Neden Uyurken Düşüyormuşuz Gibi Hissederiz

Gecenin ortasında aniden uyanıyorsunuz, neredeyse yataktan atlıyorsunuz çünkü boşluğa düşüyormuşsunuz gibi hissediyordunuz. Bir sarsıntı yaşarsınız, ancak ne olduğunu tam olarak anlamazsınız. Bunlardan herhangi biri size tanıdık geliyorsa endişelenmeyin, bilim insanlarının hipnogojik veya hipnoz bir pislik olarak bildiklerini deneyimlemişsinizdir  .

Yani, gecenin ortasında hipnoz bir sarsıntı tarafından uyandırıldığınız için herhangi bir şans eseri bunu okuyorsanız, Bright Side size bunun ne olduğunu ve olası nedenlerini söyleyecektir.

Uykuya daldığımızda bilinç bedenimizi terk ederken, beyin uyanık olduğumuz zamandan farklı bir şekilde çalışmaya başlar. Uyanıklıktan uykuya bu geçiş sırasında hipnik sarsıntı olarak bilinen bir şey  meydana gelebilir. Hipnik bir sarsıntı, seğirmeye benzeyen ani harekettir, bir şey bizi aniden korkuttuğunda hissettiğimiz duygudur.

Bu tuhaf hareket, miyoklonik bir spazmın, bir kasın veya bir kas grubunun ani ve istemsiz seğirmesinin sonucudur; tek başına veya sırayla, bir kalıpla veya tek başına meydana gelebilir. Örneğin hıçkırık, miyoklonik spazmların çok yaygın bir başka şeklidir.

Hipnik sarsıntılar tipik olarak tek bir kasılmadan oluşur ve düşme hissi, bir rüyanın başlangıcı (görsel veya işitsel) veya canlı bir hipnagojik halüsinasyon (kişi uykuya daldığında meydana gelir) ile ilişkilidir  .

Bu duyguya ne sebep olur
Hipnik sarsıntılar genellikle bir  kişi uykuya daldığında olur. Bu seğirmelerin uykunun gerçekte ne zaman başladığı ve rüya görüp görmediğimiz konusunda kafa karışıklığına neden olması yaygındır. Sebepleri çok net olmasa ve mevcut bilgiler sınırlı olsa da, bilim adamları bunların bazı nedenler olabileceğine inanıyor:

Fiziksel aktivite : Yatma saatine çok yakın egzersiz yapmak vücudunuzu aşırı uyarabilir ve erken uykuya dalmanızı çok zorlaştırabilir.
Anksiyete ve stres : Akılda çok fazla endişe ile uyumak, beyninizi gereğinden daha uzun süre aktif tutabilir ve bu da vücut uyurken bile uyarı sinyalleri göndermesine neden olabilir.
Kafein ve diğer uyarıcılar : Bunlar ve diğer uyarıcı ürünler vücudun doğal uyku ve derin bir gece uykusu alma yeteneğini etkiler.
Uyku yoksunluğu : Diğer uyku bozuklukları ve kötü uyku alışkanlıkları da bu spazmlarla ilişkili olabilir.
Neden Uyurken Düşüyormuşuz Gibi Hissederiz
Bu olası nedenlere ek olarak, hipnik sarsıntıların neden meydana geldiğini açıklayan evrimsel bakış açısına sahip ilginç bir teori daha var. Colorado Üniversitesi'nden yapılan bir araştırmaya göre  , bu sarsıntılar uyku sırasında kasların doğal gevşemesinin beyin tarafından yanlışlıkla atalarımızın uyuduğu ağaçtan düşme riski olarak yorumlandığında ortaya çıkan arkaik bir refleks olabilir.

Hipnik pislikler bizi her zaman uyandırmaz.
Hipnik bir sarsıntının yoğunluğu  değişebilir. Birini deneyimlemek bizi her zaman panik içinde uyandırmaz. Bazen seğirme hafiftir ve uykumuzu bozmaz. Ancak, uyuyan bir partnerimiz varsa, bunu fark edebilirler.

Bazen, kas kasılması sadece bizi uyandırmaz, aynı zamanda bizi birkaç saniyeliğine şok halinde bırakır. Hatta bazı insanlar yataktan atılmış gibi hissederler. Bir binadan veya başka bir yüksek yerden düştüğümüzü hayal edersek, bu duygu vurgulanır.

Doktor ne zaman ziyaret edilmeli
İyi haber şu ki, bu ne ciddi bir bozukluk ne de komplikasyonlara neden oluyor. Aslında, nadiren daha büyük bir sorunun işaretidir. Göre  araştırma ,% 60 ve insanların% 70 arasında yaş ve cinsiyete bakmaksızın bu gece spazmları muzdarip.

Normalde, hipnik sarsıntılar yaşarsanız, doktora gitmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, bölümlerin uykuya dalma veya uykuda kalma yeteneğini etkileyecek kadar sık ​​olduğu durumlarda bunu yapmanız  önerilir . Bu gibi durumlarda, bir uzman, potansiyel olarak tedavi gerektirebilecek nörolojik veya uyku bozukluklarını ekarte edebilecektir.

Hiç uyurken düşme hissi yaşadın mı? Uyurken başka ne tuhaf deneyimler yaşadın? Bu hissi seviyor musun yoksa seni rahatsız ediyor mu?

Kaynak: https://brightside.me/wonder-curiosities/why-we-feel-like-were-falling-when-we-sleep-800538/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol