Hindistan'da bir öğretmen, sınav öncesi öğrencilerinin anne ve babalarına şu mektubu gönderdi

" Sınav haftasına kısa bir süre kaldı. Çocuğunuzun başarılı olmasını ne kadar çok istediğinizi biliyoruz ama, unutmayın ki sınavlara girecek öğrenciler arasında matematiği anlamasına gerek olmayan geleceğin sanatçıları oturuyor olabilir. Tarih ve İngiliz Edebiyatı çocuğunuzun işine yaramayabilir, çünkü onun geleceğinde belki de başarılı bir girişimci olmak vardır. Çocuğunuz bir müzisyen olacaksa, kimya notlarının önemi kalmayacak. Ya da bir sporcu olmak yatıyorsa düşlerinde, fizik dersindeki başarısının fiziksel yeteneklerinden daha iyi olması gerekmiyor. Çocuğunuz iyi not alıyorsa bu güzel bir şey ... Ama iyi not almıyorsa, onun kendine olan güvenini ve inancını sarsmayın. Rahatlatın çocuğunuzu, bu yalnızca bir okul sınavıdır.
Yaşamın ileri bölümlerinde onu daha değişik sınavların beklediğini söyleyin. Ne not alırlarsa alsınlar onları sevdiğinizi ve bir okul sınavında aldıkları notla yargılamayacağınızı duyumsatın onlara. 
Lütfen yapın bunları ... Çünkü siz bunları yaptığınızda o, kendine daha çok güvenen ve yaşamı boyunca karşısına çıkacak engellerle kolayca savaşabilen bir çocuk olarak yetişecektir.
Bir sınavın ya da düşük bir notun onun düşlerini ve yeteneklerini alıp götürmesine izin vermeyin.
Unutmayın dünyanın en mutlu insanları yalnızca doktorlar ve mühendisler değildir .         
-Alıntı ....

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol