Öğretmene Verilen Değer İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Bir gül bahçesinde tomurcuklanmış gülleri açtıran ve onların rengarenk güllere dönüşmesini sağlayan, emek veren,  ince eleyip sık dokuyan ve sonucunda muhteşem eserler ortaya koyan kişidir öğretmen. Öğretmen , sadece öğretmekle kalmayan, öğrencisine sevgiyi, sevme duygusunu, saygıyı öğreten ve onlara bu duyguları yaşatan kişidir. Öğrencisinin  gelişimi için, onu topluma hazırlayıp geleceğe aydın bir birey haline getirmek için gece gündüz demeden çalışan emektardır öğretmenlerimiz. 

Öğretmenlik meslek olmanın ötesinde çok daha derin anlamlara sahiptir. Çünkü öğretmenlik gönül işidir, coşku işidir, koşulsuz sevme işidir. Bir öğretmen mutlu olduğu zaman, yüzünde tebessüm olduğu zaman bu öğrenciye yansır. Öğretmen mutsuz ise çocuk da mutsuz olur. Öğretmen ve öğrenci arasında ahenk olmalıdır. Bir toplumun ulus olmasını sağlayan kişi de öğretmendir. Öğretmenlik kutsal bir meslektir, çünkü bütün mesleklerin  eğiticisi öğretmenlerdir. İster doktor olun, ister çiftçi, isterse hakim. Bu meslekte çalışanların hepsi öğretmenlerin onlara verdiği  eğitim ve öğretmen sayesinde olmuştur.

Peki öğretmene verilen değer nedir? Bunu hiç sorguladınız mı?  Dört yıllık eğitim fakültesini bitirip nice hayallerle öğretmen olmak için can atan bir öğretmen adayının o koca dört yıl sonunda büyük bir hayal kırıklığı yaşaması, öğretmenliği bitirdiği halde yıllarca köle gibi çalıştırılan ücretli öğretmenler, öğretmenlik eğitimi almadığı halde torpil ile öğretmenlik yapanlar ve asıl hakkın sahibi olan kişilere yer verilmemesi, öğretmen olup maddi sıkıntılar yüzünden geçimini sağlayamayan ve bunun için gece bile olsa ikinci bir işte çalışanlar, atanamadım, ailemin yüzüne nasıl bakarım, eşimin, çocuklarımın yüzüne nasıl bakarım diye canına kıyanlar, kıymaya çalışanlar  ve daha neler neler…. 

Ne yazık ki ülkemizde öğretmenlere yeteri kadar değer verilmemektedir.  Bir ülkenin en önemli değerlerine, öğretmenlerine yeteri kadar değer verilmiyorsa burada büyük bir problem var demektir. Kimi kendini bilmezler ise öğretmenlerin maaşını ile uğraşmaktadır.  Şu  kadar maaş alıyorlar, aldıkları çok bile, yattığı yerden para kazanıyorlar gibi son derece öğretmenlerin canını sıkan üzücü hadiseler de yaşanmaktadır.

 Öğretmenlik mesleği para ile değerlendirilecek kadar düştüyse vay o toplumun haline. Öğretmenler üzülürse, onlara yeteri kadar değer verilmezse onlar öğrencilerine hangi moralle ders anlatacaklardır, sizce içlerinde ders anlatma hevesi kalır mı? Lütfen öğretmenlere saygı duyalım, onlara hak ettiği değeri gösterelim ve öğretmenleri başımızda taşıyalım.

 Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlere, öğretmenlik esleğine verdiği değeri şu sözlerle açıklamıştır:

 “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.”

 “Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan (bilim, kültür) ordusudur.”

 “*Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.”

Öğretmene böyle değer veren Mustafa Kemal Atatürk onları geleceğin neferi olarak görmüştür. Öğretmenlerimizi sahip çıkalım, onların bizi sevdiği gibi biz de onları sevelim ve onlara hak ettikleri değeri verelim.

**************************

Eğitim çağına geldiğimizde okula başlayıp öğretmenle tanışıyoruz. On altı yıl gibi bir sürede eğitim hayatımızı tamamlıyoruz. Bu süreçte öğretmenlerimiz bize rehberlik ediyor. Neyin iyi, neyin kötü olduğunu onlar vasıtasıyla öğreniyoruz. Yani öğretmen, insan yetiştirme noktasında önemli bir role sahiptir. Bunu yaparken gönlünü ve vicdanını da işin içine katıyor.

Öğretmenden aldığımız eğitim öğretimle hem bilgi ve becerimizi artırıyoruz hem de güzel davranışlar ediniyoruz. Hatta öyle zamanlar oluyor ki öğretmen ailemizden birine dönüşüveriyor. Yeri geliyor öğrenmeyi öğretiyorlar bize, yeri geliyor dertlerimize ortak oluyorlar. Bu sayede daha iyi yerlere geliyoruz. Dolayısıyla onların toplumdaki değeri gitgide artıyor.

Bir öğrenci için öğretmenin sevgisi, şefkati her şeyden daha anlamlı oluyor. Öğretmen bazen annemiz oluyor, bazen babamız oluyor. Bir sorunumuz olunca arkadaş olup dertlerimizi dinliyor. Onun samimiyeti, bizi sabırla dinlemesi kişilik gelişimimiz için çok kıymetlidir. Demek istediğim asıl konu, karakterimizin şekillenmesinde öğretmenin değeri göz ardı edilemez.

Kısaca anlatmak gerekirse öğretmen her anlamda değerli bir karakterdir. Onlara saygı duymak lazımdır. Çünkü öğretmenler bunu fazlasıyla hak ediyor. Sonuç olarak öğretmenlik eskiden olduğu gibi günümüz koşullarında da değeri yüksek olan bir meslektir. Öğretmenin değerini artıran bir başka etken de gönül işi olmasıdır. Dolayısıyla insanlar için en önemli ihtiyaçlardan biri olan eğitim, öğretmenlerle birlikte daha ileri bir noktaya taşınıyor.

**********************

Bütün meslekler arasında öğretmenliğin yeri ayrıdır. Çünkü öğretmen, geleceği şekillendiren kişidir. Çocuklar onun ışığında iyi bir eğitim alır ve bilgiye ulaşır. Bu eğitim sürecinde öğretmenler yeri geldiğinde çocuğun anne babası olur, ona arkadaş olur. Çocuğa değerli olduğunu hissettirir. Böylece öğretmeninden aldığı sevgi ve ilgiyle yetişen bir çocuk kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenir. Bu anlamda öğretmene verilen değer her zaman geçerliliğini korumalıdır.

Öğretmenlik geçmişten bugüne kutsal bir meslek olarak varlığını sürdürmektedir. Eğitim her zaman olacağı için öğretmenlerin de hayatımızda olması kaçınılmazdır. Onları verdiği eğitimin yanında bir öğrencisine gülümsemesi bile her şeye değer.

Öğretmen sadece bilgi öğreten değildir. Aynı zamanda çocuğa davranış kazandıran kişidir. Bu sayede çocuklar nerede nasıl davranacağını öğretmenler aracılığıyla öğreniyor. Öğrencisinin bir sıkıntısı olduğunda öğretmen iyi bir dinleyici olup onu sabırla dinliyor. Bu onun öğrencisine değer verdiğini göstermektedir.

Sonuç olarak öğretmenler toplumu aydınlatan bir güneştir adeta. Onların yetiştirdiği nesiller gelecekte meslek sahibi oluyor ve ülkemiz için çalışıyor. Bütün meslekler kaynağını öğretmenlikten alıyor sonuçta. Hangi meslekte olursa olsun, insanlar öğretmenlerin eğitiminden geçiyor. Okuma yazma eğitimiyle başlayan süreç ilerleyen dönemde bizim hayata hazırlanmamız ve iş sahibi olmamızla devam ediyor. Dolayısıyla öğretmenlik gerçekten çok değerli bir meslektir. Onlara saygı topluma saygı demektir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol