Matematik Ezberlenmeli mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Matematik dersini çalışırken, ezber mi yoksa anlama olarak mı çalışmalıdır? Matematik öğrenmenin en doğru yöntemi nedir? Matematik dersine nasıl çalışmalı? Matematik dersini ezberleme yaparak çalışmak daha mı doğrudur?
Matematik dersi günümüzde an az sevilen derslerin başında gelmektedir. Öğrencilerin bir çoğu Matematik dersini sevmezken, çok azı ise bu derse ilgi duymaktadır.
Peki Matematik dersini nasıl çalışmak daha doğru bir yöntemdir? 

Matematikçiler ezberler mi?
Birçok formül ve yönteme ilişkin güçlü bir anlayışa sahip olsalar da, matematikçilerin karmaşık problemler üzerinde çalışırken referanslara veya kaynaklara başvurması yaygındır. Genellikle her formülü ezberlemek yerine temel kavram ve ilkeleri anlamaya odaklanırlar
Ezberleme sadece matematiği öğrenmek için gerekli değildir, aynı zamanda matematiği öğrenmenin temel yoludur. Matematik, problemleri çözmek için algoritmaları ezberleme çalışmasıdır. Matematik büyük ölçüde ezberden ibarettir.   

Matematiğin amacı sadece ezberlemek değildir; önemli olan şeylerin neden doğru olduğunu anlamak ve matematiğin güzelliğini takdir etmektir. Kavramları derinlemesine anlamaya çalışmak adına ezberden kaçınılmalıdır. 

Ezberleme matematik öğrenmek için oldukça önemlidir ve anlamak akıcılığa/yeterliliğe sahip olmaktan gelir. Anlamak asıl amaçtır, ancak akıcılık kazanmak ve gerçekleri uzun süreli hafızada saklamak (çalışan hafızayı serbest bırakmak için) amacıyla ezberlemek aslında öğrenme sürecinin önemli bir parçasıdır.

Neden öğrenmek ezberlemekten daha iyidir?
Anlama ve ezberleme eğitimi verilen öğrencilerin problem çözme ve bilişsel becerileri daha iyidir . Araştırmayı, değerlendirmeyi, analiz etmeyi, hatırlamayı, karşılaştırma yapmayı ve iletişim kurmayı öğrenirler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al