Kar Tatilinde Hangi Ek Ders Ücretleri Ödenir, Hangileri Ödenmez?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

KAR TATİLİNDE HANGİ EK DERS ÜCRETLERİ ÖDENİR

SORU 1: Olumsuz hava koşulları nedeniyle çeşitli illerden kar tatili haberleri geliyor. Peki olumsuz hava koşulları (kar, fırtına vb) nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğinde hangi ek ders ücretleri ödenir? Hangi ek ders ücretleri ödenmez?

CEVAP 1: Olumsuz hava koşulları nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen günlerde; Öğretmenlerin nöbet ve egzersiz ücretleri ödenmez. Normal ders yüküne bağlı ek ders ücretleri ödenir. DYK ve İYEP ücretleri ödenir. İşletmelerde mesleki eğitim ücreti ile bölüm, atölye ve şeflik ücreti ödenir. Destek eğitim ve evde eğitim ücretleri ödenir. HEM okuma yazma kursu ücretleri ödenir.

CEVAP 2: Ücretli öğretmenlere kar tatilinde Ek Ders Ücreti ödenmemektedir. Ücretli Öğretmenler sadece fiili olarak girdikleri ders saatinin ücreti alabilmektedirler.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kararının “II. Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Hükümler” bölümü “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 24. maddesi şu şekildedir:

“01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Olumsuz hava koşulları ve kar tatili nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen günlerde;

  • Öğretmenlerin nöbet ve egzersiz ücretleri ödenmez.
  • Normal ders yüküne bağlı ek ders ücretleri ödenir.
  • DYK ve İYEP ücretleri ödenir.
  • İşletmelerde mesleki eğitim ücreti ile bölüm, atölye ve şeflik ücreti ödenir.
  • Destek eğitim ve evde eğitim ücretleri ödenir.
  • HEM okuma yazma kursu ücretleri ödenir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol