Anneler Günü İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Annemiz, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve doğurduktan sonra da birçok fedakarlık göstererek de büyütürler. Böylesine özel varlıklar için ise dünyada farklı günlerde anneler günü kutlanır. Ülkemizde ise anneler günü 8 Mayıs anneler günü olarak kutlanmaktadır.

8 Mayıs günü ülkemizde anneler günün olarak kutlanmaktadır. Bu günde her kişi kendi annesine özel hediyeler alır. Bu özel günde annelerini mutlu etmek için herkes elinden geleni yapar. Kimi annesine güzel hediyeler alarak ona sevdiğini gösterirken kimi ise güzel birkaç cümle ile sevgisini gösterir. Ancak annelerimizi sadece anneler günün de hatırlamamalıyız. Sonuçta hergün onlara olan sevgimizi hissettirmeliyiz. Çünkü bu denli fedakarlıklarla bizleri büyüten annelere karşı minnetimizi ancak onlara daime saygı ve sevgi göstererek ödeyebiliriz.

Anneler günü 8 Mayıs olsa da annelerimizi her daim düşünmeli ve onları her zaman onurlandırmalıyız. Yani annemize onu sevdiğimizi söylemek için 8 Mayıs’ı beklemeliyiz. Her daim ona olan sevgimizi ve saygımızı göstermeliyiz. Hayatımızı borçlu olduğumuz annelerimizin 8 Mayıs günü anneler gününü kutlasak da bunu sadece bu güne bırakmamalıyız.

****

Daha annemizin karnında iken hissederiz ilk güven duygusunu ve sevgiyi. Doğduktan sonra annemizin sevgi dolu kollarında buluruz kendimizi. Bu sevgi ne kıymetli ve ne güzel bir sevgidir. Anne sevgisi bir başkadır. Bu karşılıksız ve saf sevgi en üstün değerler arasındadır.

Annelerimiz bizlerin iyiliği için çabalar durur. Bizleri o kadar severler ki bizleri bir an bile yalnız bırakmak istemezler ve zarar görmemizi istemezler. Doğduğumuz günden itibaren gözlerimize sevgi ile bakarlar. Anneler, çocuklarına sevgilerini gösterirler, onların iyiliğini ve başarılı olmalarını isterler. Çocuklar da kendilerini böylesine seven annelerine aynı şekilde sevgisini göstermektedir. Annesini çok seven insanlar onları üzmez ve onların her dediklerinin kendisinin iyiliği için olduğunu bilir. Bu karşılıklı sevgi ve koruma içgüdüsü bir ömür boyu devam eder.

**********

Anne dünyanın en iyi kalpli en temiz yürekli varlıklarıdır. Anneler çocukları için gerekirse canından bile vazgeçerler.

Ana hakkı ödenmez diye bir söz vardır ya gerçekten de doğrudur. Çünkü anneler evlatlarını büyütebilmek için o kadar çok zahmet ve eziyet çekmelerine rağmen yine de bir şey demeden canla başla uğraşırlar. Geceleri uyumaz bebeklerini uyutmak için uğraşırlar. Yemeklerini yedirip altını değiştirirler. Büyütüp besleyip büyük evlat olduklarını gördüklerinde bir teşekkür etmeleri onların bütün yaşadıkları zorlukların karşılığını almış olurlar.

Cennet anaların ayakları altındadır diye boşuna söylenmemiştir. Çünkü annelerin yaptığı uğraşları , çektiği zorlukları kimse çekemez. Babalar bile bir yere kadar yapabilir. Annenin çektiği zorluklar daha farklıdır. En başta zaten anne sevgisi bambaşkadır. Yanınızda kim olursa olsun anne kokusu anne sevgisinin yerini kesinlikle tutamaz.

Ne olursa olsun ne yaşanırsa yaşansın annelerin hakkını kesinlikle ödeyemeyiz. Bunun her zaman bilincinde olarak annelere davranılmalı onların kıymetini bu dünyada bilmeli ve onlara hissettirmeliyiz.

**********

Bir kadın için anne olmak, anne olduktan sonra anlaşılabilecek bir his olmakla beraber dünyada bahşedilen en büyük nimetlerden biridir. Kadın, anne olmasıyla birlikte şuuraltındaki merhamet, vicdan, acıma hisleri yeniden depreşir.

Anne, merhamet kudretini elinde bulunduran bir varlıktır. Annenin merhameti, acıma duygusu, anneyi fedakar, cefakar, hamiyetperver biri yapar. Annenin yavrusu için yapmayacağı hiçbir iş yoktur. Karnında taşımakla birlikte büyük hak sahibi olduğu yavruya, bakmakla mesul ve mükellef olmayan anne yine de yavrusu için her şeyi yapar.

Anne sevgisi, anneyle, yavru arasında tesis edilen bir hissin, davranış olgunluklarıyla birlikte şekillenmesidir. Böylece anne ve evlat ilişkisi zaman ve mekan boyutunun üstüne çıkar. Zaman ve mekanla sınırlı olmayan bu sevgi hiçbir beşeri ölçüyle tartılamaz.

Sevgi, insanın içinde olan bir şeyse, onu insanın içine koyan yaratıcıdır. Onu harekete geçiren ise annedir. Anne olmak, sevgi bağlarının oluşmasına meydana gelirken, bütün bu sevgi etrafında gelişen diğer his ve fikirler bu bağı her zaman kuvvetlendirir.

İnsanın tabiatında olan anne sevgisi, annelik duygusuyla birleşince anahtar, kilit gibi birbirini bulur. Parçalar tamamlanır. Anneler ve evlatları arasındaki bu bağın bu denli kuvvetli olması da insanidir.

Anne sevgisi, insanı hayata bağlar. İnsana hayat sevinci, mutluluğu ve huzuru verir. Bir evladın hayatındaki en mükemmel hislerin temel kaynağında annenin merhameti, sevgisi, acıması, vicdanı ve adaleti bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler:
Anneler Günü İle İlgili KompozisyonAnneler GünüIle İlgili KompozisyonGünü İle İlgili KompozisyonAnneler Günü Ile Ilgili8 Mayıs8 Mayıs Anneler GünüAnneler Günü İle İlgili Kompozisyon Örnekleriİlgili Kompozisyon ÖrnekleriKOMPOZİSYON ÖRNEKLERİAnneler Günüyle İlgili KompozisyonAnne Sevgisi Ile İlgili KompozisyonAnneler Günü İle İlgili KompozisyonlarAnneler Günü İle İlgili Kompozisyon YazınızAnneler Günü Konulu Kompozisyon örneğiAnneler Günü İle İlgili Güzel SözlerAnne Ile Ilgili Kompozisyon EodevAnne Ile Ilgili Kompozisyon OdevAnne Ile Ilgili KompozisyonÖğretmenler Günü İle İlgili KompozisyonAnne Sevgisini Anlatan YAZILARAnne Sevgisini AnlatanAnne Sevgisini Anlatan KompozisyonAnne Ile İlgili Kompozisyon Giriş Gelişme SonuçAnneler Ile İlgili KompozisyonGiriş Gelişme SonuçAnne Ile Ilgili YazılarAnne Sevgisi Ile Ilgili Kısa Metin 1. SınıfAnne İle İlgili Kompozisyon KısaGÜNÜ İLE İLGİLİ KOMPOZİSYON ÖRNEKLERİİle İlgili Kompozisyon Örnekleri2022 Yılı Anneler Günü Kutlama ProgramıANNELER GÜNÜ ÖZEL MESAJLARANNELER GÜNÜ İLE İLGİLİ ŞİİRLER 2022Anneler Günü İle İlgili ŞiirlerAnneler Günü Ayın Kaçında?2022 Yılı Anneler Günü Ne Zaman?Kaynanalar İçin Anneler Günü MesajıKaynanalar İçinAnneler Günü MesajıAnneler Günü E-KartlarıAnneler Günü İçin KompozisyonKIZ ÇOCUĞUNDAN ANNELER GÜNÜ MESAJLARIKIZ ÇOCUĞUNDANAnneler Günü MesajlarıAnneler Günü İle İlgili Yazılar KısaANNELER GÜNÜ İLE İLGİLİ HAZIR CEP TELEFONU MESAJLARIAnneler Günü İçin MesajlarAnneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?2022 Yılı Anneler Günü Mesajları2022 Anneler Günü Ne Zaman?Anneler Günü Ne Zaman 2022Anneler Günü Ne Zaman 2023Anneler Günü Sözleri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol