Kaç Tane Kandil Var?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Beş mübarek Kandil gecesi nedir?

Kandiller her yıl Türkiye genelinde kutlanmaktadır. Kandil'in anlamı, Sultan II. Selim'in mübarek akşamları mübarek kılmak için camilerin minarelerinde kandiller yaktığı dönemden kalma Kandil kelimesinden gelmektedir.

Hicri Günler günbatımında başlar, bu nedenle Kandil Gecesi kutlanır ve Hicri Takvim ay takvimi olduğu için bu gecelerin her birinin tarihi her yıl değişir.

Türkiye'de yaşıyorsanız veya tatil yapıyorsanız, bu tarihler resmi tatil günleri olarak işaretlenmediğinden muhtemelen bu tarihleri ​​fark etmeyeceksiniz. Ancak bu akşamları anmak için Camilerin aydınlatıldığını fark edebilirsiniz.

Bu mübarek gün ve gecelere dua, şiir ve oruç damgasını vurur. Evlerde sıklıkla özel yemekler hazırlanır, komşu ve aile arasında selamlaşmalar yapılır.Beş Kutsal Gece şunlardır:
Mevlid Kandili - Hazreti Muhammed'in Doğumu
Gün, Müslüman takviminde Rebiülevvel ayının 12. günü olarak belirlenir. Peygamber Muhammed MS 570 civarında doğdu ve 632'de öldü. Mevlid Kandili ilk olarak 13. yüzyılda kutlandı ve öncesinde bir ay kutlama Gün genellikle bir hutbe, Peygamber'in hayatı ve misyonunun anılması, hediye verilmesi ve bir ziyafetle kutlanır. Peygamber Efendimiz'in doğduğu gece Allah, meleklere cennetin ve cennetin bütün kapılarını açmalarını emretti. Ayrıca o gün güneş daha parlaktı ve parlaklığı daha parlaktı.

Regaip Kandili– Hazreti Muhammed'in Anlayışı
Regaip, İslami takvimde üç kutsal ayın başlangıcıdır ve “Üç Ayın Başlangıcı” olarak bilinir.

Laylat al-Ragha'ib Arapça, İslam'da Hz.Muhammed'in ana rahmine düştüğünü anmak için kutsal bir gecedir. Ödül Gecesi olarak da bilinir. Müslüman bayramları bir gece önceden başladığı için Regaip Kandili, Recep ayının ilk Cuma gününden önceki Perşembe gecesi kutlanır.

Miraç Kandili - Hazreti Muhammed'in Cennete şivesi
Hazreti Muhammed'in İsrail ve Miraç. İsrail, Mekke'den Kudüs'e yaptığı gece yolculuğunun adıdır ve Mi'raj, diğer peygamberlerle tanıştığı ve Tanrı ile konuştuğu göğe yükselişinin adıdır. İslami takvimde Recep ayının 27. günü kutlanır.

Gün çocuklara ve gençlere odaklanıyor. Camiyi ziyaret edenler İsra ve Mi'raj hikayesini duyarlar.

Berat Kandili – Bağışlanma Günü
Mağfiret Gecesi, Berat Kandili veya Leylet-ül-Bera'at. Hicri takvimin sekizinci ayı olan Şaban ayının 14. ve 15. günleri arasındaki gecede kutlanır. Berat Kandili'nde Kur'an-ı Kerim okunarak, özel dualar okunarak ve ölen yakınların kabirleri ziyaret edilerek geçirilir. Bağışlanma dileyen veya yardıma ihtiyacı olan varsa. Veya başı ağrıyan varsa, gün batımı ile gün doğumu arasında yardım istesin. Kurtuluş Gecesi, af dileme zamanıdır; karşılık; şifa ve yardım

Kadir Gecesi - Kuran'ın Hazreti Muhammed'e ilk görünümü
Arapça'da Kadir Gecesi olarak bilinir. Kadir Gecesi, geleneksel olarak Ramazan ayının 26. ve 27. günleri arasındaki gece olarak kabul edilmektedir. Bu gecenin, Kuran'ın Cebrail aracılığıyla Hz. Muhammed'e ilk indirildiği gece olduğuna inanılıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak