LGS'de 20 ALTIN KURAL

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Sevgili gençler! 5 Haziran 2022 Pazar  günü uzun soluklu ve zor bir maratonun son 155 dakikasını da koşarak bu yarışı tamamlamış olacaksınız.
 Peki bu süre zarfında yarışın temposunu nasıl ayarlamalıyım yani sınavda neler yapmalıyım? Bu yazımızda bu hususlara değineceğim. 
Ama her şeyden önemlisi sınavdan önce motivasyonun  önemli bir durum bunu unutmayalım.
1. Öncelikle şunu bilmenizi istiyorum bu sınav hayatın sonu değildir. Bunu hiç aklınızdan çıkarmayın. Hayatta başarılı olmanın tek yolu proje okullarında okumak değildir. Anne ve babalarınızın çoğu da eminim bu okullarda okumadılar sorabilirsiniz. 
2.Ya sınavım kötü geçerse, yanlışım çok çıkarsa, kaydırma yaparsam diye olumsuz düşüncelerden uzak durmalısınız. 
3. Sınav çok zor mu olacak düşüncesinde  olmayalım çünkü herkese aynı sorular sorulacak yani  kolaysa herkes için kolay, zor ise herkes için zor bir sınav olacak. 
4. Sınavın okulunuzda olması bir avantaj sadece sorulara konsantre olun ve odaklanmayı başarın, paragraf sorularında asla paragrafı okumadan soruyu çözmeyin. Özellikle İnkılap Tarihi testinde bu çok sık yapılan bir hatadır. 
5. Sınavdan önce kaygımız artabilir ve lavabo ihtiyacınız birden gelebilir bunun için sınav başlamadan ve salona geçmeden önce bu ihtiyacınızı giderin. Bu genelde yaşanan fizyolojik bir durumdur panik yapmayın.
6. Nefes egzersizleri yapın bu sizi rahatlatacaktır. ( Derinden nefes alıp bir kaç saniye bekleyin ve verin bunu 3 kez yapmanız yeterli) 
7. Sınavdan önce her şeyi unuttuğunuzu düşünürsünüz hiç bir şey kalmadı aklımda dersiniz göreceksiniz ki sınava başlayınca o mucizevi  makine olan  beyniniz her şeyi hatırlayacaktır. 
8. Fiili duayı yaptım yani çalıştım deyip sınavdan önce mutlaka kavli ( sözlü) duamızı yapmayı unutmayalım. Yani tevekkül ederek sınava girelim. Ünlü Türk hükümdarı Celalettin Harzemşah sefere giderken ; "Sefer bizim zafer senindir Allah'ım" diyerek dua edermiş. Siz de gayret ettiniz çalıştınız sizi başarılı kılacak olan Cenab-ı Haktır bunu unutmayın . Kısacası dua etmeden  ve  الله بسم demeden sınava başlamayalım.
9. LGS  öncesi yüzlerce deneme çözdünüz ve kendinize göre strateji ya da stratejiler geliştirdiniz bunlardan hangisi en faydalı buluyorsanız onu kullanın. ( Fenden başlamak gibi ama bu  tercihe bağlı bir durumudur ) 
10. Zaman yönetimine dikkat edin sınav salonlarında saatler olacaktır çok sık olamamakla birlikte belirli aralıklarla zamanı kontrol edin.
11. Sınavda turlama tekniğini kullanın. Yani takıldığınız soruların yanına kocaman bir soru işareti koyun ya da soru numarasını daire içene alın ve daha sonra o soru ya da sorulara geri dönün. Sorularla kavga etmeyin. Bu teknik zaman yönetimi açısından oldukça işe yarayacaktır. 
12. Çözdüğünüz soru ile işaretleme yaptığınız soru numarası ve şıkların aynı olduğuna emin olun ve öyle işaretleme yapın. 3 yanlış bir doğruyu götürdüğünü, aslında her yanlışın 0.33 doğru götürdüğünü unutmayın ve emin olmadığınız durumda soruları kesinlikle boş bırakın.
13. Cevap kağıdınızı görünür bir şekilde açıkta bırakamayın bu sınavınızın  geçerliliği açısından oldukça önemlidir. 
14. Yorulduğunuzu hissederseniz başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde derin nefes alın ve 10-15 saniye dinlenin ve sonra tekrar devam edin. 
15. Soruların zorluk derecelerinin aynı olmadığını bilin yani bu kadar da kolay soru olmaz deyip cevaba şüphe ile yaklaşmayın. 
16. Herhangi bir teste  seçenek dağılımını  saymayın bazı şıkların 3'e kadar  alt alta gelebileceğini unutmayın. 
17. Hem Sözel hem de sayısal oturumda süre dolmadan önce zamanınız varsa isaretlemenizi kitapçıkla  karşılaştırın.  
18.  Sınav arasında birinci oturumla ve sorularla ilgili yorum yapmayın. Arkadaşlarınızla bu doğrultuda yapacağınız konuşma ve değerlendirmeler Sayısal oturum öncesi moralinizi bozabilir. 
19. Sayısal oturumdan önce ailenizin getirdiği atıştırmalıklardan fazla olmamak şartıyla yiyebilirsiniz.
20. Son olarak  sınav değil, okuyacağınız lise değil, biz eğitimcilerin ve Anne babalarınızın gözünde siz çok daha değerlisiniz. Sınavınız nasıl geçerse geçsin ailenizin sizi hep sevdiğini ve seveceğini unutmayın.
 LGS’ye girecek tüm  öğrencilerimize  başarılar dilerken yazımın faydalı olmasını diliyorum.

Alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz