Liminal Boşluk Nedir?

Liminal boşluk, bir geçiş yeri, iki nokta arasındaki bir eşik, bir zaman veya mekanın sonunu ve diğerinin başlangıcını işaret ediyor. Bu alanlar, gerçek dünyada fiziksel konumlar olarak bulunurlar, ancak aynı zamanda, genellikle büyük yaşam değişiklikleri ve belirsizlik dönemleriyle ilgili olarak biliş ve psikolojik deneyimimizde de bulunurlar. 

Hiç yabancı bir havaalanında yalnız bir gece konakladınız mı ya da boş bir otoparkta uzun bir yürüyüş yaparken kendinizi rahatsız hissettiniz mi? Bir ayrılığın, kariyer değişikliğinin veya coğrafi hareketin ardından, hiç istikrarsızlık veya belirsizlik duygusu yaşadınız mı? Bu fiziksel ve psikolojik deneyim, bir eşik olarak arasındaki olma-alanı kalitesini bilinen neydi ve gelmek budur. Genellikle geçiş törenleri, kişisel geçişler ve ideoloji, sosyal yapı ve davranıştaki büyük değişimler ile ilişkilendirilen eşik alanı dönüştürücü ve değerli olabilir. Bu fikrin tanımı biraz belirsiz, bu da uygun ve kesinlikle biraz daha araştırma gerektiriyor!


Sınır Alanı – Fiziksel
Sınırsal uzayın tanımlanması belki de daha kolay olan türü fiziksel bir konumdur, çünkü biz her zaman eşik alanlarından geçeriz! Evinizden spor salonuna her yürüdüğünüzde, bir şehirden diğerine arabayla gittiğinizde, uçağa bindiğinizde ya da sadece marketten arabanıza yiyecek götürdüğünüzde, ayak parmaklarınızı eşik gölüne daldırıyorsunuz!

Sınırda olarak tanımlanabilecek birçok alan genellikle gözden kaçırılır veya göz ardı edilir. Bunun nedeni, hareketlerimizde ve eylemlerimizde hedef odaklı olma eğiliminde olmamızdır. Bir yerden diğerine gitmek için ayrılıyoruz; zaman ve uzaydaki bu iki nokta, aradaki yolculuktan önce gelir. Bu günlük durum klasik bir özdeyişi andırıyor, hayat varılacak yerle değil yolculukla ilgilidir .

Sınırdaki boşlukların en ünlü örneklerinden bazıları, herkesin başka bir yere gittiği havaalanı lobileri olabilir; terminaller, bir konumdan diğerine geçiş yolları, eşikler olarak var olur. Fiziksel eşik, olağandışı zamanlarda veya normal şekilde çalışmadığı zamanlarda hareketsizlik dönemlerinde ziyaret edilen yerler için de geçerlidir. Memleketinize geri döndüyseniz ve okul tatilinde lisenizi ziyaret ettiyseniz, öğrencilerin ve öğretmenlerin ürkütücü yokluğu, gerçeküstü bir duygu, yalnızca terimler arasında var olabilecek bir amaç eksikliği yaratır. Gece geç saatlerde otobüs durakları, terk edilmiş tren istasyonları, boş sanat galerileri, terk edilmiş binalar ve kullanılmayan salonlar benzer rahatsızlık veya tuhaflık duyguları yaratabilir.

Bu yerlerin bazılarının doğal amacı, bir şey ile diğeri arasında geçiş görevi görmektir, bu nedenle bu amaç yerine getirilmediğinde alışılmadık bir atmosfer yaratabilir. Sanki fiziksel alanın kendisi bir uçurumun üzerinde, sanki bir anormallik gerilimi yaratan bir şey hemen olacakmış gibi. Bir zamanlar amacı olan, ancak şimdi kullanılmayan veya unutulan yerler ve şeyler de eşik boşlukları olarak kabul edilebilir. Bu tür yerler buldozerle yıkılmadan, satılmadan veya başka bir amaç için kullanılmadan aylar veya yıllar önce, sürekli bir eşik durumundadırlar - eski amaçları sona ermiş, yeni bir amaç henüz ortaya çıkmamıştır.

Liminal Boşluk – Zihinsel
Fiziksel bir eşik boşluğunun bu daha somut açıklamasından sonra, zihinde var olan eşik boşlukları da vardır. Bunlar, ergenlik ve kalp kırıklığından emeklilik ve doğuma kadar her şeyi içeren yaşamdaki geçiş dönemleriyle ilişkilidir.

Ergenlik
Birey olarak tanımladığımız ilk sınır alanlarından biri, bedenlerimizin ve zihinlerimizin sayısız şekilde değiştiği ergenlik döneminde gerçekleşir. Çocukluğun masumiyetinden genç yetişkinliğin farkındalık ve davranış kalıplarına geçtiğimizde, ergenlik yılları bir güvensizlik ve belirsizlik mayın tarlası olabilir. Sanki yetişkinliğin eşiğindeymişiz, bağımsızlık, cinsel keşif ve yetişkin sorumluluklarını deneyimliyor, ama aynı zamanda gençliğin sunduğu güvenlik ve güvence ihtiyacını hissediyoruz.

Yüzünde tıraş köpüğü olan gülümseyen genç çocuk(Zdravinjo)s
İlk eşik alanı deneyimi genellikle ergenlik döneminde gerçekleşir (Fotoğraf: Zdravinjo/Shutterstock)

Üniversite Sonrası
Pek çok birey için, eğitimin izi, erken çocukluktan üniversite yıllarına kadar uzanır ve bir şekilde tahmin edilebilir bir yapı ve doğrulama balonu sağlar. Ancak, kolej sona erdiğinde ve insanlar “gerçek dünyaya” girdiğinde, özgürlük duygusu hem özgürleştirici hem de ürkütücü olabilir. Bu, akademi çerçevesinin düştüğü ve mezun olduktan sonra inşa etmek istediğiniz hayatın uzaklarda bir yerde olduğu eşik alandır.

Toplum / Siyaset
Bu aradalığın kararsızlığı duygusu bireylerle sınırlı değildir. Tüm toplumlar, şehirler ve bölgeler de bu tür bir sınırda kalabilir. Ne zaman biri siyasi veya toplumsal bir devrimden bahsetse, yeni bir şeye yer açmak için geçmişin yerleşik kalıplarının büyük ölçüde değiştirildiği veya yok edildiği bir eşik alanı tarif ediyor demektir. Büyük toplumsal çalkantılar tarihte genellikle korkutucu dönemlerdir, ancak ideolojik büyüme ve ilerleme bu tür geçiş zamanlarını gerektirir. Bu dönemler, bir birey, bir siyasi parti veya bütün bir ulus için bir kimliği yeniden icat etme fırsatlarıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol