Öğrenciler Dikkat! Canlı Derse Girmeden Önce Bunlara Mutlaka Dikkat Edin

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve hızla tüm dünyaya yayılan corona salgını, Mart ayından beridirde ülkemizde etkili bir şekilde devam etmekte.
Corona salgını nedeniyle mart ayından beridir kapalı olan okullarımız, uzaktan eğitimle öğrencilerin tekrar eğitime başlamalarını sağladı.
MEB'in yayınladığı çalışma takvimine göre okullar yeni dönem için 21 Eylül'de açılmaya hazırlanıyor ama maalesef uzmanlar vaka artışları nedeniyle, okulların 21 eylül'de açılmama ihtimalinin yüksek olduğu görüşünde.
Okulların açılmaması halinde öğrenciler uzun bir süre online ders işleyecek gibi görünüyor. Öğrenciler canlı dersler sayesinde eğitimlerine devam edecek. Canlı derslerle ilgili siz öğrencilere dikkat etmeniz gereken konuları başlık altında topluyoruz.

Siber güvenlik kuruluşu Eset’ten Türkiye Teknik Müdürü Erkan Tuğral, yeni döneme siber güvende başlayabilmek için uyarılarda bulundu.

1- Cihazın performansını zorlayan dosyaları temizleyin!
Online eğitim sırasında bilgisayarın ‘kasılmasına‘ neden olabilecek oyunları ve başka internet bağlantılarını sonlandırın. Ayrıca öncesinde bilgisayarınızdaki geçici dosyalarınızı temizleyin ardından çöp sepetini boşaltın. Aynı işlemi tablet ve telefonlarınıza da uygulayın. Yer kaplayan ve performans kaybına neden olabilecek gereksiz uygulamaları silin.

2- Cihaz, sistem ve verilerinize iyi bakın!
Cihazlarınızda sistem ve program yamalarınızı ihmal etmeyin. Güvenliğin öncelikli kuralı, sistemi güncel tutmaktır. Bir diğer önemli kural da tıkladığımız yerlere dikkat etmektir. Özellikle ‘exe‘ uzantılı ekli mesajlar başta olmak üzere internette karşınıza çıkan her bağlantıya tıklamayın.

3- EBA’nın gerçekten EBA olmasına dikkat edin!
Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitimi, televizyonda TRT kanalları ve internette eba.gov.tr sitesi (Eğitim Bilişim Ağı) üzerinden yapacak. İnternette muhtemel giriş ya da bağlantı problemlerinde çözüm önerisiyle karşınıza çıkabilecek sahte site ve yönlendirmelere dikkat edin! Adres çubuğunu sık sık kontrol altında tutun. Kullanıcı adı ve parola taleplerinde temkinli davranın.

4- Zoom uygulamanızı güncelleyin!
Zoom uygulaması, bu dönemde de özellikle yine öğretmenler, özel okullar ve kurslar tarafından yoğun kullanılacaktır. Zoom, bahar dönemine göre pek çok önlem alarak daha güvenli hale geldi. Bu nedenle en güncel uygulamanın kullanılması önemli. Aynı dikkat, Microsoft Teams gibi başka uzaktan çalışma ve videokonferans uygulamaları için de gösterilmeli.


 
5- Canlı bağlantı sırasında arkadaki görüntüye özen gösterin!
Zoom veyaMicrosoft Teams gibi programlar yoluyla yapılan görüntülü video bağlantılarında, öncelikle öğrenciler sadece kendi öğretmeninden gelecek e-posta veya mesajdaki bağlantılara tıklamalı. Öğrenci, mümkünse yalnız olacağı ve sakin bir odadan katılmalı. Görüntülü konuşma sırasında görüntünün arka planında, yaşadığı yeri ve ailesi ile ilgili özel bilgileri açığa çıkarabilecek resimler olmamalı.

6- Güncel antivirüs yazılımı kullanın!
1 milyarı aşkın zararlı yazılım var ve bunlara her gün 350 bin yeni zararlı yazılım katılıyor. Pandemi döneminde zararlı yazılım bulaştırmayı veya kimlik bilgisi elde etmeyi hedefleyen oltalama (phishing) çabaları çok fazla artış gösterdi. Güncel ve proaktif bir antivirüs veya internet güvenliği yazılımı, kullanıcıları bu tarz pek çok dertten uzak tutup, internette eğitimi güvenle sürdürmeye sağlıyor.

7- Telefonlarınıza hemen bir mobil antivirüs yazılımı yükleyin!
Bilgisayarlara odaklanantehditler ve hatta artık daha fazlası telefonları da hedef alıyor. Ama önlem mümkün, ücretli – ücretsiz pek çok güvenlik seçeneği var. Zaman kaybetmeden, resmi uygulama mağazalarından bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir güvenlik yazılımı indirebilir ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

8- Yedeklemeyi ihmal etmeyin!
Ödev ve ders notlarının kaybolmaması için verileri mutlaka yedekleyin ve güvenli başka bir ortamda saklayın. Cihazınız bozulduğu veya kaybolduğu zamanda da veriler ulaşılabilir halde olsun. Yaz döneminden kalan kıymetli fotoğraf ve anıları da mümkünse harici ve sürekli internete bağlı olmayan bir depolama (hard disk) cihazında saklayın.


 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol