MS Hastalığı Neden Olur?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Multipl skleroz , bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla beyne ve sinirlere saldırmasından kaynaklanır . Bunun neden olduğu net değil ama genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu olabilir.
MS genellikle kaç yaşında başlar?
MS her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en sık 20 ila 40 yaşları arasında ortaya çıkar . Kadınları erkeklerden iki ila üç kat daha sık etkiler. Amerika Birleşik Devletleri'nde neredeyse bir milyon insan MS'e sahiptir ve bu da onu Kuzey Amerika'daki genç yetişkinler arasında nörolojik sakatlığın en yaygın nedenlerinden biri yapmaktadır.
MS'in erken uyarı işaretleri nelerdir?
MS'in neden olabileceği pek çok belirti vardır, ancak herkes bunların hepsini yaşamayabilir.
tükenmişlik.
uyuşma ve karıncalanma.
denge kaybı ve baş dönmesi.
sertlik veya spazmlar.
titreme
ağrı.
mesane problemleri
bağırsak sorunu
MS neye zarar verir?
MS, miyelin kılıfındaki hasardan kaynaklanır . Bu kılıf, sinir hücrelerini çevreleyen koruyucu kılıftır. Bu sinir örtüsü hasar gördüğünde sinir sinyalleri yavaşlar veya durur. Sinir hasarı inflamasyondan kaynaklanır.
MS nasıl önlenebilir?
MS tamamen önlenemese de sigarayı bırakmak (mümkünse), makul vücut ağırlığını korumak ve diyet veya güneşe maruz kalma yoluyla yeterli D vitamini almak riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Aktif kalmak, stres seviyelerini en aza indirmek ve sağlıklı, çok yönlü bir diyet uygulamak da faydalı olabilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

Dolar Yorum