Sofie’nin Dünyası Jostein Gaarder Kitap Özeti ve Kahramanları

Sofie’nin Dünyası Kitap Özeti
Sofie Amundsen adındaki baş karakterimiz bir okul dönüşünde posta kutusunda kendisine bir not bulmuştur. Kimsin sen yazılı bu not onda büyük fırtınalara neden olur. Sofie on beşinci yaşını kutlamaya hazırlanırken bu notlar devam eder. Babasının ona şaka yaptığını düşünse de bu felsefi bir derstir. Zarflar devam ederken Hilde adında 15 yaşında bir kızın adı geçer. Sofie durumdan şüphelenerek zarfı bırakanı bekler, gelen garip görünümlü yaşlı adamı görür. Peşinden gitse de yakalamakta başarılı olamaz.

Sofie felsefenin içine dalarken bir gün yatağın altında bir kaset bulur. Yunan filozof Platon’u tanımaya başlar. Ona bu notları bırakan Alberto adında biridir. Kızının bu garip hallerine anlam veremeyen annesi, yaş gününe Alberto’yu da davet et der. Kitap tam o sırada artık Sofie değil de Hilde’nin gözünden devam eder. Sofie’nin binbaşı olan babası, Lübnan’da Birleşmiş Milletler görevindedir. Yaş günü için kızına kitap yazmaya karar verir. Sofie ve Alberto karakterlerinin kitabın içerisinde tıkılı kaldığını düşünen Hilde, babasına bir sürpriz yaparak birçok yere notlar bırakır. Sofie ve Alberto bu duruma son vermek isterler. Yaş gününde Sofie hayvanlarına ve ailesine veda eder. Her şeyin hayalden ibaret olduğunu bilse de bu onu derinden sarsmaktadır. Kitapta binbaşı bunu sanki yer yarıldı da içine girdiler olarak betimler. Hilde ile babası bir gün otururken big bangten bahsederler. Sofie’nin Dünyası’yla sınırlı bir dünyaları kalmamıştır.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Albert Knag: Kızının yaş günü hediyesi için ‘Sofi’nin Dünyası’ adlı kitabı yazan binbaşı

Hilde: Binbaşının kızı.

Alberto Knox: Binbaşının yazdığı kitaptaki felsefe kursunu öğretmeni.

Sofi: Alberto ile birlikte binbaşının aklında varolan ve gerçek olmaya çalışan, ayrıca Hilde gibi onbeşinci yaş gününe girmeye hazırlanan bir genç kız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol