Altruizm Nedir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Fedakarlık, diğer insanlar için bencil olmayan bir ilgidir; bir şeyleri görev, sadakat veya dini nedenlerden dolayı kendinizi zorunlu hissettiğiniz için değil, yalnızca yardım etme arzusuyla yapmaktır. Başkalarının iyiliğini düşünerek hareket etmeyi içerir. 

Bazı durumlarda, bu fedakarlık eylemleri, insanların başkalarına yardım etmek için kendilerini tehlikeye atmasına neden olur. Bu tür davranışlar genellikle bencilce ve herhangi bir ödül beklentisi olmadan gerçekleştirilir. Karşılıklı fedakarlık olarak bilinen diğer örnekler, karşılığında yardım sunacakları beklentisiyle başkalarına yardım etmek için eylemlerde bulunmayı içerir. 
 Bencil Olmayı Nasıl Durdurabilirim?
Fedakarlık Örnekleri

Günlük yaşam, yabancılara kapıyı tutmaktan ihtiyacı olan insanlara para vermeye kadar küçük fedakarlık eylemleriyle doludur. Haber hikayeleri genellikle, boğulmakta olan bir yabancıyı kurtarmak için buzlu bir nehre dalan bir adam veya yerel bir hayır kurumuna binlerce dolar veren bir bağışçı gibi daha büyük fedakarlık vakalarına odaklanır.

Fedakarlığın bazı örnekleri şunları içerir:

Ödül beklentisi olmadan başka birine yardım etmek için bir şeyler yapmak
Başkaları için maliyet yaratması halinde kişisel fayda sağlayabilecek şeylerden vazgeçmek
Kişisel maliyetlere veya risklere rağmen birine yardım etmek
Kıtlık karşısında bile kaynakları paylaşmak
Başkasının iyiliğiyle ilgilenmek
Fedakarlık Türleri
Psikologlar birkaç farklı fedakar davranış türü tanımladılar. Bunlar şunları içerir:

Genetik fedakarlık : Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür fedakarlık, yakın aile üyelerinin yararına olan fedakar eylemlerde bulunmayı içerir. Örneğin, ebeveynler ve diğer aile üyeleri, aile üyelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için sıklıkla fedakarlık eylemlerine girişirler. 
Karşılıklı fedakarlık : Bu tür fedakarlık, karşılıklı bir al-al ilişkisine dayanır. Bir gün iyiliğin karşılığını verebilecekleri için başka bir kişiye şimdi yardım etmeyi içerir.
Grup tarafından seçilmiş fedakarlık : Bu, grup üyeliğine dayalı olarak insanlar için fedakar eylemlerde bulunmayı içerir. İnsanlar çabalarını, kendi sosyal gruplarının parçası olan insanlara yardım etmeye veya belirli bir gruba fayda sağlayan sosyal amaçları desteklemeye yönlendirebilir.
Saf fedakarlık : Ahlaki fedakarlık olarak da bilinen bu form, riskli olsa bile bir başkasına herhangi bir ödül almadan yardım etmeyi içerir. İçselleştirilmiş değerler ve ahlak tarafından motive edilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak