İdrar İçilir mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Birçoğu, hayatta kalma durumunda, su bittiğinde çişinizi içmenin sizi dehidrasyona yenik düşmekten kurtarabileceğini iddia ediyor. Gerçek şu ki, bu basitçe… yanlış. İdrarınız sizi sadece rehidrate etmeyecek, aynı zamanda tam tersi bir etkiye sahip olacak ve sizi daha hızlı kurutacaktır.
Gerekirse idrarını içmeli misin?
Her türlü idrarın içilmesi, ayrı olarak sterilize edilmediği sürece ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir . Üriner sisteminiz özellikle toksik maddeleri vücudunuzdan uzaklaştırmak için çalışır. Vücudunuzda tehlikeli maddeler birikmeye başladığında, bunları ortadan kaldırmak için kullanılan başlıca yöntemlerden biri idrardır.
Wall Street Journal'ın haberine göre, 12 Mayıs'ta Sichuan eyaletinde meydana gelen büyük depremden sonra bir tavan parçasının altında mahsur kalan Çinli bir adam altı günden fazla bir süre kendi idrarını içerek hayatta kalmayı başardı. (Sıvı atığını bir araya toplamak için “yaprak gibi hissettiren şeyi” kullandığını söylüyor.) Çiş içerek ne kadar süre hayatta kalabilirsiniz?

En iyi ihtimalle fazladan bir veya iki gün. Sağlıklı bir kişinin idrarının yaklaşık yüzde 95'i sudur ve sterildir, bu nedenle kısa vadede içilmesi güvenlidir ve kaybedilen suyu yeniler. Ancak idrarın diğer yüzde 5'i nitrojen, potasyum ve kalsiyum gibi çeşitli atık ürünleri içerir ve bunların çok fazlası sorunlara neden olabilir. Kendi çişinizi içtiğinizde, böbreklerinizin atmaya çalıştığı her şey midenize geri döner ve çoğu böbreklerinize geri döner. Bundan birkaç gün sonra, idrarınız tehlikeli atık ürünlerle yüksek oranda konsantre hale gelir ve onu içmek, toplam böbrek yetmezliğinin neden olduğu semptomlara benzer semptomlara neden olabilir. Bu noktada, bir yanda dehidrasyondan ya da diğer yanda böbrek erimesinden her iki şekilde de mahkumsunuz.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol