Başörtüsü Takmak Kemik Erimesine Neden Olur mu?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Tesettür giyenlerin güneş ışığı almadığı ve bunun kemik erimesine neden olduğu iddia ediliyor. Bu iddiaya nasıl cevap verirsiniz? 1. Tesettür, kadınların hayati önem taşıyan D vitamini almasını engellediğine ve eksikliği hastalıklara neden olduğuna göre, Allah neden böyle bir emir verdi? Allah kullarına sağlığa zararlı olduğu iddia edilen başörtüsünü neden emretmiştir? 2. D vitamini üretmek için UV-B ışınlarına ihtiyacımız var. Pencere kenarında oturarak alınamayan bu vitamin nasıl alınabilir? Başörtüsü takan bir kadın bunu nasıl alacak? 3. İslam, Müslümanlar tarafından insanlık için mükemmel bir yaşam biçimi olarak görülmektedir. Ancak İslam Allah tarafından gönderilseydi ve kadınlara başörtüsü takmalarını emretseydi, mantıken O, vücutlarını güneşe maruz bırakarak vitamin alacak bir vücut yapısına sahip insanları yaratmazdı. 4. Başörtüsü obezite ile ilişkilidir. İslami kıyafetlerin kadınların spor yapmasını zorlaştırdığı veya imkansız hale getirdiği söyleniyor. Başörtüsü takan kadınların spor yapabilmesinin zor olduğu iddia edilirken, burka ile kilonun kapatılamayacağı, obezite sorununun başörtüsü ile çözülemeyeceği söyleniyor. Ayrıca obezite sorununun İslami giysilerle kapatıldığı ve İslam dünyasında gelişmiş ülkelere göre daha fazla obez insan olduğu iddia ediliyor. Bunun için herhangi bir açıklamanız var mı? 5. D vitamini almak hayati bir konudur. İslâmî emirlerin modern ilmî bilgilerle çelişmesini önleyecek tatmin edici bir açıklama yok mudur? İslam bilimle uyum içinde olsaydı, bu konu Kuran'da veya hadis literatüründe bir şekilde açıklığa kavuşturulur veya bir şekilde belirtilir, ancak bahsedilmez. Neden? 6. İslam'ın insan doğasına uygun olduğu söylenir. Ancak insanı kısıtlayan, hatta şekillendiren bu giyinme biçimleri, kadınlarda (insanlarda) bu doğal fonksiyonların işlemesine engel olmaktadır. Algılarını bulanıklaştırıyor. Nasıl açıklarsın?

Cevap

Avuç içi büyüklüğündeki cildin bir kısmının haftada iki gün yarım saat güneşi görmesi osteoporozdan korunmak için yeterlidir . Vücudun herhangi bir kısmı güneşi görebilir. Yüz, eller ve ayaklar olabilir. Başlarını örtenlerin yüzlerini ve ellerini açık tutmaları yeterlidir.

Osteoporoz insan yaşamının doğal bir sürecidir. İlaç firmaları, bu piyasada büyük bir pazar ve çok para olduğu için kemik inceltme işlemini kasıtlı olarak abartıyorlar. Ne yazık ki medya onların aracı oluyor.

Ancak asıl sorulması gereken soru şudur:

Osteoporoz olgusunu öne çıkaran medya neden çıplak insanların neden olduğu cilt kanserlerini haber yapmıyor? Evet, neden bahsetmiyorlar?

Şimdi soruları tek tek cevaplamaya çalışalım:

Soru 1:  Tesettür kadınların hayati önem taşıyan D vitamini almasını engellediğine ve eksikliği hastalıklara neden olduğuna göre Allah neden böyle bir emir verdi? Allah kullarına sağlığa zararlı olduğu iddia edilen başörtüsünü neden emretmiştir?

Cevap: Tesettürün kadınların hayati önem taşıyan D vitamini almasını engellediği iddiası, güneşe çıkmayan ve sürekli kapalı alanlarda çalışan erkekler için de geçerlidir.  

D vitamini eksikliği son yılların sorunu. Geçmişte, tüm insanlar geçimlerini sağlamak için güneşin altında dışarıda çalıştılar.

Dolayısıyla o yıllarda toplumlar için D vitamini eksikliği söz konusu değildi.

Günümüzde modern ve kalabalık şehir hayatının yaşam tarzı nedeniyle insanlar daha az güneş enerjisi alabilmektedir. Bu, Avrupa ülkelerinde daha yaygındır.

Bu nedenle D vitamini eksikliğini sadece tesettür ile ilişkilendirmek doğru değildir. Bu doğru olsaydı, geçmişte ve günümüzde İslam toplumunda yaşayan kadınların çoğu engelli olurdu.

Soru 2:  D vitamini üretmek için UV-B ışınlarına ihtiyacımız var. Pencere kenarında oturarak alınamayan bu vitamin nasıl alınabilir? Başörtüsü takan bir kadın bunu nasıl alacak?

Cevap: D vitamini sentezi için Avrupalıların yaptığı gibi neredeyse çırılçıplak güneş ışığına çıkmaya gerek yoktur. Bir kişinin el ve yüzünün gördüğü güneş ışığı miktarı bile D vitamini sentezi için yeterlidir. Bu konuda verilen D vitaminini herkes rahatlıkla alabilir.

Tesettürlü bir kadının elini pencereden dışarı uzatması ve güneş alması yeterlidir.

Çünkü ekstra D vitaminine ihtiyaç yoktur. Vücut tarafından ihtiyaç duyulduğu kadar sentezlenir ve kullanılır. Ekstra D vitamini toksik ve zararlıdır. Aşırı D vitamini, D vitamini eksikliğinden daha fazla hastalığa neden olur. En önemlisi aşırı kırılgan kemiklerdir.

Ayrıca baş ağrısı, halsizlik, mide bulantısı, kusma, kabızlık ve böbrek taşı gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. 

Soru 3:  İslam, Müslümanlar tarafından insanlık için mükemmel bir yaşam biçimi olarak görülüyor. Ancak İslam, Allah tarafından gönderilmiş olsaydı ve kadınlara başörtüsü takmalarını emretseydi, mantıklı bir şekilde, vücutlarını güneşe maruz bırakarak vitamin alacak bir vücut yapısına sahip insanlar yaratmazdı.

Cevap: Bu sorunun cevabı yukarıda verilmiştir.

D vitamini sentezi için çok az güneş enerjisi yeterlidir. Herkes bir şekilde alıyor. 

Bahsedilen bilimsel çalışmalardan bir sonuca varmak için çok çeşitli topluluklar üzerinde karşılaştırmalı bir çalışma yapılmış olmalıdır.

Örneğin sürekli elektrikle aydınlatılan AVM'lerde çalışanlar özellikle kısa kış günlerinde hiç güneş ışığı almıyor. Belki de bu insanlarda D vitamini seviyesi, tesettürlü kadınlara göre çok daha düşüktür. O zaman AVM'leri kapatmak gerekir mi?

Bu nedenle konu ile ilgili yapılan çalışmaların sağlıklı olduğuna inanmıyoruz.

Öte yandan, İslam dini ve insanlık açısından tesettürün zıddını ele alalım: Hayâsızlık ve müstehcenliğin yol açtığı ahlâkî yozlaşma (Avrupalılar bile bundan şikâyetçidir, yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar) beraberinde birçok zorluğu da getirmiştir. telafisi çok zor.

Güneş enerjisi elde etmek için deniz kenarında neredeyse çırılçıplak dolaşanların sağlıktan bahsetmeye hakları yok. 

Tesettürün manevi yönünün hastalıklarla ilişkisi

İnancından dolayı başörtüsü takan kadın, dininin emirlerini yerine getirdiği ve diğer rahatsız edici durumlardan korunduğu için huzur içinde olur. Bu ruhsal yapı, insanlarda serbest radikal adı verilen zararlı moleküllerin üretimini engeller. Çünkü huzursuzluk ve sıkıntı çok önemli serbest radikal kaynaklarıdır.

Serbest radikaller ayrıca yaşlanma, kalp-damar hastalıkları, şeker ve kanser başta olmak üzere birçok hastalığın nedenidir.

Soru :  Başörtüsü obezite ile ilişkilidir. İslami kıyafetlerin kadınların spor yapmasını zorlaştırdığı veya imkansız hale getirdiği söyleniyor. Başörtüsü takan kadınların spor yapabilmesinin zor olduğu iddia edilirken, burka ile kilonun kapatılamayacağı, obezite sorununun başörtüsü ile çözülemeyeceği söyleniyor. Ayrıca obezite sorununun İslami giysilerle kapatıldığı ve İslam dünyasında gelişmiş ülkelere göre daha fazla obez insan olduğu iddia ediliyor. Bunun için herhangi bir açıklamanız var mı?

Cevap: Bu gülünç, hatta aptalca bir iddiadır. Günümüzde obezitenin başta Amerika ve Avrupa olmak üzere gelişmiş ülkelerin önde gelen sağlık sorunu olduğunu herkes bilmektedir. Bu tamamen aşırı beslenme ile ilgilidir.

Bazı Müslüman Arap ülkelerindeki obezite de zenginliğin getirdiği aşırı beslenmenin bir sonucudur. Başörtüsüyle alakası yok. İyi yemek yiyemeyen bir kadın, üzerini mumya gibi örtseniz de obez olamaz. İyi beslenmez ve spor yapmazsa kilo alamaz.

Soru 5: D vitamini almak hayati bir konudur. İslâmî emirlerin modern ilmî bilgilerle çelişmesini önleyecek tatmin edici bir açıklama yok mudur? İslam bilimle uyum içinde olsaydı, bu konu Kuran'da veya hadis literatüründe bir şekilde açıklanır veya bir şekilde belirtilirdi, ancak bahsedilmiyor. Neden?

Cevap: İslam dini veya Kuran bir tıp kitabı değildir. Allah, insana bilimsel gelişmeleri fark etmesi için akıl vermiştir. Dolayısıyla günümüzdeki bilimsel gelişmeler Allah'ın bir lütfudur.

İnsanların görevi, Allah'ın kendilerine verdiği bu akıl nimetini kullanarak maddi ve manevi hayatlarını daha rahat sürdürmektir. İnsanı hayvanlardan ayıran özellik budur.

Eskiden insanlar ağrı kesici ve antibiyotik bilmezdi. Akıllarını kullanarak onları aradılar ve buldular.

Aynı şey D vitamini ve diğer vitaminler için de geçerlidir. Yeni bilimsel gelişmeler ışığında sağlığımız için gerekli önlemleri almak insan olmanın gereğidir. Kaldı ki İslam dini de bunu emrediyor.

Tarihsel olarak, İslam toplumunda D vitamini eksikliği ile ilgili bilinen bir zorluk yoktur. Günümüzde yukarıda da bahsettiğim gibi D vitamini eksikliği tüm toplumların ve yaşam tarzları gereği güneş ışığı ile çok az temas halinde olan kişilerin sorunudur.

Bu sorun, çok az bir bilinçle, tüm bedeninizi göstermeden ve çok az güneş enerjisi ile çözülebilir. İnsanların sadece elleri ve yüzleri güneşe maruz kalsa bile D vitamini eksikliğini önlemek için yeterlidir.

Yine, D vitamini eksikliği günümüz modern toplumunda bir sorundur. Geçmişte, insanlar her zaman güneş altında dışarıda çalışırlardı. Günümüzün sorunu, kalabalık şehir yaşamı, kapalı alışveriş merkezleri ve doğal yaşamın azalmasının bir sonucudur.

Soru 6:  İslam'ın insan doğasına uygun olduğu söyleniyor. Ancak insanı kısıtlayan, hatta şekillendiren bu giyinme biçimleri, kadınlarda (insanlarda) bu doğal fonksiyonların işlemesine engel olmaktadır. Algılarını bulanıklaştırıyor. Nasıl açıklarsın??

Cevap:  Başörtüsünün binlerce faydası vardır. Bunlardan en önemlisi sağlıklı bir ruhsal yapı olan ruhsal yapının tatmin edilmesidir.

Bilinmelidir ki günümüz toplumunda tüketimi artan ilaçların başında ruh sağlığı ilaçları gelmektedir.

Tesettür insanı kısıtlayan, hatta şekillendiren bir giyinme şeklidir demek aptalca bir iddiadır. Erkekler bile boğazlarını sıkan ütülü takım elbise ve kravat takarlar. Giysileri buruşmasın diye adeta robot gibi yürüyorlar. Bu durumda erkekler pantolon bacaklarını göstermeden dolaşmalı mı?

Yine yarı çıplak olan kadınlar, iç çamaşırlarını göstermemeye çalışırken otururken bile rahat değildir.

Özetle tesettür zincire vurulmak değildir. Başörtüsü takan kadınlar bu gerçeğin farkındadır. Bazı zorlukları olabilir ama oruç tutmak, namaz kılmak gibi binlerce faydası vardır.

Her şeyi maddi olarak düşünürsek oruç tutmak ve namaz kılmak da çok zordur.

Aynı şekilde hacca gitmek ve kurban kesmek de lüzumsuz bir masraf olarak görülecektir. 

Ancak bu ibâdetlerin dünyevî ve uhrevî faydaları çoktur.

Aynı şekilde tesettür de bir ibadettir. İbadet nedir bilmeyenler için elbette tesettür gereksizdir.


Biyokimya ABD (İ) Akademisyen. Konya, Türkiye

D VİTAMİNİ

D vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Aktif formu böbreklerde sentezlenir. D vitamini kaynakları şunlardır: Balık yağı, yumurta sarısı, D vitamini ile zenginleştirilmiş süt ve tahıllar. Günlük D vitamini ihtiyacı 50 yaşına kadar 400 birim, 70 yaş üstü insanlar için 700 birim civarındadır.

D vitamini yağda çözünebilen bir steroiddir. D3 Vitamini (Kolekalsiferol), güneşin ultraviyole ışınlarının etkisi altında ciltte 7-dehidrokolesterolden oluşur. Yani D vitamini güneşten ultraviyole B ışınları aracılığıyla 294-310 nm dalga boyunda sentezlenir. D2 vitamini, bitki sterol ergosterolünün ışınlanmasıyla sentezlenir.

Dünyanın kuzey yarısındaki bölgelerde yani 42° enleminin üzerindeki ülkelerde güneş ışınlarının eğik bir açıyla gelmesi nedeniyle D vitamini sentezi azalır veya hiç olmaz. Ayrıca pencere camları, gündüzleri bulutlu hava ve şehirlerdeki kirli havadan geçen güneş ışınları D vitamini üretimi için yeterli ultraviyole ışığı sağlayamaz. Bu nedenle bu ülkelerde yaşayan insanlarda D vitamini eksikliği oluşur.

D vitamini eksikliği yetişkinlerde osteomalazi (kemik yumuşaması, kemik ağrısı) adı verilen kemik hastalığına, çocuklarda ise raşitizm (raşitizm=kemik malformasyonu) adı verilen kemik hastalığına yol açar. Sağlıklı kemik yapısı için D vitamini gereklidir.

Fransa, kuzey İtalya, eski Yugoslav cumhuriyetlerinin kuzey kısımları ve Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Rusya, Avusturya, Almanya, Hollanda, Çekya, Slovakya, Polonya, İsviçre, Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya gibi ülkelerde 42° enlem üzerinde yaşayan insanlar , İngiltere, Çin'in Kuzeyi ve Kanada, Ekim ayının başından Mart ayının sonuna kadar güneş ışığından yeterli miktarda ultraviyole B almıyor.

Bu nedenle buralarda yaşayan insanlar yeterli miktarda D vitamini sentezleyemezler. Türkiye'de Sinop'un sadece küçük bir kısmı 42° enleminin üzerinde yer almaktadır. Türkiye'nin çok büyük bir kısmı ekvatora yakın bölgede 42°'nin altındadır.

Ekvator ve ekvatora yakın bölgelerde güneş ışınları dünyaya daha dik gelir. 42° enlem ile Kuzey Kutbu arasındaki ülkelerdeki insanlar fazladan D vitamini almazlarsa güneş ışınları çok eğik geldiği için bu ülkelerde D vitamini eksikliği gelişir.

Örneğin, Ulusal Sağlık Servisi ( www.nhs.ukİngiltere'deki dört sağlık kuruluşundan biri olan ), 25-11-2015 tarihinde yayınladığı makalesinde D vitamini hakkında detaylı bilgi verdi. İngiliz vatandaşlarının D vitamini ihtiyacını nasıl karşılamaları gerektiği, güneşte ne kadar kalmaları gerektiği, bebek, çocuk, yetişkin, kadın ve yaşlıların alması gereken D vitamini miktarı ve diğer konuları çok net bir şekilde ifade etti. Raporda, eller ve kollar dirseklere kadar ve ayaklar açık tutulursa ve Eylül ayının başından Mart ayının sonuna kadar ve öğle saatlerinde (11:00 saatleri arasında) 10-15 dakika boyunca doğrudan güneşe maruz bırakılırsa yazılır. -15,00) İngiltere'de beyaz tenli kişilerde D vitamini sentezi için yeterlidir. Kış aylarında (Ekim-Mart) ekstra D vitamini almaları tavsiye edilir.

Birleşik Krallık, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler, süt ürünlerine ve bazı gıdalara D vitamini ekleyerek D vitamini yönünden zengin gıdalar üretir; ve üzerlerindeki etiketler ne kadar D vitamini içerdiklerini gösterir. D vitamini eksikliği bulutlu ülkelerde yaşayanlarda, yeteri kadar güneş alamayanlarda, sürekli evde kalanlarda, yeterince yağ tüketmeyenlerde, güneşe çıkıp güneşe çıkıp örtünen kişilerde daha sık görülmektedir. vücudun tüm bölümleri ve belirli ilaçları alanlar. Bu kişiler, bahçelerinde veya evlerinde günde 10 ila 15 dakika pencerelerini açarak ellerini, ayaklarını ve yüzlerini doğrudan maruz bırakırlarsa yeterli miktarda D vitamini alabilecekler, vücutlarında yeterli miktarda D vitamini sentezlenmiş olacaktır. deri. Buna göre,

Koyu tenli insanlar ve siyah tenli insanlar günde 15 dakikadan fazla güneşe maruz kalmalıdır. 65 yaşından büyük kişiler 15 dakikadan fazla güneşe maruz bırakılmalıdır. Bebek ve çocuklara gelince, 6 aylıktan küçük çocuklar doğrudan güçlü güneş ışığı altında tutulmamalıdır. Mart-Ekim ayları arasında uygun giysiler giydirilerek 11:00-15:00 saatleri arasında gölgede tutulmalıdır.

Çok fazla güneş ışığına maruz kalan kişilerde cilt kanseri riskinin arttığını bu nedenle özellikle ekvatora yakın bölgelerde haftada 2 gün, günde yaklaşık 15 dakika güneşlenmenin yeterli olduğunu belirten yazarlar da vardır.

Bilim adamları, D vitamini sentezi için yaklaşık 15 dakika güneşte kalmanın yeterli olduğunu söylüyor. Ancak güneş kremi kullanmadan ortalama 15 dakika güneşte kalmak gerektiğini söylüyorlar. Çünkü cilde güneş kremi sürüldüğünde D vitamini sentezinin çok azaldığını bildiriyorlar.

Vücut için gerekli olan D vitamini miktarı çok azdır. D vitamini, International Unite (IU) adı verilen özel bir birim ile ölçülür. Bir mikrogram (gramın milyarda biri) D vitamini = 40 IU D vitamini. Çeşitli ülkelerde günlük D vitamini ihtiyaç listeleri hazırlanır.

Bir yaşına kadar olan çocuklarda günlük D vitamini ihtiyacı 5 mikrogram yani 200 ünitedir. 1-18 yaş arası günlük D vitamini ihtiyacı yine 200 IU'dur. 18-50 yaş arası kişilerin günlük D vitamini ihtiyacı 200-400 ünitedir. 51 yaş üstü ve bazı yazarlara göre 65 yaş üstü kişilerin günlük ihtiyacı arttı ve günlük ortalama D vitamini ihtiyacı 600 IU. Hamileler ve emziren anneler 600 IU D vitamini almalıdır.

Yukarıda da bahsedildiği gibi, bu D vitamininin büyük çoğunluğu güneşe maruz bırakılarak elde edilir. Çünkü 100 gram ton balığında yaklaşık 200 IU D vitamini bulunmaktadır. Yağsız ton balığında bu miktar yarı yarıya düşer.

100 gram sardalyada 120 IU D vitamini bulunur. 100 gram hamside 40 üniteye kadar D vitamini vardır. Bir büyük yumurtada yaklaşık 25 IU D vitamini vardır. 100 ml süt 40 birim D vitamini içerir. Peynir ve yoğurtta da süt kadar D vitamini vardır. Kırmızı ette de D vitamini var.

D vitamininin temel görevi, vücudun bağırsaklardan kalsiyumu emmesine yardımcı olmaktır ki bu da kemik gelişiminde önemli bir role sahiptir. Özellikle kemik gelişiminin devam ettiği büyüme evresinde büyümenin yavaşlamaması ve kemik dokusu üretimi açısından yeterli D vitamini almak çok önemlidir.

D vitamini içeren besinleri tüketmenin yanı sıra D vitamini için gün ışığından da yeterli miktarda yararlanmak gerekir. Çünkü insan vücudu güneş ışığını kullanarak D vitamini üretme yeteneğine sahiptir.

Yukarıda da bahsedildiği gibi vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini için bulutsuz bir günde yaklaşık 10-15 dakika güneş kremi kullanmadan güneşte durmak yeterlidir. Güneşte kalma süresi kişinin ten rengine ve günün saatine göre birkaç dakika değişebilir. Ancak güneş, D vitamini için en önemli kaynaktır.

Fazla D vitamini almak zararlıdır. Tavsiye edilen günlük D vitamini miktarının besinler yoluyla çok ötesine geçmek mümkün olmasa da D vitamini takviyesi kullanan kişilerin dikkatli olması gerekir. Fazla D vitamini de vücuda zarar verir. Birçok hastalığa neden olur. Sonuç olarak D vitamini kalsiyum ile birlikte çalıştığı için özellikle kemik sağlığının korunması için önemlidir. D vitamininin diğer vitaminlerden farkı, vücudun bu vitamini güneş ışığı altında deride üretebilmesidir.

Eskiden insanlar yaya olarak, at sırtında, atların veya öküzlerin çektiği arabalarda seyahat ederdi. Ayrıca kış aylarında yaşlılar Norveç'ten balık yağı alırlardı. Çoğu insan tarlada açık havada çalışırdı. Artık çoğu insan büro memuru ve camları kapalı araçlarda seyahat ediyorlar. Günümüzde belki de bu nedenle daha fazla insanda D vitamini eksikliği görülmektedir.

Kimler ek D vitamini almalı?

*Bir yaşın altındaki tüm bebekler.

*1-4 yaş arası çocuklar.

*Zamanlarının çoğunu kapalı mekanlarda geçiren insanlar.

*Huzurevlerinde yaşayan ve çalışan kişiler.

* Tüm vücudu örten insanlar.

*Herhangi bir hastalık için sürekli ilaç kullanan kişiler (Tüm ilaçlar değil bazı ilaçlar D vitamini eksikliğine neden olur, bu nedenle düzenli ilaç kullanan kişilerin ilaçlarını doktora gösterdikten sonra doktor tavsiyesi ile ekstra D vitamini almaları gerekir.)

*Hamileler ve emziren annelere günde 5-10 mikrogram D vitamini ilavesi önerilir. Bu ek D vitamini kışın verilmelidir. Yaz aylarında güneş ışığından yararlanılmalıdır. Özetle yeterli D vitamini almak için günde 15 dakika veya haftada iki kez yarım saat güneşte kalmak yeterlidir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol