OOBLECK NEDİR?  OOBLECK NASIL YAPILIR ?

OOBLECK NEDİR?  NASIL YAPILIR ?
Oobleck
; mısır nişastası ve su ile hazırlanan, üzerine kuvvet uygulandığında sertleşen, kuvvet ortadan kalktığında sıvılaşan bir karışımdır. Oobleck harika bir duyusal oyun. Sadece mısır nişastası ve su yeterli. isterseniz içine çok az parmak boyası da katabilirsiniz.

Oobleck deneyinde sormamız gereken soru KATI mı SIVI mı ?

Oobleck; mısır nişastası ve su ile hazırlanan, üzerine kuvvet uygulandığında sertleşen, kuvvet ortadan kalktığında sıvılaşan bir karışımdır.

Çocukların bu deneyimi dokunarak keşfetmesine olanak sağlamak ve tepkilerini gözlemek size keyif verecektir. Malzemesi bulunabilir ve ister evde ister okulda kolayca yapılabilir.

Okulda uygulamak için gereken bir kaç püf noktasına değinmek istiyorum. Öncelikle önlük giydirmeniz önemli aksi halde çocukların ellerinden akan oobleck karışımı üstlerinin kirlenmesine sebep olabilir.

Eğer mümkünse ben her çocuğun tüm malzemelerini getirerek kendi karışımını kendisi yaparak oynamasından yanayım ama imkanlar el vermiyorsa ve sınıf mevcudunuz az ise bir kapta karışımı hazırlayıp çocuklara bir miktar vererek de bu deneyimi çocuklara yaşatabilirsiniz. Eğer dolabınızda gıda boyası varsa oobleck karışımını renklerdirebilirsiniz.

Oobleck Deneyinde Kullanılan Malzemeler

  • 2 su bardağı mısır nişastası
  • 1 su bardağı ılık su
  • Renklendirmek isterseniz gıda boyası kullanabilirsiniz 
  • Çamur görünümü için kahve kullanabilirsiniz 

Oobleck Nedir?
Oobleck, teknik olarak Newtonsal olmayan, yani Newton yasasına uymayan bir akışkandır. Theodor Seuss Geise’in Bartholomew ve Oobleck kitabındaki, gökten gelen kurgusal bir yeşil madde olan Oobleck ile ün kazanmıştır.

Mısır nişastası ve su karışımı, sıvıya ya da katıya dönüşebilir. Karışım, sıvı gibi davranıp dökülebilirken; ona kuvvet uyguladığınızda, tokatladığınızda ya da sıktığınızda katılaşır.

Oobleck çocuklar arasında Sihirli Çamur olarak da adlandırılır. Her yaş için uygundur. Toksik değildir ve güvenle oynanabilir. Okulöncesi eğitim kurumlarında bilim aktivitesi olarak yapılan Oobleck duyusal oyununu, siz de evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. Bu basit Oobleck çamuru sayesinde hem eğlenceli hem de bilgilendirici bir aktivite yapmış olursunuz.

Oyun sırasında Newtonsal olmayan akışkanlar hakkında daha fazla şey öğrenmesi için sorular sorabilir, farklı örneklerle anlaşılmasını kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin ketçap, Newton yasasına uymayan bir akışkandır. Şişeyi sadece ters çevirip beklediğinizde akmasının ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Ancak çalkalandığında incelir ve daha akıcı hale gelir.

Oobleck Nasıl Yapılır?
Mutfağınızda bulunan, yoksa bile kolayca temin edebileceğiniz az sayıda malzeme ile yapılması bu oyunu daha da cazip hale getiriyor. Çocuğunuzla birlikte ne kadar eğlendiğinizi görünce mutfakta her zaman nişasta stoğunu kontrol etmek isteyeceksiniz.

Oobleck deneyi malzemeleri:
Kullanacağınız malzemenin miktarı, ne kadar Oobleck yapmak istediğinize göre arttırılıp azaltılabilir. Sadece su ve nişasta renksiz bir hamur hazırlamanızı sağlar. Renkli olmasını isterseniz arzu ettiğiniz bir renkte gıda boyası karıştırabilirsiniz.

  • 2 su bardağı mısır nişastası
  • 1 su bardağı su
  • Gıda boyası (isteğe bağlı)
  • Kase ya da tepsi
  • Kaşık, tahta çubuk, kevgir gibi aletler

Uygun bir kase ya da tepsi içine mısır nişastası ve suyu dökün. Renkli olmasını isterseniz toz ya da jel gıda boyası kullanabilirsiniz. Tüm malzemeyi elinizle karıştırın. Karışımı kaseden çıkardığınızda ayrılıp katılaşmadığını fark ederseniz bir miktar daha nişasta ekleyin. Eğer çok sertse ve akışkan hale gelmiyorsa su ilave edin. Genellikle ideal kıvam; 1 ölçü suya, 2 ölçü mısır nişastasından elde edilir.

Oobleck Nasıl Oynanır?

Karışımı hazırladıktan sonra çocuğunuzun eline bir kaşık ya da sert bir cisim verip vurmasını isteyin. Sıvı görünümlü karışıma hızlıca vurduğunda sertleşecek, yavaşça içine daldırdığında sıvılaşacaktır.

Ellerini daldırması için onu teşvik edin. Karışımın içinde ellerini gezdirdiğinde sıvıyken, avucunun içine alıp sıktığında katılaşacaktır. Yeterince seri şekilde kuvvet uygularsanız bir top bile yapabilirsiniz. Ardından avucunuzu serbest bıraktığınızda tekrar akışkan hale gelecektir.

Oobleck’e yumruk atmasını isteyin. Akışkan madde bir anda sertleşir. Ardından yumruğunu yavaşça içeri daldırmasını sağlayın.

Tepsinin içine küçük plastik oyuncaklar bırakın. Onları hareket ettirmeye çalışmak oldukça eğlenceli olacaktır.

Oobleck karışımından bir miktar alın ve düz bir zemine dökün. Zemin üzerinde hamur yoğurmaya benzer el hareketleriyle katı hale getirip bıraktığınızda tekrar sıvılaştığını göreceksiniz.

Farklı renklerden birkaç karışım hazırlayıp birbirileri ile nasıl etkileşim kurduklarını izleyin. Tahta bir çubuk kullanarak bir rengin üzerinde diğer renkle şekiller yapın.

Temizlik İpuçları
Oobleck hamuru, hava almayan bir kapta saklanabilir. Fakat açıkta kaldığında su buharlaşır ve kısa sürede katılaşır. Bu yüzden her seferinde yeniden hazırlamak daha iyidir.

Oyununuz bittiğinde bir kenarda bırakın ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra çöpe atın. Karışımı asla lavaboya dökmeyin. Lavaboya dökmek tesisatın tıkanmasına sebep olabilir.

Halılarınıza ya da giysilerinize bulaşmışsa en kolay yol onları yıkamak yerine kurumalarını beklemektir. Kuruduktan sonra toz haline geldiğini göreceksiniz. Halıdaki kalıntıları elektrikli süpürge ile çekebilirsiniz. Giysilerinizi çırparak ya da çitileyerek nişasta kalıntılarından temizleyebilirsiniz.

Eğer gıda boyası kullandıysanız ellerinizdeki lekeler hemen çıkmayabilir. Endişelenmenize gerek yok. Birkaç gün içinde tamamen geçecektir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol