaman istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra mutlaka istikrarlı ve kararlı olmaya özen göstermelisiniz. Vazgeçmeyin, pes etmeyin. Çünkü az önce okuduğunuz KPSS çalışma programı sizlere başarıların kapısını açacak.

Çalıştığınız Konuları Pekiştirmeye Özen Göstermelisiniz
Test çözmek her sınav için en önemli noktadır. Çalıştığınız konular hakkında çözeceğiniz testler sizlerin bilgileri pekiştirmesini sağlayacaktır. Tabi test çözerken değişik soru tiplerini öğrenmek adına farklı kaynaklar kullanmaya özen göstermelisiniz. Mutlaka çalıştığınız ders veya konu ile ilgili en az 2 test olacak çözecek şekilde çalışmalarınızı tamamlamayı unutmamalısınız.

Günde İki Farklı Derse Çalışmanız Yeterli Olacak
Konuları yetiştirmem gerekiyor ve sürekli konu çalışmalıyım diye hareket etmenin sizlere başarı katacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü yoğun bir şekilde yapılacak konu çalışmaları hiçbir zaman akılda kalmayacaktır. Alanında uzman eğitimciler tarafından yapılan araştırmalar sonucunda sınava hazırlanan bir insanın maksimum gün içerisinde iki konu çalışması gerektiği ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla yaptığınız çalışma planına uyum sağlayarak sadece iki konu çalışmalısınız. Sözel ve sayısal olarak da dersleri ayırmalısınız. Örneğin bugün sözel bir ders çalışıyorsanız ikinci dersi sayısal yerine sözel seçmelisiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol