2023 Yılı 5 Yaş İçin Gelişim Raporu Örneği

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Okul öncesi gelişim raporları hem çocuklar hem de eğitimciler için göz korkutucu bir görev olabilir. Eğitimciler için, her çocuğun öğrendiği tüm becerileri gerçekten düşünme zamanı. 10'a kadar sayma konusunda kendilerine gerçekten güveniyorlar mı? Ceketlerinin fermuarını nasıl kapatacaklarını biliyorlar mı? Çocuklar için eşit derecede korkutucu, 10'a kadar saymayı biliyorlar mı?

5 YAŞ GELİŞİM RAPORU ÖRNEĞİ
BİLİŞSEL GELİŞİMİ:
Dikkat edilmesi gereken nesne, durum ,  olaya odaklanır. İleriye doğru birer birer ritmik sayar. Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir. Sıra bildiren sayıyı söyler. Nesne ve varlıkları rengine, şekline, büyüklüğüne, uzunluğuna göre eşleştirir ve gruplar. Geometrik şekillerin adını söyler ve geometrik şekillerin özelliklerini söyler. Nesnelerle örüntü oluşturur. Nesneleri kullanarak toplama işlemi yapar. Problem durumlarına çözüm üretir. Nesneleri kullanarak grafik oluşturur.
DİL GELİŞİMİ:Konuşmayı başlatır, sürdürür ve sonlandırır. Konuşmalarında nezaket sözcükleri kullanır. Konuşmak için sırasını bekler. Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Görsel materyalleri inceler ve açıklar. Sözcüklerin başlangıç seslerini söyler. Söz dizimi kurallarına göre cümle kurar.
MOTOR GELİŞİM:Yönergeler doğrultusunda yürür, koşar. Denge  gerektiren hareketleri yapar.  Nesne kontrolü gerektiren hareketleri yapar.  Nesneleri toplar, kaptan kaba boşaltır, üst üste dizer, takar, ipe vb. dizer. Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser, yapıştırır. Malzemelere elleriyle şekil verir. Kalemi doğru tutar ve kontrolünü sağlar. Çizgileri istenilen nitelikte çizer. Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
SOSYAL DUYGUSAL GELİŞİM:Kendisine ait özellikleri tanıtır. Ailesiyle ilgili özellikleri tanıtır. Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.  Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur. Bir olay ya da durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar. Bir olay ya da durumla ilgili olumsuz duygularını uygun yollarla gösterir. Kendisinin ve başkalarının haklarını korur. Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir. Sorumluluklarını yerine getirir. Değişik ortamlardaki kurallara uyar. Nezaket kurallarına uyar. Gerektiğinde liderliği üstlenir. Başkalarıyla sorunlarını çözer.

ÖZBAKIM BECERİLERİ:Kendine ait olan ve sınıfta bulunan ortak eşyaları toplar. Giysilerinin önünü arkasını ayırt eder ve yardımla giyinir. Ellerini, yüzünü yıkar ve kurular. Tuvalet gereksinimini yardımla karşılar. Düğmesiz ve bağcıksız giysileri çıkarır.Yiyecek ve içecekleri yeterli miktarda yer/içer.Öğün zamanlarında yemek yemeye çaba gösterir. Yiyecekleri yerken sağlık ve görgü kurallarına özen gösterir. Kendini tehlikelerden ve kazalardan korur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol