Öğrenciler Günde Kaç Saat Ders Çalışmalı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir Günde Ne Kadar Süre Ders Çalışabilirsiniz?

Her gün ders çalışmak için zaman bulmak söz konusu olduğunda, bu tür işleri yapmak için fazladan saat bulmak zor olabilir. Büyük olasılıkla kolej veya okulun yanı sıra kişisel yaşamınız ve her gün yapmanız gereken diğer şeylerle hokkabazlık yapıyorsunuz.

Yapmanız gereken tüm bu şeylerin arasında, çalışmaya yeterince zaman ayırmak zor olabilir. Çoğu kişi günde 3 ila 4 saat çalışmayı önerir çünkü bu, yapmanız gereken işi yapmanız için yeterli zamanı sağlar.

Bu aynı zamanda beyninizin tükenmeden ve bilgiyle boğulmadan en iyi durumda kalmasını sağlayan iyi bir sayıdır. Eğer gerideyseniz veya işiniz çok daha zorsa biraz daha fazla çalışmanız gerekebilir ancak çoğu durumda 3 ila 4 saat yeterli olacaktır.

Gerçekten beş veya altı saatten fazla çalışmamalısınız çünkü bu beyninizin hesaplaması için çok yorucu olabilir. Konulara yoğun bir şekilde odaklanmak için çok fazla zaman harcamak olumsuz bir etki yaratmaya başlayabilir ve beyninizin öğrendiğiniz bilgileri tutmasını zorlaştırabilir.

Bu nedenle günde 3-4 saate bağlı kalmak ve daha uzun saatler çalışmak yerine bu saatlerden en iyi şekilde yararlanmaya çalışmak en iyisidir.

Ne Kadar Çalışmak Çok Fazladır?

Araştırmalar, günün %50'sinde çalışmanın çok uzun olduğunu ve aradığınız sonuçları vermeyeceğini gösteriyor. Çok az ders çalışabilirsiniz ama gün içerisinde çok fazla ders çalışmak kadar risk de vardır.

Hatta bir adım daha ileri gitmeli ve boş zamanınızın %50'sinden fazlasında ders çalışmamalısınız. Bu, boş zamanlarınızın dışında çalışırken, okulda veya yapmanız gereken diğer şeyleri yaparak geçirmediğiniz zamanı da içerir.

Bunu yapmak sağlıklı değildir ve hayatınızda zamanınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak iyi bir denge yaratmaz. Kendinize adadığınız şeyi başarmak ve işinizi bitirmek önemli olsa da, zihinsel sağlığınızı da düşünmelisiniz.

Kendinizi yeniden şarj etmek için boş zamana ihtiyacınız olduğundan ders çalışmaya çok fazla zaman ayırmak sağlıklı değildir. Aşırı çalışmaktan bitkin düşerseniz, beyniniz konsantre olamadığından öğrendiğiniz her şeyi unutabilirsiniz.

Geceleri Çalışabilir misiniz?

Artık her gün ne kadar ders çalışmanız gerektiğini bildiğinize göre geceleri ders çalışıp çalışamayacağınızı öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu, sık sorulan bir sorudur, çünkü birçok öğrenci kendilerini gece geç saatlere kadar çalışırken bulabilir.

Her ne kadar bu iyi bir fikir gibi görünse de, gün içinde fazladan zaman bulmanızı sağladığı için iyi bir fikir değildir. Genelde gece insanı olsanız ve geç saatlere kadar ayakta kalmayı seviyor olsanız bile beyniniz bunu yapacak şekilde tasarlanmamıştır.

Beyin geceleri dinlenme ritmine girdiğinde bilgi tüketecek şekilde tasarlanmamıştır . Bilişsel verimliliğiniz günün çok erken saatlerinde zirveye ulaşır ve bu da beyninizin o anda ne öğrendiğini tam olarak anlamasını sağlar.

Geceleri ders çalışırsanız tüm süre boyunca beyninizin doğal ritmine karşı mücadele edeceksiniz. Kendinizi yorgun hissetmeseniz bile beyniniz uyku modunda olacak ve önüne koyduğunuz bilgiyi tüketmeyecektir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al