Orman ve Orman Yangınları İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Çam ağaçlarının,  göknar ağaçlarının  selvi ağaçlarının  koca çınarların, badem ağaçlarının ve sayamadığımız binlerce ağaç türlerinin; sincap,  Çakır kuşu, gukuk kuşu, çalıkuşu, baykuşların, saksağanların ve daha binlerce canlı türünün dünyadan yok olup gittiğini düşünün. Sabah kalktınız , okula doğru yürüyorsunuz ve çevrenizdeki bir tane yeşil alan yok, ağaç yok, çeşitli sesler çıkaran sevimli serçeler, gece olduğunda çatınıza çıkan kargalar yok. Dışarıda sadece insanlar, arabalar, betondan yapılmış apartmanlar var. Dışarıda bir canlılık yok. Doğayı güzelleştiren, ona canlılık katan rengarenk çiçekler yok. Böyle bir dünya düşündüğümüzde ne kadar da sıkıcı bir yer olurdu yaşadığımız yer değil mi çocuklar?  Ormanlar oksijeni bol, güneşi bol, toprağı bol ormanlarımız.  Bakımsızlıktan kuruyan ağaçları, susuzluktan ölen hayvanları ve daha neler neler… Ne mi oldu ormanlarımıza? Haydi birlikte göz atalım. 

Özellikle 2021 yaz tatilinde her gün bir şehirden kara haber geldi ormanlarımızdan. Sönmek bilmeyen yangınlar , bitmek bilmeyen çileler, orada canlı canlı yanan kaplumbağalar, anasının karnından çıkalı henüz üç ay olmuş yavru inekler, tavşanlar ve daha çok sayıda canlar yandı orda. Oracıkta küsüverdiler hayata, veda ettiler dünyalarına, veda ettiler cennet vatanlarına. Yaşlı bir ninenin evine kadar yaklaşan yangına karşı orada kalması, umut var deyip bir kova ilesu alıp yanan yerlere dökmesi, evinin yandığını görüp yanan yerin dışarısına yere eski bir yorgan , yastığını serip buırası benim vatanım burada öleceğim diyerek günlerini orda geçirmesi, yaşlı bir amcanın yanan ormanlara arkasını dönüp son bir kez bakıp elveda vatanım, elveda emek ettiğim , yıllarımı verdiğim toprağım der gibi bakması… Yürekleri yaktı bu görüntüler yakmasına ama biraz daha önlem alsak, daha dikkatli olsak iyi olmaz mıydı sanki. Yanmazdı o zaman belki ormanlarımız, kalmazdı evinden ayrı o yaşlı teyze, ya da bakmazdı arkasına o yaşlı amca. Şu anda orada, o yeşil cennetlerinde yaşamaya devam ederlerdi belki. Orman yangınları bittikten sonra bir ağacın kökü yeniden yeşillenmiş, o kara görüntünün içinden bir çiçek filizlenip açmıştı, hayata inat , kötü insanlara, bilinçsiz insanlara inat dercesine. Umut var  diyor o küçük çiçek. Umut varsa her şey güzel olur o zaman. Gelin ormanlarımızı birlikte yeniden var edelim ve ormanları koruma bilincini toplum bilincine dönüştürelim.

 Ormanların faydalarının ne olduğuna bakalım bir de. Ormanların faydaları şunlardır: Ormanlar; nefes almamızı sağlayan, bizlerin yaşam olanı olan topraklarımız, ağaçlarımızdır. Sadece ağaçlar değil ağaçlardan fazlasıdır ormanlarımız. Bizleri serinletir, ruhumuzu iyileştirir, gündelik yaşamın sıkıntılarını atmamıza neden olan, piknik yaptığımız güzel yaşam alanlarımızdır. Yağmurun yağmasına yardım olan ciğerlerimizdir ormanlar. Yeraltı sularının oluşmasını sağlar, oksjen kaynağıdır, erozyonu önleyen yerlerdir. Bugün kullandığımız odunun, kağıdın, oturduğumuz sıraların, masaların ana kaynağı,  hammaddesidir ormanlarımız. İşi olmayan bir kimseye iş kapısıdır, alın terinin karşılığını verecek kapıdır ormanlarımız. Tıp, kimya kozmetik,  ve boya sanayinin hammaddesini oluşturan birçok ürün; ormandaki ağaçların kökünden, gövdesinden, dalından, yaprağından elde edilmektedir. Ve daha çok sayıda faydası vardır ormanların insana, insanlığa ve doğaya. İşte tüm bunları göz önüne alarak ağaç dikelim, ormanlarımızı yakmak yerine onları koruyalım. Sürekli oraları yeşillendirelim, oralarda yakıcı eşyalar bırakmayalım ve birçok canın yanmasına sebep olup insana, insanlığa ihanet etmeyelim.

Orman İle İlgili Kompozisyon

Ormanlar yaşam kaynağıdır .  İçinde canlı ve cansız birçok  varlığa ev sahipliği yapan ormanlarımız doğanın bize büyük bir armağanıdır . Bunun için ormanlarımızın değeri bilinmeli , ormandaki bir  ağacın değil bir ağacın yaprağının bile yanmaması için, zarar görmemesi için elimizden gelen her türlü çalışmayı yapmalıyız . Görüntüsü  ile yeşili ile bir  doğa unsuru olan ormanlarımızın şu gibi faydaları da vardır .

Erozyonu engeller, hava kirliliğini önler , hammadde kaynağıdır , yağışın artmasını sağlar , yeraltı sularını zenginleştirir , soğuk ve sıcak havayı dengeler , içinde binlerce canlı türünün özgürce yaşamasını sağlar , ülke savunmasında önemli bir yere sahiptir , bireylere iş imkanları sağlar , gezme yerleridir , doğal güzellikleri olan önemli bir doğa parçasıdır . Bundan dolayı ormanlarımız iyi korumalı ve onların gerekli bakımlarını yapmalıyız . Örneğin piknik amacı ile gittiğimiz ormanlarımıza yediğimiz yiyeceklerin çöplerini bırakmamalı , çöpleri çöp kutusuna atmalıyız . Cam şişeler , yanıcı maddeleri ormanlık alana bırakırsak ormanlarımız yanar ve kül olur .


Doğal güzellik yerini kara bir örtüye bırakır ,  içinde binlerce canlı telef olur  ve kimi canlıların soyu bile tükenebilir . Bunun için ormanlarımız her zaman çok sevelim ve onların kıymetini bilelim . Yoksa  bu yaptığımız olumsuz şeylerden kendimiz çok zarar görür ve kirli bir çevrede yaşamaya mahkum kalırız .

Akciğerimiz Ormanlar

Ormanlar bizlerin akciğeri olduğu hayvanların evi dünyamızın oksijen deposu olduğu için çok büyük bir önem taşımaktadır.

Peki bu kadar öneme sahip olan ormanlarımıza gerekli değeri veriyor muyuz hiç düşündünüz mü ? Bence bunun cevabı hayır çünkü bizlere bu kadar Nimet yiyecek ham madde temiz hava hayvanlara barınak sağlayan bu orman ağaçları sürekli olarak insanların yaşam alanı için tahrip edilmektedir. Bu da ilerleyen zamanlarda gelecek nesillerin zor zamanlar yaşayacağı anlamına gelmektedir.

Peki akciğerlerimizin nasıl koruyabiliriz. Bunun hakkında hiç çalışmalar yaptınız mı akciğerlerimizi bizlere sonsuz nimetler veren ormanları korumak için Tema vakfı gibi kuruluşlara destek verilmeli devlete mi ile ormanların korunması ve geliştirilmesi için yasalar ve çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu sadece temalı devlet eliyle Yapılacak bir şey değildir insanların ormanlar konusunda bilinçlendirilmesi ve bu Erdemir insanlar arasında yaygınlaşması gerekmektedir.

Sonuç olarak gelecek insanların bize emaneti olan bu ormanları olmalı geliştirmeli ve en doğru şekilde bize yararı sağlanması için çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Orman yangını ile ilgili kompozisyon

Biliyorsunuz ki, şu an yangınlar gündemde ve ormanlıklarımız cayır cayır ateş altında.

Yangın, her yeri ateş sardıran bir şey, kimi canlılar, kimi evler yok oluyor, küle dönüşüyor.

Bunu kasıtlı yapanlar da çok fazla.

Biz ormanlıklarımızın kıymetini bilmezsek ciğerlerimiz cayır cayır duman dolacak ve ağlaya ağlaya yanacak çünkü biz ağaçlardan oksijen yerine duman üfleriz şu durumda.

Sırf bir günlüğüne mangal keyfi yapalım deyip ateşini söndürmeyen, ormanlığa sigara atıp giden, sırf deneyeyim diye ateş yakan vb. okadar fazla ki.

Hayvanlar... Onlar nasıl can çekişiyor yangında, yanıyor bilir misiniz? Empati kurun...

Bizler ormanlarımızın kıymetini bilmezsek, sonucuna mutlaka katlanacağız.Elbet bir gün bunu kasıtlı yapanlar bedelini ödeyecek...

Ormana atılan camlar neden yangına sebep olur ve hangi mercektir?

Anahtar Kelimeler:
Orman Ve Orman Yangınları İle İlgili Kompozisyon Yazınız.Orman Ve Orman Yangınları İle İlgili KompozisyonOrman Yangınları İle İlgili KompozisyonOrman İle İlgili KompozisyonOrman Yangınları İle İlgili Kompozisyon Örnekleriİle İlgili Kompozisyon Örnekleriİlgili Kompozisyon ÖrnekleriORMAN YANGINLARI ILE ILGILI KOMPOZISYON ÖRNEĞIOrman Haftasıyla Ilgili KompozisyonOrmanla İlgili KompozisyonKısa Kompozisyon ÖrnekleriOrman Haftasıyla Ilgili Kompozisyon örneğiYangın Ile Ilgili KompozisyonOrman Yangını Ile Ilgili Kısa KompozisyonOrman Yangını Ile Ilgili KompozisyonOrman Haftası Ile Ilgili KompozisyonOrman Konulu Kısa Ve Uzun Kompozisyon ÖrnekleriKısa Ve Uzun Kompozisyon ÖrnekleriOrman KonuluOrman Haftası İle İlgili Kompozisyon ÖrnekleriOrman Ile İlgili Kompozisyon Giriş Gelişme SonuçOrman Ve Ağacın Insan Hayatındaki önemi Ile Ilgili KompozisyonAğaç Ve Orman Ile İlgili Kısa YazıOrman Haftası Ile İlgili YazıOrman Ile İlgili Yazı KısaOrman Sevgisi Ile İlgili KompozisyonAğaç Ve Ormanın önemi Konulu KompozisyonOrman Ve Ağacın İnsan Hayatı İçin ÖnemiORMAN YANGINLARI VE YABAN HAYATIORMAN YANGINLARIAğaçların önemi Hakkında KompozisyonOrman Ile Ilgili Kısa Kompozisyon örneğiOrman Ile Ilgili Uzun Kompozisyon örneğiAkciğerimiz OrmanlarCesurlar Bir Kere ÖlürKorkaklar Bin Kere Sözü İle İlgili Kompozisyon10 Kasım Atatürk’ü Anma İle İlgili KompozisyonDamlaya Damlaya Göl Olur Atasözü İle İlgili KompozisyonCoğrafya Kaderdir Sözü İle İlgili KompozisyonÖğretmenler Günü İle İlgili KompozisyonBen Öğretmen Olsaydım İle İlgili KompozisyonÖğretmene Verilen Değer İle İlgili Kompozisyon ÖrnekleriKONUŞMANIN VE DİNLEMENİN ÖNEMİ İLE İLGİLİ KOMPOZİSYON ÖRNEĞİGörev Bilinci Ile İlgili Kompozisyon örneğiSağlığın Önemi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol