Kedilerin Bıyıkları Neden Dökülür?

Kediler saçlarını ve bıyıklarını dökerler. İyi bir diş fırçalamaya bayılırım. Belki kediniz de fırçalanmayı seviyordur. Bazen dışarısı ısındığında saçımın bir kısmını kaybetmeye başlıyorum ve bu da serin kalmama yardımcı oluyor.

Normal dökülmenin yanı sıra, kediler başka nedenlerle saçlarını ve bıyıklarını kaybedebilir. Washington Eyalet Üniversitesi'nde veteriner olan ve küçük hayvanları seven arkadaşım Raelynn Farnsworth ile konuştum . Kedilerin bazen stresli olduklarında saçlarını veya bıyıklarını kaybettiklerini söyledi.

Başka bir kedi veya köpek gibi yeni bir eve taşınmak veya yeni bir evcil hayvan almak bizi kedileri strese sokabilir. Bazen bu saçlarımızı kaybetmemize neden olur. Kedilerin alerjisi varsa bazen saçlarını ve sakallarını da kaybederler.

Arkadaşım Farnsworth, bıyığın biz kediler için gerçekten önemli olduğunu söyledi. Bunları denge için kullanıyoruz, böylece sıska bir çit üstü gibi bir şey boyunca yürürken düşmeyeceğiz.

Kedinizin bıyıklarını asla çekmemenizi veya kesmemenizi bilmek önemlidir. Ben de bir kedi olarak kimsenin bıyıklarımı kesmesini istemediğimi biliyorum. Tıpkı senin ayak parmaklarına ihtiyacın olduğu gibi onlara da ihtiyacım var. İnsan ayak parmaklarının dengelememize yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Onlar olmadan ayağa kalkmak gerçekten zor olurdu.

Kedi arkadaşlarım aptal ve bazen kendileri için çok küçük olan bir kutuya sığabileceklerini düşünüyorlar. Bıyık, küçük yerlere sığıp sığamayacağımızı anlamamıza yardımcı olur.

Kedi bıyıkları o kadar hassastır ki rüzgar onlara çarptığında hissedebilirler. Bu hassasiyet aynı zamanda daha yakından gitmemize yardımcı olur. Yüzümüze yakın şeyleri görmekte zorlanıyoruz. Bıyıklar, önümüzde ne olduğunu görmemize yardımcı olur.

Bıyıklarım vücudum kadar geniş, bu da küçük alanlara sığmama yardımcı oluyor. Küçük bir deliğe girmeye çalışıyorsam, uyup uymadığımı görmek için önce burnumu ve bıyıklarımı sokarım. Bıyıklarım uymuyorsa, başka bir yol bulmam gerekecek.

Bazı kediler huysuzlaşır ve bıyıkları bunu göstermeye yardımcı olur. Bir kedinin bıyıkları yüzüne doğru düzleştirilmişse, o zaman size mutlu olmadığını söylemeye çalışıyor demektir. Muhtemelen böyle görünen bir kediyi sevmek istemezsiniz.

Yüzümüzün yanı sıra vücudumuzun diğer bölgelerinde de bıyık var. Gözlerimizin üstünde, çenemizde ve hatta ön bacaklarımızda bıyıklarımız var.

Kaynak: https://askdruniverse.wsu.edu/2017/12/18/why-do-cats-lose-their-whiskers/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol