Kediler Tarak Sesini Duyunca Neden Öğürür?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!


Kediler tarak sesi karşısında öğürürler çünkü tarak sesi biz insanlar tarafından duyamayacağımız yüksek frekanslı bir ses yaratır. Ancak kediniz için son derece rahatsız edici olabilir ve öğürme refleksine neden olabilir. İnsani açıdan bakıldığında bu, tahtaya çivilerin sürülmesi gibidir!

Kediler neden öğürür?
Kediler boğazlarını tahriş eden herhangi bir şeyi dışarı atmak için öğürürler. Bu, yabancı bir cisimden belirli seslere kadar her şey olabilir. Bazı tıbbi durumların da aşırı öğürmeye neden olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, endişeleniyorsanız bir veterinerin tavsiyesine başvurmak her zaman en iyisidir .

Kediler yırtıcı hayvanlardır, dolayısıyla kemirgenlerin iletişim kurmak için kullandıkları ultrasonik sesleri duymalarına olanak tanıyan keskin bir işitsel duyu geliştirmişlerdir. Bu sonuçta bizim insan olarak tespit edemediğimiz frekansları duydukları anlamına gelir. 

İnsanlar 30-19.000 hertz aralığındaki frekansları tespit edebilirler [1] . Kedilerin ise işitme aralığı 55-77.000 hertz arasındadır [1] . Bu, memeliler arasında bilinen en geniş frekans aralıklarından biridir ve konu avlanma olduğunda kedilere avantaj sağlar! Ancak, kırışan alüminyum folyo sesi ve bilgisayar yazıcılarının tiz uğultularıyla dolu bir ev ortamında, bu etkileyici beceri bir anda bir engel haline gelebilir! Ocağı açtığımızda sadece tıklama sesi duyuyoruz. Ancak kediler aynı zamanda öğürme reflekslerini harekete geçirebilecek çok rahatsız edici bir ciyaklama da duyarlar.

Tarağın sesi neden kedilerin öğürmesine neden olur? 
Hepimiz yüksek patlamaların, havai fişeklerin ve elektrik süpürgesi sesinin kedileri strese soktuğunu biliyoruz. Peki kediler neden taraklara tıkar? Kulağa ne kadar saçma gelse de aslında çok iyi bir nedeni var. Parmaklarınızı tarağın dişleri üzerinde gezdirdiğinizde kediler öğürür çünkü bu, farenin dişlerinin çıkardığı sesi taklit eden yüksek frekanslı bir kaşıma sesi yaratır! Tekrar ediyorum, bu bizim duyamayacağımız bir şeydir ama bir kedinin görmezden gelmesi neredeyse imkansızdır! Bunu beynin aşırı yüklenmesi olarak düşünün. Ne yazık ki kedilerimiz için ses aynı zamanda bir kedinin gırtlağının titreşmesine (yani mırıldandığında) neden olacak frekanstadır. Eğer buna kendiniz sebep olmasaydınız, bu duygunun ne kadar şaşırtıcı olacağını hayal edebilirsiniz!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak