1958 Öğrenci Forumundaki Önder Güler'in Son Hali

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

1958 yılındaki Türk öğrencinin de bulunduğu forum başlığında kendisini tanıdığımız, yaptığı konuşmayla gönlümüzü fetheden delikanlı Önder Güler’in son halidir.

Uzun bir araştırma sonucunda 81 yaşındaki Önder amcamızı bulmuş olmanın sevincini sizinle de paylaşıyorum. Kendisiyle iletişim kuramadım ancak son durumu ile ilgili epey bilgiye ulaştım.

Foruma katılan öğrencilerin büyük çoğunluğu, sonraki yıllarda kendi ülkelerinde üst düzey mevkilere gelmişti. Biz de, sözlük yazarları olarak Önder Güler’in bu şekilde bir yol izleyeceğini varsaymıştık ancak kendisiyle ilgili hiçbir bilgiye ulaşamamıştık.

Kendisi Eskişehir lisesini bitirir bitirmez, Amerika’ya gitmiş. O gün bugündür orada yaşıyor. Babasının asker olduğunu düşünmüştük ancak makine ustasıymış. Görsel ailesi onun eğitimine çok önem vermiş ve önder güler İngilizceyi babasının bulduğu bir Kıbrıslı hoca sayesinde öğrenmiş. Lisedeyken Eskişehir’de bulunan Amerikan askerlerine tercümanlık yaparak hem para kazanmış hem de Amerika hakkında derin bilgiler edinmiş. Türkiye'de bir lise öğrencisi olarak İngilizce öğrenmiş, piyano-mandolin çalmayı öğrenmiş ve eskrim yapmayı öğrenmiş. Hatta babasının yardımıyla lületaşından elleriyle yontup, ABD Başkanı Eisenhower’a hediye ettiği satranç setini de göz önünde bulundurursak, o dönemin Türkiye’sinde eğitim seviyesinin ne durumda olduğunu görebiliriz.

Bahsettiğim gibi, ilgili forumdan sonra zekice bir adım atarak amerika'ya gitmiş. Türkiye'nin her türlü sancısından uzak bir şekilde mutlu bir hayat kurmuş kendisine. Sanırım ticari bir alanda çalışmış, o konuda net bir bilgim yok. Şu anda abd'de yaşıyor.

Fotoğraflardan bile, gençliğinde yaptığı akıllıca tercihin gururunu, mutluluğunu ve bunun oluşturduğu konforu görmek mümkün.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al