Einstein 40 bilim adamını önermişken, Mustafa Kemal Paşa 142 seçkin Yahudi kökenli Alman – Avusturyalı bilim adamının Türkiye’ye gelmesine onay vermiştir.

Einstein 40 bilim adamını önermişken, Mustafa Kemal Paşa 142 seçkin Yahudi kökenli Alman – Avusturyalı bilim adamının Türkiye’ye gelmesine onay vermiştir. İstanbul Üniversitesi bu sayede 1933 Üniversite Reformu (Malche Raporu) sonrası çağcıl bir bilim kurumu olmuş ve Dünyada saygın bir yer edinmiştir..

Belki de tarihin cilvesidir..
Yıkık – harap – hiç bir şeyi olmayan Türkiye’ye üstelik de Osmanlı borçları altında inletilirken 142 yetişmiş bilim insanının kazandırılmasının değeri ölçülebilir mi??

Üstelik 1 yıl sonra Türkçe ders vermeye başlamaları koşuluyla…
Öyle de olmuştur.. BU güzel insanlar Türkçe öğrenmiş ve derslerini dilimizde vererek Türkçe bilim dilinin gelişmesine de çok katkı koymuşlardır.

Aradan 80 yıl geçtikten sonra By RTE‘nin kalkıp Türkçe’yi küçümsemesi, ömrünü – tarihsel işlevini doldurmuş uyduruk dil Osmanlıca‘yı üstelik de dayatması,

“İsteseniz de istemeseniz de öğreneceksiniz!” demesi çok acı verici ve utandırıcıdır.
21. yy. dünyasında apaçık faşist bir baskıdır ve dahası insanlığa karşı suçtur..

Bu Alman bilim insanları Tük kültürü ile bütünleşmiş, deyim yerinde ise “Alman asıllı Türk” olmuşlardır. Bu assimilasyon değil integrasyondur.. Prof. Frank‘ın sözleri tam bir derstir :

Resim : 1

Her tür ayrımcılığı – ırkçılığı – faşizmi – despotizmi Türkiye’de kurulan – kurulmakta olan da dahil) demokrasi dışı rejimi lanetliyoruz..
Her 2 büyük insana da saygı ve şükran ile..

Sevgi ve saygıyla.
02.02.2015, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol