Lise Dersleri Zor mu ?

Lisede dersler daha detaylı olduğundan dolayı haliyle size göre ilköğretimden daha zor gelecektir. Ortaokulda gördüğünüz Türkçe, Fen ve Teknoloji , Sosyal Bilgiler gibi dersler lisede çeşitli dallara ayrılıp ayrı ayrı olmak üzere daha detaylı işlenir. Türkçe dersi edebiyat,dil bilimi,edebi metinler ; Fen ve Teknoloji dersi fizik,kimya,biyoloji ; Sosyal Bilgiler dersi tarih,coğrafya gibi bölümlere ayrılır. Her bir ders kendi içinde derinliğine inilerek anlatılır. Ortaokulda üstünkörü işlediğiniz konular lisede titizlikle tek tek işlenir. Detaylar ön plana çıkar. Bu durumda lisede daha çok çalışmak gerekir. Eğer ortaokulda derslerden zar zor 2 ya da üç alan bir öğrenciyseniz , lisede kendinize çeki düzen verin ve daha çok çalışın yoksa lise size ilk andan itibaren zor gelecektir.

Lise dersleri ortaokul derslerinin daha detaylı işlenen hallerinden oluştuğundan dolayı, ortaokulda az buçuk derslerine çalışan, gayret eden öğrenciler lisede zorlanmayacaklardır. Lisede dersler işlenirken kimi konuları ortaokuldan hatırlayabileceksiniz. Ve görecesiniz ki lise zor değil, aksine ilgi duydukça daha kolay ve zevkli olacak.

Sizlere lise dersleri zor diyenlere aldırmayın. Herkes nasıl başarıyorsa sizler de başaracaksınız. Ayrıca, henüz ortaokuldayken lise dersleri acaba zor mu olacak diye önceden endişelenmeyin, her şeyi zamanında düşünün.

Lise Dersleri Zor mu?
Eğitim öğretimde öğrenciler için önemli dönemlerden biri 8. sınıftan sonra lise hayatıdır. Kendilerinden büyüklerinden her zaman lisenin biraz daha zor zahmetli olduğunu duymuşlardır. Öğrencilerin gerekte ağabeylerinin anlatımları onlara biraz zor gelebilir. Aslında zor yanı olmamakla beraber derslerin adı değişir ve öğrenim genişletilir.

Lise derslerinin zorluğu aslında yoktur. Zor olduğunun iddia edilmesinin sebebi daha detaylı dersler olmasıdır. Örneğin biyoloji dersinde bitki dünyası incelenirken coğrafya dersinde yeryüzü, atmosfer incelemesi yapılmaktadır. Eğitim öğretim için geniş bilgilerin sunulacak olması lisenin zor olduğu anlamına gelmez. Bir müddet sonra sisteme alışarak gerçekten ileride ihtiyacınız olan tüm bilgileri öğrendiğinizi görebilirsiniz. Bilginin genişlemesi ve öğrenimi kolaylaştırması için hayli önemlidir. Detayların ön planda olması üniversite hayatına hazırlayarak bilgiyi kavramanızı sağlamaktadır.

Lise dersleri ortaokul derslerinden daha detaylı işlenerek genişletilmektedir. Az çubuk dersine çalışan ilgi alakasını gösterenlerin başarıya ulaşması da an meselesi olmaktadır. Zorlanmadan lise eğitimini bitirerek başarıda kendisi için pay edinebilmiş olur. Öğrendikçe daha fazla öğrenerek merakınız git gide artmış olacaktır. Bilgiye bir adım daha yaklaşmak insanı memnun ettiği gibi o yoldan devam ettirecektir.

Soruegitim.Com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol