Teknolojinin Yararları ve Zararları hakkında kompozisyon örneği

Teknolojinin gelişimi insanlığın aslında sonunu mu hazırlıyor? Bu uzun zamandır hem uzmanlar hem de teknolojinin gelişimi sebebi ile tedirgin olan kişiler tarafından son zamanlarda yüksek sele sorulan bir soru oldu. Teknolojik gelişimler özellikle insan sağlığı üzerinde muazzam etkilri olan bir sebep olmaya devam etmektedir.

Teknolojik gelişmelerin ışığında öncelikle insani ilişkilerimizde bir kayıp yaşanmaya başladı. Sosyal medyanın ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile insanlar arası ilişkilerde inanılmaz değişimler olmaya başladı. Aynı masada oturan dört kişiye bir bakıyorsunuz ki hepsi ellerindeki o küçük cihazlar ile birşeyler yapıp duruyor. karşısında kanlı canlı duran arkadaşı dostu ailesi ile ilgilenmek yerine sosyal medyada ya da bir oyun üzerinde zamanını harcamaya başlamış. Ayrıca teknolojik gelişimlerin ışığında insanlar cihazların başında o kadar çok zaman geçirmeye başladı ki bu defada hareketsizlik sebebi ile sağlık sorunları yaşamaya başladık.

Bazı uluslararası STK’larında belirttiği gibi nükleer enerji, petrol aramaları ya da hidroelektrik santral kurulumları sebebi ile de doğaya inanılmaz zararlar vermeye başladık. İnsanoğlunun enerji ihtiyacı artık açlık boyutunu geçti ve artık oburluk olarak adlandırılan noktaya geldi. Dünya üzerindeki bazı şehirlerde artık gece gündüz nefes alınamayacak hale geldik. Üretim ve ardından gelen tüketim çılgınlığı yüzünden artık her yerde çevre kirliliği yaşanmaya başladı.

Birde insan kaynakları denen insanları performans konusunda sıkıştıran ve sürekli olarak bizlerden sağlıksız ve insani dışı üretim ya da satış hedefleri sebebi ile insanların hem vücuden hem de ruhen sağlıkları bozulmakta ve mutsuz insanlar silsilesi yaratmaktadır.

Ancak teknolojinin hiç mi faydaları yok. Elbette ki var. Özellikle tıp alanında yapılan gelişmeler birçok çözülemeyen hastalığın artık tedavisinin bulunmasında ve teknolojik gelişmeler ışığında üretilen tıbbi cihazlar ile hem daha iyi tanı hem de daha iyi tedavi imkanına kavuşmuş bulunmaktayız. Teknolojik gelişmeler birçok yeni iş sahasının açılmasına ve abartılı bir şekilde sayısı çoğalan insanoğluna daha fazla iş imkanı da sağlamaktadır. Özellikle gen teknolojisinin gelişimi ile bugüne kadar bilinmeyen ve yanıtı bulunamayan bir çok soruya cevap vererek daha uzun bir ömür için atılan adımları görüyoruz.

Teknolojinin özellikle trafik kazalarındaki etkisi de yadsınamaz. Çoğu kişinin ne olduğunu dahi bilmediği ABS, EBS, EDS v.s tarzındaki teknolojik gelişmeler hem trafik kazalarının azalmasına hem de önlenemeyen kazalardaki ölüm ve yaralanmaların önüne geçmektedir.

Yukarıdaki paragraflarda teknolojinin hem yararları hem de zararlarına örnekler verildi. Teknoloji eğer doğa ile uyumlu bir biçimde ve insan ilişkilerine zarar vermeyecek şekilde ilerleyebiliyorsa ne ala ancak doğaya ve insana zarar verecek şekilde gelişmeye devam ederse ki maalesef bu şekilde ilerliyor o zaman işte bu teknoloji insana zararlı bir hale gelmiş demektir.

Geleceğin bilim insanlarının mutlaka yapacakları çalışmada yarar zarar tablosuna iyicene bakıp düşünüp bu şekilde çalışmalarını yönlendirmeleri ve maddi çıkarları doğrultusunda değil insanlık çıkarları doğrultusunda çalışmalarına devam etmeleri şarttır ve elzemdir.

Teknolojin Getirdikleri ve Götürdükleri

Günümüzde her alanda teknolojik ürünler kullanmaktayız. Bu teknolojik ürünlerin yararları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır.
Teknolojik ürünleri gelişmesi ulaşımdan sağlığa, eğitimden haberleşmeye bir çok alanda katkısı bulunmaktadır. İnsanlar bir yerden bir yere hızlı tren ve uçaklar sayesinde daha kısa sürede ulaşmaktadır. Uydu ve İnternet sayesinde istediğimiz bilgileri daha çabuk elde etmekteyiz.
Eğitimde akıllı tahta ve projeksiyon cihazı gibi cihazlar sayesinde dersler daha kolay anlaşılmaktadır. Evlerimizde kullandığımız bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi gibi bir çok cihaz sayesinde işlerimiz daha kolay ve çabuk yapmaktayız.
Ancak teknoloji geliştikçe bazı zararları da beraberinde getirmektedir. Teknolojinin gelişmesi silahlanmayı da üst seviyeye taşımaktadır. Bu da ülkeler arasındaki savaşlarda ölen insan sayısının daha fazla olmasını sağlamaktadır.
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sanayinin gelişmesi havanın, suyun ve toprağın kirlenmesi ile çevre kirliliğini de arttırmaktadır.
Televizyonun İnternet’in ve akıllı telefonların artması, insanlar arasındaki sosyal yaşamı ve aile içindeki fertlerin birbirleri ile olan iletişimi zayıflatarak koparmaktadır. Ayrıca cep telefonu ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin yaymış olduğu elektromanyetik dalgalar ve radyasyon insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.
Teknoloji hayatımızın vazgeçilmezi olarak hayatımızı bir çok açıdan kolaylaştırmaktadır. Bu cihazları ölçülü ve iyi nedenlerle kullanarak en aza indirmeliyiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol